گزارش سیمان؛

آبادان 130 روز بدون شهردار

آبادان 130 روز بدون شهردار

سیمان: پس از ریزش ساختمان متروپل که شهر آبادان را در یک شوک عجیب فرو برد حالا این شهر بیش از 130 روز است که شهردار ندارد و کارهای مدیریت شهری روی زمین مانده است.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها- محمود نواصر: دوم خردادماه سال جاری پس از حادثه برج متروپل که موجب جان باختان ۴۳ نفر و مصدومیت ۳۷ نفر شد و طولی نکشید که «حسین حمیدپور» شهردار وقت آبادان عزل شد.
این در حالی است که از آن زمان تا حالا سکان شهرداری آبادان با سرپرست اداره می شود؛ بدین سبب انتخاب نشدن شهردار آبادان سبب شده تا چالش های جدی در این حوزه ایجاد بشود به شکلی که برخی مسئولان بر لزوم پیگیری و حل این بحران تاکید دارند.
درسی که عبرت نشد
«سیدمحمد مولوی»، نماینده مردم آبادان در مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهر آبادان با مشکلاتی که در موضوع عمرانی، زیرساختی و مبلان شهری دارد اما حادثه متروپل برای مسئولان این شهرستان تجربه نشد.
وی افزود: بعد از این حادثه تلخ که کشور را داغدار کرد، گفتم که این حادثه درس عبرتی می شود برای شورای اسلامی شهر آبادان و افرادی که می خواهند شهردار این شهر شوند اما این اتفاق رقم نخورد؛ همین طور از وزارت کشور و استانداری انتظار می رفت درباب مشکلات آبادان تصمیم سازی و تصمیم گیری درستی بگیرند اما اینطور نشد.
نماینده مردم آبادان در مجلس توضیح داد: با وجود این که برای عمران شهری آبادان اعتبارات لازم با کوشش های فراوان وارد شهر می شود و اتفاقات مثبت اخیر به دلیل همین منابع است اما تا حالا وضعیت شهردار آبادان تعیین تکلیف نشد.
مولوی اشاره کرد: چنانچه فردی که از طرف شورای اسلامی شهر آبادان انتخاب شده، شرایط لازم را برای شهردار شدن ندارد، چرا این شورا فردی را انتخاب می کند که شرایط ندارد؟
وی بیان کرد: اگر فرد انتخاب شده توسط شورای اسلامی شهر آبادان شرایط شهردار شدن را ندارد، چرا این فرد را انتخاب کردند؟ اگر شرایط ندارد، چرا اصرار می کنند که همین فرد شهردار شود؟ وزارت کشور اگر می بیند فرد انتخاب شده شرایط شهردار شدن را ندارد باید بصورت کتبی این مساله را اعلام نماید که این امر هم از طرف وزارت کشور صورت نمی گیرد.
نماینده مردم آبادان در مجلس با تکیه بر این که ضروریست که شورای اسلامی شهر آبادان برای انتخاب شهردار فاکتورهای بالاتری را در نظر بگیرد، اظهار داشت: اگر قرار باشد تحولی در شهر آبادان صورت گیرد و مردم رضایتمند باشند، تعیین تکلیف وضعیت شهردار آبادان و انتخاب کسی به این سمت، یکی از موضوعات مهم این شهر است؛ چونکه نمایندگان چنانچه بخواهند اعتباری را وارد شهر آبادان کنند، در این شرایط نمی دانند باید به چه کسی آنرا تحویل دهند در صورتیکه اگر شهردار فعال بود، اقدامات بهتری صورت می گیرد.

مولوی افزود: از طرفی سازمان منطقه آزاد اروند درحال نابودی شهرهای آبادان و خرمشهر است و این دو شهر را بیچاره کرد.
وی با اشاره به اینکه وقفه ای که حالا در تأیید یا تعیین نشدن شهردار است برای ما (نمایندگان مردم آبادان در مجلس) قابل قبول نیست، اظهار داشت: ما بوسیله مراجع قانونی این مساله را هم مطالبه و هم بازخواست می نماییم چون مردم از ما درخواست پیگیری دارند.
نماینده مردم آبادان در مجلس اضافه کرد: حالا مدتی است که سرپرست شهرداری آبادان منصوب شده و به اندازه بضاعتش درحال فعالیت است ولی سرپرست تا به کی؟ انتظارمان این است که ظرف مدت کوتاهی شهردار توانمند و متخصصی برای آبادان انتخاب گردد و وزارت کشور نیز حکم آنرا ابلاغ کند.
شهردار آبادان باید در رده وزیر یا استاندار باشد
مولوی با تکیه بر این که نیروهای دست دوم و سوم برای حل مشکلات آبادان هیچ جایگاهی ندارند و هیچ کاری را انجام نخواهند کرد، اظهار داشت: شهردار آبادان باید رده ای کشوری یا حداقل باید رده استانی داشته باشد و شهرداری که رزومه اش خالی است و در دوران خدمتش حداقل چهار دستاورد ندارد، چگونه می خواهد در یکی از کلان شهرهای خوزستان عملکرد مطلوبی داشته باشد؟
وی اظهار داشت: شایسته است که شهردار آبادان، شهرداری با تراز کشوری در حد وزیر باشد و انتظار ما از شورای اسلامی شهر آبادان انتخاب با همین طور افقی است.
نماینده مردم آبادان در مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص این که «برای ارائه فراخوان ارسال سوابق متقاضیان سمت شهرداری توسط شورای شهر آبادان آیا فراخوان باید به طور گسترده منتشر شود و آیا جلسات انتخاب شهردار باید علنی یا غیر علنی برگزار شود؟» توضیح داد: باتوجه به مشکلاتی که در شهرداری آبادان وجود دارد به هر اندازه که شفافیت وجود داشته باشد تا مردم در جریان امور قرار بگیرند، خیلی باارزش است.
مولوی اظهار داشت: برای ارائه فراخوان بررسی سوابق شهردار اقدام خوبی است ولی در بعضی زمان ها نیروهایی هستند که ما باید برویم و از آنها خواهش نماییم تا بیایند و کار کنند؛ بدین سبب برای بعضی نیروهای توانمند باید از آنها دعوت کرد تا برای معرفی برنامه های خود به آبادان بیایند.

وی اشاره کرد: شورای شهر آبادان باید بدون هرگونه حب و بغض و مسائل شخصی و سیاسی این مساله مهم را فراتر ببیند. باید یک فرد توانمند، متخصص و آشنا به ساختار شهرداری، شهردار آبادان شود و هیچ اشکالی ندارد شورای اسلامی شهر آبادان برای انتخاب یک شهردار توانمند و متخصص به شهرهای مختلف سفر کند و افراد مسلط را دعوت کنند.
نماینده مردم آبادان در مجلس اظهار داشت: اگر می خواهیم آبادان رشد کند باید افراد متخصص بزرگ در این شهر مدیر باشند.
آشفتگی در شهرداری آبادان
«قاسم بغلانی» عضو شورای شهر آبادان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از همه همشهریان بابت وضع فعلی مدیریت شهری در آبادان عذر خواهی می کنم.
وی اضافه کرد: هم اکنون شهرداری آبادان آشفته ترین روزهای خودرا تجربه می کند و این ‌پریشانی در همه حوزه ها در یک سال قبل نمود عینی تری پیدا کرده است.
عضو شورای شهر آبادان توضیح داد: مردم، مراجعان و ارباب رجوع نه فقط رضایتی از خدمات و نحوه ارائه خدمت در شهرداری آبادان ندارند بلکه بی نظمی حاکم سبب ایجاد سردرگمی شدیدی در شهر و شهرداری شده است.
بغلانی افزود: انتصابات نامتناسب و غیر تخصصی در خیلی از حوزه ها زمینه ساز وضع نابسامان و ‌پریشانی فعلی در آبادان است.
وی بیان کرد: بلاتکلیفی و صادر نشدن حکم برای شهردار منتخب و تعیین تکلیف نشدن وضعیت انتخاب شهردار آینده بر دامنه این ‌پریشانی افزوده است.
عضو شورای شهر آبادان اشاره کرد: بنده به عنوان رییس کمیسیون حقوقی درباب همه مدیرانی که به عنوان سرپرست انتخاب و توسط استانداری رد صلاحیت شدند، پیگیری خواهم کرد؛ البته در این رابطه مکاتباتی را انجام دادم که هیچ نوع پاسخی از استانداری به این شورا ارسال نشد.
بغلانی اشاره کرد: زمان ریاست بنده در شورا هیچ نوع مکاتبه ای در خصوص رد صلاحیت پرسنل ارسال نشده و ظاهراً اینگونه مکاتبات به رییس حراست و شهردار وقت یا سرپرست آن ارسال شد و این اشخاص باید پاسخگوی افکار عمومی باشند که چرا در این خصوص تعلل کردند که با این انتخاب ها در طول این مدت موجبات ضرر، ‌پریشانی شهر و شهرداری و همین طور تذکرات مراجع بالادستی شده است.
وی اشاره کرد: سرپرست فعلی شهرداری آبادان در صورت وجود دیگر افراد رد صلاحیت شده باید سریعاً نسبت به جایگزین آنها با گرفتن استعلامات لازم اقدام و تعیین تکلیف کند.
عضو شورای شهر آبادان اظهار داشت: در ماه های قبل بنده یکسری شاخص ها باتوجه به منویات مقام معظم رهبری اعلام کردم که اهم آن پیش از هر گونه عزل و نصبی باید استعلام از نهادهای نظارتی و مراجع ذی صلاح صورت می گرفت که حتی در آخرین انتصابات انجام شده این شاخص ها رعایت نشده است.
بغلانی اظهار داشت: درباب سوالات همشهریان در حوزه سرپرست فعلی و رأی ندادن بنده به او باید اعلام کنم که سرپرست هم جز افرادی است که وزارت کشور درباب تأیید نشدن او مکاتباتی داشته است.
انتظار برای پاسخ وزارت کشور
«احسان عباسپور» فرماندار ویژه آبادان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پیگیری های لازم برای انتخاب و تعیین و تکلیف شهردار در وزارت کشور انجام شده و منتظر نتیجه نهایی هستیم.

وی اشاره کرد: خدمات رسانی مطلوب شهری به شهروندان آبادانی از اولویت نخست در انتخاب شهردار است.
فرماندار ویژه آبادان اظهار داشت: اکنون شهرداری آبادان با سرپرست مدیریت می شود و همه اختیاراتی را که یک شهردار می تواند داشته باشد، سرپرست دارد.
فضای بی روح آبادان
پس از فاجعه متروپل فضای شهر آبادان تحت تأثیر قرار گرفت و مردم از وضعیت فعلی گلایه مند هستند. شهردار در هر شهر کلیددار شهر است و الان می توان اینطور قلمداد کرد که کشتی شهر آبادان روی عرشه خود کشتی ندارد.
این در حالی است هر لحظه ممکنست که بارندگی رخ بدهد و باتوجه به شرایط زیرساختی آبادان، شهرداری همیشه در خط مقدم این مساله است ولی معین نیست حالا که شهردار نیست و چه اقداماتی در این حوزه صورت می گیرد.
همچنین از شورای اسلامی شهر آبادان انتظار می رود برای انتخاب شهردار به گونه بهتری اقدام نماید و بیش از این فرصت سوزی نکند برای اینکه مردم عملکرد ۹ عضو شورا را در زیر ذره بین قرار داده اند.


منبع:

1401/07/27
10:02:20
0.0 / پنج
328
تگهای خبر: ارز , تجربه , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان