منطقه آزاد مشترک بین ایران و سوریه ایجاد می شود

منطقه آزاد مشترک بین ایران و سوریه ایجاد می شود

سیمان: مدیرکل مناطق آزاد سوریه و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی با هدف ایجاد منطقه آزاد مشترک دیدار و گفتگو کردند.به گزارش سیمان به نقل از دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، با هدف ایجاد منطقه آزاد مشترک ایران و سوریه، نشست مشترکی با حضور «ایاد کوسا» مدیرکل مناطق آزاد سوریه و هیأت همراه با «سعید محمد» مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در محل دبیرخانه شورای عالی برگزار گردید.
افزایش تعاملات تجاری، توسعه اقتصادی و مراودات سرمایه گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه را میتوان از مهم ترین اهداف این نشست عنوان نمود.
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در این جلسه اظهار داشت: افزایش سرمایه گذاری، تولید و صادرات از اهداف اصلی ما است که باید در این تفاهمنامه به آن اهتمام ویژه داشته باشیم.
سعید محمد با اشاره به اینکه دو کشور ایران و سوریه همسو و همفکر هستند اضافه کرد: ما به دنبال ایجاد افزایش ارتباط تجاری بین دوکشور هستیم. همانطور که در زمان جنگ در کنار هم بودیم در زمان صلح و سازندگی هم باید در کنار هم باشیم.
وی در ادامه به تفاهمنامه همکاریهای اقتصادی ایران و سوریه در مناطق آزاد اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از بندهای این تفاهمنامه ایجاد منطقه آزاد مشترک بین ایران و سوریه است، برای انجام آن پیگیری های زیادی انجام شده، هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه صورت گرفت و متن پیشنهادی یادداشت تفاهمنامه هم برای این وزارت خانه ارسال شده است.
مشاور رئیس جمهور عنوان کرد: درصورتیکه گام های مثبتی از سمت طرفین برداشته شود، شاهد رونق اقتصادی ایران و سوریه خواهیم بود و این همان چیزی است که رهبران دو کشور پیگیر آن هستند.
آمادگی دولت سوریه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک با ایران
مدیرکل مناطق آزاد کشور سوریه هم در این جلسه بر منافع دو کشور تصریح کرد و اظهار داشت: علاقه مند به حضور سرمایه گذاران ایرانی در کشور سوریه هستیم، پیگیری های لازم بر مبنای قوانین و مقررات کشور سوریه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک صورت خواهد گرفت.
ایاد کوسا ضمن اشاره به این که مانعی برای ایجاد منطقه آزاد مشترک نداریم، اضافه کرد: دولت سوریه با تمام امکانات، آماده هرگونه همکاری جهت بررسی و رفع هر مشکلی در این خصوص است.
وی با اشاره به اینکه معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد سوریه نامحدود است اضافه کرد: سرمایه گذارانی که تمایل به حضور در مناطق آزاد سوریه را دارند تا وقتی که در این مناطق حضور داشته باشند از معافیت مالیاتی برخوردار می باشند.
سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در انتها به مدیرکل مناطق آزاد کشور سوریه پیشنهاد کرد به مناطق آزاد ایران سفر کنند و از نزدیک در جریان ظرفیت های موجود در این مناطق قرار گیرند.
گفتنی است؛ سفیر کشور سوریه در ایران، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه و تعدادی از مسؤلان منطقه آزاد سوریه و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در این جلسه حضور داشتند.


منبع:

1401/03/17
12:21:13
0.0 / 5
159
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سیمان سیمان