گزارش سیمان؛

بلایی که دولت روحانی بر سر ساخت مسکن در تهران آورد

بلایی که دولت روحانی بر سر ساخت مسکن در تهران آورد

آمارهای منتشره از جانب مرکز آمار ایران نشان داده است از سال ۱۳۹۲ و همزمان با افتتاح دولت یازدهم، صدور پروانه ساخت در پایتخت روند نزولی به خود گرفت.به گزارش سیمان به نقل از مهر، اخیراً بعضی از رسانه ها گفته اند که در بهار سال جاری برای ساخت ۶ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در پایتخت پروانه ساختمانی از جانب شهرداری تهران صادر شده که کف تعداد آغاز به ساخت مسکن در تهران طی ۱۸ سال قبل بوده است.
آنگونه که این رسانه ها مدعی هستند در بهار سال قبل تعداد واحدهای مسکونی که ساخت آنها شروع شده و پروانه دریافت کرده اند، ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد بوده است.
در حالی برخی رسانه ها، کاهش آمار صدور پروانه ساخت و ساز را به دولت سیزدهم و شکست نهضت ملی مسکن نسبت می دهند که اولاً هیچ وقت قرار نبوده در شهر تهران نهضت ملی مسکن اجرا شود و ثانیاً روند نزولی صدور پروانه ساخت در پایتخت از آغاز دولت یازدهم آغاز شد و شیب آن همواره سال به سال کاهشی تر می شد.
با این حال باآنکه وزارت راه و شهرسازی اراضی بسیار محدودی در شهر تهران در اختیار دارد، با این وجود حجت الاسلام رئیسی در دستوری به شهردار تهران اعلام نمود که این نهاد اراضی خویش را در اختیار ساخت مسکن برای شهروندان تهران قرار دهد که از بعد از آن، قرارگاه جهادی تأمین مسکن تهران از جانب شهرداری راه اندازی و شروع به ساخت سالانه ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت هدف گذاری شد که این هدف گذاری شامل ساخت و سازهای دولتی، خصوصی و نوسازی بافت های فرسوده است.
علیرضا زاکانی شهردار تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تمهیداتی در کمیسیون ماده ۵ شهرداری در نظر گرفته شده که بر مبنای آن صدور پروانه ساختمانی تسهیل می شود و به کمتر از ۲ ماه خواهد رسید.
پیش از این ایرج رهبر نایب رییس انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: دوره زمانی صدور پروانه ساخت در تهران بعضاً به بیشتر از ۲ سال هم می رسید.
به نظر می رسد یکی از عوامل کاهش ساخت و ساز در پایتخت، طولانی بودن زمان صدور پروانه ساختمانی است که با تسهیلاتی که کمیسیون ماده ۵ شهرداری در نظر گرفته، به قول مدیران ارشد شهرداری تهران، این روند طی یک ماه آینده اصلاح خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی: کاهش شدید ساخت و ساز در تهران را تکذیب می کنم / ‏‬ ۴۸ هزار واحد سال جاری تقاضای وام ساخت کرده اند
رستم قاسمی ۳۰ تیر ماه در پاسخ به ادعای کاهش شدید ساخت و ساز در تهران طی ۳ ماهه سال جاری اعلام نمود:
«در ۴ ماهه سال جاری ساخت ۳۳۴ هزار واحد خود مالکی در کل کشور را آغاز کرده ایم که زمین دارند و تنها تسهیلات ساخت ۴۵۰ میلیون تومانی دریافت می کنند.
در ۴ ماه گذشته در پایتخت ۴۸ هزار واحد مسکونی دارای پروانه ساخت در سامانه وزارت راه درخواست وام کردند. این رقم با عنایت به تعداد پروانه ساخت صادر شده در ۴ ماه نخست سال جاری و تعمیم آن در طول سال است. پیشبینی ما این است که این آمار ۱۰ برابر سنوات گذشته باشد.
۱۸۰ هزار واحد مسکونی هم با شهرداری تهران قرارداد داریم که در چارچوب نوسازی بافت فرسوده درحال ساخت است.
مردم تنها باید به آمارهای رسمی در این بخش توجه نمایند.»
مرکز آمار: روند نزولی ساخت و ساز در تهران به ۸ ساله دولت قبل برمی گردد
آمارهای منتشره از جانب مرکز آمار ایران در مورد صدور پروانه ساخت حاکی می باشد از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱ به جز سال ۱۳۸۸ که آغاز دوره ساخت و ساز مسکن مهر بود و تمرکز دولت وقت بر اجرای مسکن مهر قرار داشت، در سایر سال ها تا آخر ۱۳۹۱ روند صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران افزایشی بوده است.
اما از سال ۱۳۹۲ و همزمان با افتتاح دولت یازدهم، افت صدور پروانه ساخت در پایتخت روند نزولی به دنبال گرفت و این کاهشی بودن ساخت و ساز تا ۱۳۹۹ ادامه داشت.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی هم در برنامه زنده تلویزیونی ۳۰ تیر ماه سال جاری این مورد را تأیید و اظهار نمود: در اوج صدور پروانه ساخت در پایتخت از سالهای ۹۰ تا ۹۳ تعداد ۶۰ هزار تا ۷۰ هزار پروانه صادر گردیده است که تعداد زیادی از این خانه ها هم ساخته نشده است.
وی افزود: با استناد به همین آمار در سال ۹۶ تعداد ۱۴ هزار و ۳۰۰ پروانه ساخت، در سال ۹۷ تعداد ۱۸ هزار پروانه ساخت و در سال ۹۸ تعداد ۱۹ هزار پروانه ساخت صادر گردیده است.
آنگونه که مرکز آمار می گوید تعداد واحدهای مسکونی پیشی بینی شده از پروانه های ساختمانی صادره در شهر تهران طی سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۹ به شرح زیر است: ۱۳۸۵ ۹۰۳۳۳ ۱۳۸۶ ۱۵۹۴۵۲ ۱۳۸۷ ۱۳۶۳۴۱ ۱۳۸۸ ۷۴۲۳۴ ۱۳۸۹ ۱۲۲۲۲۹ ۱۳۹۰ ۲۱۰۹۲۴ ۱۳۹۱ ۱۹۲۴۳۲ ۱۳۹۲ ۱۷۷۶۸۰ ۱۳۹۳ ۸۳۱۱۲ ۱۳۹۴ ۶۷۲۷۰ ۱۳۹۵ ۶۶۰۲۷ ۱۳۹۶ ۶۵۱۱۸ ۱۳۹۷ ۷۶۵۱۱ ۱۳۹۸ ۶۳۳۹۸ ۱۳۹۹ ۵۳۱۵۷
آغاز به ساخت ۴۵ هزار و ۲۵۵ خانه در تهران طی سال گذشته
حمید رضا صارمی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران هم اواخر فروردین سال جاری اعلام نمود: در سال ۱۴۰۰ تعداد پروانه های ساختمانی صادره در شهر تهران، ۵ هزار و ۸۰۲ مورد بوده است.
از سوی دیگر، بر مبنای آنچه مرکز آمار می گوید، متوسط تعداد واحد مسکونی از هر پروانه ساختمانی در شهر تهران، ۷.۸ واحد است.
بنابراین پارسال در پایتخت ساخت ۴۵ هزار و ۲۵۵ واحد مسکونی شروع شده بود که ادامه همان روند نزولی سالهای دولت یازدهم و دوازدهم است.


منبع:

1401/05/02
23:16:46
0.0 / پنج
365
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان