جزئیاتی از افزایش هزینه واردات در سال ۱۴۰۰

جزئیاتی از افزایش هزینه واردات در سال ۱۴۰۰

به گزارش سیمان افزایش هزینه واردات در سال قبل به ۴۷۱.۸ درصد رسیده است. این گرانی که تا حدودی تحت تأثیر افزایش قیمت در بازارهای جهانی هم قرار دارد، در گزارش های تجارت خارجی هم مشهود است. این روند می تواند امسال با عنایت به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات برخی اقلام و البته تغییر مبنای حقوق ورودی افزایش داشته باشد.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، گرانی اقلام وارداتی در بازارهای جهانی از سال ۱۴۰۰ بیشتر خویش را نشان داد و هزینه واردات را بالا برد؛ به صورتی که تجارت خارجی ایران درانتها سال قبل به ۱۶۳.۹ میلیون تن به ارزش ۱۰۱.۶ میلیارد دلار رسید که گرچه واردات از نظر وزنی سهم کمتری داشت ولی از نظر ارزش بالاتر از صادرات قرار گرفت.

این در حالی است که از مجموع تجارت خارجی پارسال ۱۲۲.۷ میلیون تن در ارتباط با صادرات و ۴۱.۱ میلیون تن در ارتباط با واردات بود ولی از نظر ارزش، صادرات، ۴۸.۶ درصد و واردات بیشتر از ۵۳ میلیارد دلار آنرا به خود اختصاص داده بود. در این بین وزن واردات ۲۲ درصد ولی ارزش آن ۳۶ درصد رشد کرده بود. البته این که چرا صادرات با وجود حجم بالاتر نسبت به وارات ارزان است، قابل بررسی خواهد بود.

اما رفتن به گزارش تازه مرکز آمار ایران درباره تورم کالاهای وارداتی از این حکایت دارد که با وجود کاهش سرعت، تورم کالاهای وارداتی همچنان تا حد قابل توجهی بالا است.

طبق این گزارش، تغییر قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر ریال در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال پیش از آن به ۴۷۱.۸ درصد رسیده است. این نرخ در سال ۱۳۹۹ حدود ۵۳۴ درصد گزارش شده بود. همینطور تورم در واردات کالا بر مبنای دلار، افزایش ۷.۳ درصدی داشته و به ۵۴.۷ درصد رسیده است.

این افزایش هزینه در واردات، برای کالاهای اساسی پارسال هم قابل توجه است؛ بگونه ای که گزارش گمرک ایران نشان داده بود از ابتدا تا انتهای سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰.۹ میلیون تن کالای اساسی در ۲۵ گروه کالایی با ارزش ۱۹.۶ میلیارد دلار وارد ایران شده که نسبت به سال ۱۳۹۹ در وزن ۳۲ درصد و ارزش ۶۰ درصد افزایش داشته است.

از این میزان واردات، ۲۶.۹ میلیون تن به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار در ارتباط با واردات کالای اساسی با ارز ترجیحی بود که ۳۵ درصد در وزن افزایش داشت ولی ۷۵ درصد در ارزش گران شده بود که در بعضی اقلام مانند گندم با ۱۹۷ درصد یا روغن با ۱۳۸ درصد قابل توجه بوده و تاکید بر گرانی کالا در بازارهای جهانی داشت.

این روند برای سال جاری هم ادامه داشته است و گزارش اخیر تجارت خارجی مبین این بود که گرچه حجم واردات نسبت به سال گذشته کم شده ولی هزینه آن رو به رشد بوده است.

در دو ماه اول سالجاری بیشتر از ۲۲.۱ میلیون تن به ارزش بالغ بر ۱۶.۶ میلیارد دلار تبادل تجاری صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۳۱ درصد افزایش دارد اما از نظر وزنی حدودا ثابت است. از این میزان بالغ بر ۵.۱ میلیون تن به ارزش ۸.۱ میلیارد دلار در ارتباط با واردات بوده که نسبت به همین دوره در سال ۱۴۰۰ گرچه از نظر وزنی ۳.۳ درصد کاهش دارد ولی با افزایش ۲۴.۳ درصدی در ارزش مواجه بوده است.

تورم کالاهای وارداتی علل مختلفی دارد ولی بنابر اظهارات مسؤلان مرکز آمار ایران، عواملی مانند سیاست های بازرگانی و گمرکی، نوسان نرخ ارز، افزایش قیمت کالاهای خارجی در بازار جهانی و هزینه مبادلات کالا به علت شرایط خاص می تواند در افزایش این تورم اثرگذار باشد.

این تغییرات تورمی و افزایش قیمت کالاهای وارداتی برای سال جاری احیانا افزایش بیشتری خواهد داشت؛ چون که دولت مطابق قانون بودجه دست به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالای اساسی زد و از طرفی نرخ ۴۲۰۰ را از محاسبات حقوق ورودی کالا حذف و نرخ سامانه معاملات الکترونیک که هم اکنون به حدود ۲۵ هزار تومان می رسد را جایگزین کرده است.

منبع:

1401/03/27
18:27:36
0.0 / 5
78
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سیمان سیمان