دبیر شورای عالی مناطق آزاد پاسخ داد

چرا سهم تولید در مناطق آزاد زیاد نیست؟

چرا سهم تولید در مناطق آزاد زیاد نیست؟

به گزارش سیمان دبیر شورای عالی مناطق آزاد در پاسخ به سوالی درباره دلیلهای سهم پایین واحدهای تولیدی در مناطق آزاد نسبت به کل کشور، اظهار داشت: رشد تعداد واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و افزایش صادرات آنها نیازمند ارائه مشوق های گمرکی و مالیاتی و احیای مشوق هایی که طبق قانون برای مناطق آزاد تعیین شده، است.


سعید محمد در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: هم اکنون در کل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۲۵۰۰ واحد تولیدی مستقر هستند و ۳۱ درصد صادرات کشور نیز از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می شود.
اما بگفته وی رشد تعداد واحدهای تولیدی مستقر در این مناطق و افزایش صادرات آنها نیاز به ارائه مشوق های گمرکی و مالیاتی و احیای مشوق هایی که طبق قانون برای مناطق آزاد تعیین شده، است.
محمد با اعلان اینکه بسیاری از دستگاهها دائماً به دنبال ایجاد قوانین خلق الساعه می روند، اشاره کرد: ممکنست این قوانین برای حل برخی معضل ها مناسب باشد، اما منفعت مناطق آزاد و تولیدکنندگان این مناطق در آنها دیده نمی گردد و بنا بر این تولیدکنندگان این مناطق دائم با چالش مواجهند.
البته بگفته وی با اختیاراتی که رییس جمهوری در نظر گرفته، شورای عالی مناطق آزاد به دنبال جلوگیری از ایجاد قانون های خلق الساعه است.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهای وزارت صمت تا آخر سال گذشته ۲۰۸۵ واحد فعال صنعتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر بوده که کمتر از سه درصد از کل واحدهای فعال صنعتی کشور را ایجاد کرده است. برمبنای آخرین آمارها، تا آخر سال گذشته ۷۱ هزار و ۹۵۸ واحد صنعتی در کل کشور فعال بوده است.
این در حالی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند. هر چند دبیر شورای عالی مناطق آزاد معتقد می باشد این مشوق ها کافی نیستند.
منبع:

1401/05/19
22:47:11
0.0 / 5
197
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیمان سیمان