مهر خبر می دهد؛

نخستین قطار ترانزیتی قزاقستان-ترکیه وارد ایران شد

نخستین قطار ترانزیتی قزاقستان-ترکیه وارد ایران شد

سیمان: برای نخستین بار قطار ترانزیتی ریلی قزاقستان-ترکمنستان-ایران-ترکیه حامل محموله کانتینری گوگرد قزاقستان از مرز اینچه برون وارد کشور شده و به زودی به تهران خواهد رسید.به گزارش سیمان به نقل از مهر، به دنبال اجرای تصمیم دولت سیزدهم در خصوص تقویت مناسبات با همسایگان و کشورهای منطقه و همینطور برنامه وزارت راه و شهرسازی برای تقویت ترانزیت شامل جاده ای و ریلی از خاک کشورمان و راه اندازی کریدورهای جدید، نخستین قطار ترانزیتی قزاقستان-ترکمنستان-ایران-ترکیه حامل محموله ترانزیتی گوگرد صادراتی قزاقستان صبح جمعه ۲۷ خرداد از مرز ریلی اینچه برون وارد کشور شد.
قرار است این قطار سه شنبه ۳۱ خرداد این هفته و همزمان با سفر قاسم جومارت توقایف رئیس جمهور قزاقستان به ایران، وارد ایستگاه راه آهن تهران شود؛ در زمان حضور رئیس جمهور قزاقستان در تهران، مقرر است مراسم نمادین افتتاح کریدور جدید ریلی قزاقستان به ترکیه از خاک ایران باشیم.
پیش از این کالاهای قزاقستان از راه بندر اکتائوی این کشور به بندر باکو و سپس با قطار بکو-تفلیس-قارص به ترکیه می رفت اما به دنبال افزایش هزینه حمل و نقل دریایی، مسیر ریلی ایران جایگزین کریدور دریایی-ریلی سابق از قزاقستان به ترکیه شده است.
سید محسن پورسیدآقایی مدیر عامل اسبق راه آهن پیش از این درباره علت اقتصادی نشدن راه آ هن گرمسار-اینچه برون به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: ایران با پول خودش راه آهن گرگان-اینچه برون را راه اندازی کرد ولی روس ها بار به این خط نیاوردند؛ روس ها گفته بودند اگر ایران، ترکمنستان و قزاقستان خط آهن شرق روسیه را بسازند، ما ۱۰ میلیون تن بار به این خط آهن می آوریم؛ راه آهن راه اندازی شد اما دریغ از ۱۰ هزار تن بار.
گفتنی است دوم خرداد سال جاری طی سفر سید میعاد صالحی معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت راه آهن به قزاقستان، توافق نامه ای جهت راه اندازی کریدور ترانزیتی این کشور به ترکیه از ریلی ایران به امضا رسید و قرار شد ظرف یک ماه این توافق نامه اجرایی شود.
همچنین در این توافق نامه مقرر شد بخشی از بار چین-روسیه-اروپا که تا قبل از جنگ اوکراین از شمال دریای خزر و از خاک روسیه به اروپا می رفت، از مسیر ریلی چین-قزاقستان-ایران-ترکیه به اروپا ترانزیت شود.
گفتنی است راه آهن گرمسار اینچه برون ۱۲ آذر ۱۳۹۳ با حضور رؤسای جمهور وقت ایران و ترکمنستان در منطقه مرزی اینچه برون به بهره برداری رسید.


منبع:

1401/03/29
13:40:43
0.0 / 5
69
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیمان سیمان