در جلسه مشترك مقامات حمل ونقل ایران و تاجیكستان مطرح شد؛

تاکید بر افزایش میزان ترانزیت میان تهران و دوشنبه

تاکید بر افزایش میزان ترانزیت میان تهران و دوشنبه

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در دیدار هیات تاجیکی ضمن اشاره به مشترکات فرهنگی و مذهبی و منافع مشترک ایران و تاجیکستان بر لزوم افزایش میزان حمل و نقل و ترانزیت میان دو کشور تاکید نمود.به گزارش سیمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی زاده، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در دیدار هیات تاجیکی که طی سفر به تهران و بنا به درخواست این کشور، برگزار شد، با اشاره به وجود مسیرهای مشترک میان دو کشور بر ضرورت افزایش ترانزیت و صادرات و واردات ایران تاجیکستان اصرار کرد و اظهار داشت: ایران برای هرگونه همکاری در شقوق مختلف حمل و نقل همچون جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی آمادگی دارد.
وی اضافه کرد: ایران مسیری به سمت دریای آزاد است و کشورهای آسیای میانه به آسانی می توانند از این مسیر استفاده کنند.
این مقام مسئول اظهار نمود: بنادر ایران نیز آمادگی سرمایه گذاری بخش خصوصی کشور تاجیکستان را دارد و باتوجه به وجود کریدورهای مشترک می توان همکاریهای دو یا چند جانبه داشته باشیم.
افندی زاده اشاره کرد: باید کریدورهای ترانزیت جاده ای و ریلی را افزایش دهیم و در این راه سایر کشورها را نیز همراه نماییم.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی همین طور با تاکید بر تشکیل کمیته حمل و نقل میان دو کشور اظهار داشت: می توان در این کمیته همه شقوق مختلف حمل و نقل با حضور بخش خصوصی و مقامات حمل و نقل دو کشور همه موضوعات این حوزه را مورد بررسی قرار داد تا میزان تجارت میان ایران و تاجیکستان با افق طولانی مدت در حوزه های مختلف افزایش یابد.
افندی زاده با اشاره به رشد حمل و نقل ریلی ایران و تاجیکستان در سال قبل و سال جاری پیشنهاد نمود کمیته ریلی در اسرع وقت اجرا شود.
همچنین در این نشست بر همکاری ها درباب حضور طرف تاجیکی در بنادر ایران خصوصاً بنادر جنوبی (چابهار) برای دسترسی به آب های آزاد تاکید شد و افزایش حمل محصولات و بارها بصورت ریلی و جاده ای مورد بررسی قرار گرفت.
بررسی و راه اندازی خط هوایی حمل کالا و بار (کارگو) و لزوم فعال سازی کریدور موسوم به KTAI شامل کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران بوسیله سازمان همکاری اقتصادی اکو از دیگر موارد مهم مطرح شده در این نشست بود.
اعلام آمادگی جهت بررسی حذف متقابل یا کاهش عوارض ناوگان جاده ای دو کشور از دیگر موضوعات مهمی بود که در این نشست به آن اشاره شد.
ارائه تخفیف به تاجیک ها برای افزایش مناسبات ریلی، اعلام آمادگی برای همکاری در بنادر خصوصاً بندر چابهار و تشکیل شرکت مشترک ایرانی- تاجیکی جهت استفاده از چابهار از پیشنهاداتی بود که توسط مقامات ایرانی در این دیدار عنوان شد.
همچنین در ادامه جلسه لزوم همکاری در کریدورهای منطقه ای و پیگیری موضوع تاسیس مرکز لجستیک توسط شرکت های بخش خصوصی دو کشور مورد تاکید قرار گرفت و در نهایت قرار شد در اسرع وقت نظرات و پیشنهادات دو طرف بررسی و مبادله شده و طی نشستی در تهران یا دوشنبه سند جامع در زمینه حمل و نقل تدوین و امضا شود.

1401/04/04
16:54:01
0.0 / 5
182
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سیمان سیمان