صالحی:

روس ها برای فروش نفت خود به سراغ چین رفته اند

روس ها برای فروش نفت خود به سراغ چین رفته اند

عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید روس ها برای فروش نفت خود به سراغ بازار چین رفته اند و ممکنست از این بابت محدودیت هایی برای فروش نفت ایران به وجود آید. البته ایران باید با بهره گیری از ظرفیت تولید و بازارهای سنتی که در اختیار دارد، میزان صادرات نفت خودرا حفظ کند.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: جنگ روسیه و اوکراین برای اقتصاد جهانی تبعات خاص خویش را داشته و در خیلی از حوزه ها شاهد آن هستیم که برنامه کشورها برای تجارت بین المللی تغییر کرده است. یکی از بازارهایی که تحت تأثیر جنگ قرار گرفته بازار انرژی و نفت جهانی است.
وی ضمن اشاره به نقش مهم روسیه در بازار نفت، بیان نمود: روسیه در کنار عربستان سعودی یکی از کشورهایی است که بیشترین تولید و صادرات نفت را دارد. بعد از آغاز جنگ اخیر، برخی کشورها خرید نفت روسیه را متوقف کردند و همین مبحث سبب شد روس ها به دنبال اعمال تغییراتی در بازار خودشان باشند.
عضو اتاق بازرگانی تهران به سابقه همکاریهای اقتصادی روسیه و چین اشاره نمود و اضافه کرد: این طبیعی است که روس ها برای فروش نفت خود به سراغ بازار چین بروند و از این محل محدودیت هایی برای فروش نفت ایران به وجود آید. شاید این اتفاق در کوتاه مدت برای ما مشکل آفرین شود اما ما باید برنامه های بلندمدت خویش را به نتیجه برسانیم.
صالحی با اشاره به اینکه ایران مشتریان سنتی نفت خویش را دارد، تصریح کرد: برای آنکه بتوانیم از بازار نهایت استفاده را ببریم بطور قطع باید تکلیف برجام روشن شود. با کنار رفتن تحریم ها، ایران بطور قطع توان آنرا که به بازار برگردد خواهد داشت و مشتریان قدیمی نفت باز هم از ما خرید خواهند کرد.
وی افزود: البته نباید فراموش کرد ما در این سال ها، در حوزه سرمایه گذاری های جدید ضعیف عمل کرده ایم. در میادین نفتی و گازی مشترک، برخی کشورهای همسایه دست بالا را دارند و ایران از نظر ظرفیت تولید نفت هم از رقبا عقب افتاده است. در صورت کنار رفتن تحریم ها و جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی لازم، میتوان امید داشت که بازار ما حفظ شده و امکان حضور در عرصه های بین المللی به وجود آید.



1401/03/12
10:40:22
0.0 / 5
158
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان