گروه BTS از انحلال تا سفیری اکسپو ۲۰۳۰

گروه BTS از انحلال تا سفیری اکسپو ۲۰۳۰

به گزارش سیمان، مدتی بعد از آنکه اعلام گردید اعضای گروه موسیقی BTS برای مدتی، جدا از هم فعالیت خواهند کرد، دولت کره جنوبی آنها را بعنوان سفیر کسب میزبانی اکسپو جهانی سال ۲۰۳۰ برای این کشور انتخاب و معرفی نمود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، چند هفته پیش بود که اعضای گروه موسیقی کره ای BTS با شهرتی جهانی، اعلام نمودند به علت خستگی، دست کم برای مدتی فعالیت گروهی نخواهند داشت. این تصمیم خیلی زود به انحلال همیشگی این گروه موسیقی تعبیر شد، هرچند تکذیب هایی هم در رابطه با آن صورت گرفت.
حال اعلان اخیر، امیدواری را نزد طرفداران این گروه موسیقی کی پاپ و نامزد جایزه گرمی ایجاد کرد که اجراهای گروهی آنها با هدف تبلیغات و روابط عمومی کره جنوبی برای به دست آوردن میزبانی اکسپو سال ۲۰۳۰ در شهر بوسان، از این جدایی و انحلال جلوگیری نماید.


اکسپو جهانی یک رویداد شش ماهه است که هر پنج سال برگزار می گردد و میلیونها بازدیدکننده را به شهر میزبان جذب می کند. سال گذشته، این رویداد بعد از یک سال به تعویق افتادن به علت افزایش شیوع کرونا، از اول اکتبر 2021 تا 31 مارس 2022 به میزبانی دبی برگزار شد.
میزبان اکسپو ۲۰۲۵ هم کشور ژاپن (در شهر ناکازاکی) است و میزبان اکسپو ۲۰۳۰، در یک رای گیری رسمی بین کشورهای جهان، در سال ۲۰۲۳ در مجمع سالیانه سازمان جهانی نمایشگاه ها (BIE) در پاریس انتخاب خواهد شد.
کشورهای روسیه (برای مسکو)، کره جنوبی (برای بوسان)، ایتالیا (برای رم)، اوکراین (برای اودسا) و عربستان سعودی (برای ریاض) پنج نامزد نهایی رقابت برای کسب این میزبانی بودند که کشور روسیه چندی قبل و بعد از آغاز جنگ با اوکراین، انصراف خویش را برای این دوره اعلام نمود. ازاین رو کره ای ها برای کسب میزبانی این رویداد بزرگ جهانی، با ایتالیا و عربستان سعودی و شاید اوکراین رقابت داشته باشند. کشور اوکراین بعد از درگیری با روسیه هنوز در این حوزه نظر جدیدی اعلام نکرده است اما با عنایت به جو موجود جهانی، به شرط باقی ماندن در عرصه رقابت، در کسب میزبانی از شانس خوبی برخوردار است؛ هرچند باید دید که با عنایت به هزینه بالای سرمایه گذاری برای میزبانی یک اکسپو جامع جهانی، آنها از این توان بعد از جنگ برخوردار خواهند بود؟
کره جنوبی بعد از آنکه در کسب میزبانی اکسپو جامع جهانی ۲۰۱۰ که درنهایت در شهر شانگهای چین برگزار شد ناکام ماند، میزبانی اکسپو تخصصی بین المللی (نوع کوچکتر اکسپو با مدت زمان برگزاری ۳ ماهه و مشارکت حدود نیمی از کشورهای جهان) را در سال ۲۰۱۲ در شهر یوئسو در جنوب این کشور به دست آورد. آنها البته قبلاً در سال ۱۹۹۳ در شهر دائه جون هم این نوع از اکسپو را میزبانی کرده بودند.


اکنون هان دوک سو، نخست وزیر کره جنوبی، به همراه رئیس اتاق بازرگانی و صنعت کره (KCCI)، چی تائه وون، که ریاست کمیته مناقصه اکسپو را بر عهده دارد، و هم شهردار شهر بوسان، در مراسمی رسمی در شهر سئول، سفیری گروه موسیقی BTS را اعلام نموده اند.
وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی اعلام نموده که این کشور برای اولین اکسپو جامع جهانی خود، بودجه 4.9 تریلیون وون (4.12 میلیارد دلار) را در نظر گرفته است.
کره ای ها پیشبینی کرده اند که نمایشگاه شش ماهه جهانی 50 میلیون بازدید کننده را به شهر بوسان جذب نماید و به تقویت اقتصاد محلی و صنعت توریسم کمک نماید. آنها انتظار دارند که اکسپوی جهانی 2030 در صورت کسب میزبانی، ارزش اقتصادی به ارزش 43 تریلیون وون و 500 هزار شغل در کشور کره جنوبی ایجاد نماید.
با این حال در مراسم اعلام سفیری گروه موسیقی BTS توسط نخست وزیر کره جنوبی توسعه و شناساندن فرهنگ کره ای در جهان، برای کسب این میزبانی، هدف اصلی ذکر شده است.1401/05/22
10:09:58
0.0 / 5
195
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان