نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی:

ظرفیت راه اندازی بازارچه مرزی در شوش وجود دارد

ظرفیت راه اندازی بازارچه مرزی در شوش وجود دارد

به گزارش سیمان خوزستان نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهرستان شوش قطب کشاورزی در تولید محصولات استراتژیک و همینطور صیفی جات است، اظهار داشت: راه اندازی بازارچه مرزی شوش کمک بسیار خوبی برای رونق اقتصادی، اشتغال و ارزآوری است و تابحال پیگیری های بسیار خوبی هم در این حوزه انجام داده ایم.محمد کعب عمیر در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه شهرستان شوش ۹ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و این مسئله ظرفیت این شهرستان برای راه اندازی بازارچه مرزی را نشان می دهد، اظهار نمود: همینطور در شهرستان شوش ظرفیت های گردشگری، صادرات محصولات استراتژیک و صیفی جات وجود دارد که نشانگر اهمیت و لزوم ایجاد بازارچه در شهرستان است.

وی اضافه کرد: راه اندازی این بازارچه کمک بسیار خوبی در مورد رونق اقتصادی، اشتغال مردم شهرستان و ارز آوری می تواند داشته باشد و تابحال هم در این حوزه پیگیری های بسیار خوبی انجام داده ایم.

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به این که راه اندازی این بازارچه روند قانونی دارد که باید گذرانده شود، اظهار داشت: در این خصوص پارسال این مورد با رئیس جمهور در جلسه مجمع نمایندگان استانهای خوزستان، چهار محال و بختیاری و لرستان عنوان شد و رئیس جمهور دستور داد این مورد توسط وزیر کشور پیگیری و بررسی شود. در این حوزه قرار شد وضعیت مرز و همینطور صدور مجوز بازارچه بررسی شود و پس از آن به سمت شورای اقتصاد و وزیر اقتصاد برود و امیدواریم بتوانیم این مسئله را حل نماییم.

کعب عمیر بیان نمود: این بازارچه قرار بود در مرز چذابه ساخته شود اما زیرساخت هایی که انتظار می رفت ایجاد شود تا کنون به وجود نیامده است اما ما بمحض گرفتن مجوز این بازارچه، بطور قطع زیرساخت ها را مهیا خواهیم کرد.

وی ضمن اشاره به این که ظرفیت های راه اندازی این بازارچه در شوش وجود دارد، اظهار داشت: فاصله شهرستان شوش با مرز کمتر از ۶۰ کیلومتر است و جاده و همینطور زیرساخت های موردنظر وجود دارند تنها احتیاج به بهسازی و تعریض جاده است. در این حوزه جاده حرم تا حرم یا شوش به فکه طبق ماده ۲۳ در حالت ساخت است و در صورت تکمیل بعنوان جاده ملی معرفی می شود.

شهرستان شوش به کارخانه قند با ظرفیت بالا نیاز دارد

نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شهرستان شوش به کارخانه قند با ظرفیت بالا نیاز دارد چون کارخانه فعلی پاسخگوی نیاز شهرستان نیست. متاسفانه در بخش کشاورزی تنها تولیدکننده و صادرکننده محصولات کشاورزی به استان ها و شهرستان های دیگر هستیم. مانند محصول چغندرقند تولیدی شهرستان که بهروری آن در شهرستان بسیار بالا بوده اما به علت نبود کارخانه و افزایش دما این محصول فاسد شد.

کعب عمیر ضمن اشاره به این که صنایع تبدیلی یک حلقه مفقوده بین صنعت و کشاورزی بوده است که اخیرا در شهرستان فعال گشته است، اظهار نمود: بعنوان مثال شهرستان با تولید ۳۰ هزار تن کلزا رتبه اول را در کشور دارد و با عنایت به نیاز کشور، در راه خودکفایی پیش می رویم. کارهای بسیار خوبی در زمینه روغن کشی کلزا انجام شده است تا بتوانیم روغن کشی کلزا را در شهرستان داشته باشیم و واردات روغن را به حداقل برسانیم.

وی ضمن اشاره به دیگر پروژه ها در شهرستان اظهار داشت: پروژه های بسیار خوبی در شهرستان شروع شده است که ۲۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت دارند. در زمینه خوراک دام هم برنامه ریزی های خوبی انجام شده، به صورتی که هم اکنون در بازه زمانی پنج ماهه برای ۱۰۰ نفر اشتغالزایی صورت گرفته است.

نماینده شوش با اشاره به اینکه در مورد گردشگری تاریخی و مذهبی هم ظرفیت بالایی در شهرستان وجود دارد، اظهار داشت: در این حوزه شهرستان شوش هم در استان و هم در کشور حرفی برای گفتن دارد اما زیرساخت ها مهیا نبوده است. در واقع میراث فرهنگی که برای شهرستان یک تهدید بود با مرمت به فرصت تبدیل شد و همینطور اجرای خیلی از پروژه های عمرانی در عرصه هایی که به ثبت جهانی رسیده بودند متوقف گردید. مثل پل کنار بیمارستان نظام مافی شوش که این پروژه حدود ۱۰ سال است که متوقف شده بود اما هم اکنون با کسب مجوز از میراث فرهنگی و برگزاری مناقصه، برای آن تخصیص اعتبار صورت گرفته است.

منبع:

1401/04/31
13:13:03
0.0 / 5
107
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سیمان سیمان