در گفت وگو با سیمان اعلام شد

سازمان توسعه و سرمایه گذاری برای پشتیبانی از دانش بنیان ها در دانشگاه ها ایجاد می شود

سازمان توسعه و سرمایه گذاری برای پشتیبانی از دانش بنیان ها در دانشگاه ها ایجاد می شود

سیمان: به گزارش سیمان، معاون فناوری وزیر علوم ضمن اشاره به سازمان توسعه و سرمایه گذاری در دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری اظهار داشت: راه اندازی این سازمان بر مبنای قانون جهش تولید دانش بنیان است و آئین نامه آن به هیات وزیران ارسال شده است.


دکتر علی خیرالدین در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید، اضافه کرد: طبق ماده ۱۴ این قانون به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری اجازه داده است که شرکتهای "سازمان توسعه و سرمایه گذاری" ایجاد کنند و ماهیت این شرکت ها ۱۰۰ درصد باید دولتی باشند.
وی افزود: اما از طرفی یکی از مشکلاتی که در دانشگاه ها برای اجرای این بند قانونی داشتند این بود که دانشگاه ها به لحاظ قانونی نمی توانستند کار اقتصادی انجام دهند که خوشبختانه با این ماده قانونی، بستر فعالیتهای اقتصادی این مراکز فراهم گشته است.
خیرالدین افزود: بر این اساس دانشگاه ها می توانند سازمان توسعه و سرمایه گذاری راه اندازی کنند.
معاون فناوری وزیر، تحقیقات و فناوری در مورد تدوین آئین نامه های این بند قانونی تصریح کرد: قرار بود آئین نامه آن از جانب وزارت علوم و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه و ظرف ۳ ماه از جانب هیات وزیران مصوب شود که خوشبختانه در وزارت علوم این آئین نامه با همکاری وزارت بهداشت و معاونت علمی تهیه و به هیات دولت ارسال شده است.
وی با ابراز امیدواری از این که این آئین نامه بزودی مصوب شود، اظهار داشت: پیشنهاد ما این بود که کارگروهی در دانشگاه ها تشکیل گردد و این کارگروه ها برای این منظور به وزارت علوم رجوع کنند و همینطور پیشنهاد می شود که دانشگاه هایی که قابلیت راه اندازی این سازمان را دارند، در اولویت قرار داده شودد.
وی پیشنهاد کرد: دانشگاه های کوچک مبادرت به راه اندازی این سازمان نکنند.
خیرالدین "سازمان سرمایه گذاری و توسعه" را سازمانی دانست که محوریت فعالیتهای آن اقتصادی در حوزه های دانش بنیان، فناوری و فروش محصولات است.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بنا بر ماده ۱۴ قانون جهش تولید دانش بنیان، به هیأت امنای دانشگاه ها، موسسات آموزش ­عالی و پژوهشی، جهاددانشگاهی و پارک های علم و فناوری اجازه داده می شود تا در جهت تحقق و توسعه اهداف و مأموریت های علمی، آموزشی و پژوهشی از راه توسعه منابع مالی و مدیریت متمرکز و یکپارچه سرمایه گذاری ها، دارایی ها، اموال و موقوفات (با رعایت موازین شرعی)، "سازمان توسعه و سرمایه گذاری" وابسته به خویش را در قالب قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی و با رعایت قوانین و مقررات مربوط تاسیس کنند.
طبق تبصره یک این ماده قانونی، سازمان توسعه و سرمایه گذاری با تصویب هیأت امناء و زیر نظر رؤسای دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، جهاد دانشگاهی و پارک های علم و فناوری فعالیت می کند و ۱۰۰ درصد مالکیت آن متعلق به آن دانشگاه، مؤسسه پژوهشی، جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری است.
در تبصره ۲ این ماده آمده است: درآمد سازمان توسعه و سرمایه گذاری با رعایت اصول پنجاه و دوم (۵۲) و پنجاه و سوم (۵۳) قانون اساسی منحصراً در جهت تحقق اهداف آن دانشگاه، مؤسسه آموزش عالی و پژوهشی، جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری صرف خواهد شد.
بر مبنای تبصره ۳، اساسنامه این سازمان شامل ارکان، وظایف، اختیارات، نحوه فعالیت، مدیریت و نظارت در قالب این قانون، حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
منبع:

1401/06/16
11:03:17
0.0 / پنج
3071
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیمان سیمان