مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی:

سرمایه صندوق به ۱۶۰۰ میلیارد تومان رسید

سرمایه صندوق به ۱۶۰۰ میلیارد تومان رسید

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی ضمن این که سال قبل را یکی از بهترین سالهای فعالیت این صندوق برشمرده است، به افزایش سرمایه صندوق به میزان 1600 میلیارد تومان اشاره کرده که بخش عمده ای از آن با مساعدت سازمان ایمیدرو محقق شده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، فرید دهقانی در نشست خود به بیان عملکرد صندوق طی سالی که گذشت و برنامه ریزی های صورت گرفته برای سال ۱۴۰۱ پرداخت و اظهار داشت: صندوق در سال ۱۴۰۰ یکی از بهترین سالهای فعالیت خودرا تجربه نمود. ما در سال ۱۴۰۰ سرمایه خودرا از ۵۰۰ میلیارد تومان مصوب به ۱۶۰۰ میلیارد تومان افزایش دادیم که از این میزان ۶۰۰ میلیارد تومان از محل بودجه عمومی تامین شده که بیش از ۸۰ درصد آن تخصیص پیدا کرده است؛ الباقی نیز توسط منابع داخلی ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) و مساعدت این سازمان محقق شده است.
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی تصریح کرد: بر این اساس هم اکنون سرمایه ثبتی ۱۶۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان برنامه های ما برای سالجاری محقق خواهد شد. برای سال جدید نیز در نظر داریم با کمک ایمیدرو، سرمایه را تا ۵۰۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم. اقدامات مقدماتی برای این افزایش سرمایه انجام شده و درحال طی مراحل قانونی و اداری است.
وی در تشریح عملکرد صندوق در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی پارسال ۱۹۶۷ میلیارد تومان صدور بیمه نامه در بخش اعتباری داشته که برای خرید تجهیزات استخراج و توسعه معدن کاری در بخش استخراج و همین طور توسعه معدن کاری در زمینه فرآوری هزینه شده است. همین طور در زمینه صدور بیمه نامه، بیش از ۲۹۴۶ میلیارد تومان آماده صدور مصوب بانک داریم؛ کارها انجام شده و مصوبه بانک و مصوبه هیات مدیره صندوق برای پرداخت تسهیلات گرفتن شده است و درحال تکمیل کردن مدارک برای صدور بیمه نامه ها هستیم. میزان بیمه نامه های اعتباری صادر شده پارسال نسبت به سال ۱۳۹۹ (صدور ۴۷۹ میلیارد تومان بیمه نامه) افزایش بیش از چهار برابری را نشان داده است.
وی خاطرنشان کرد: درست است که این افزایش، بخشی حاصل تورم و بخشی حاصل از افزایش نرخ ارز است اما بخش قابل توجه آن، حاصل افزایش فعالیتهای تیم صندوق است که به ثمر نشسته است. چنانچه آمار آماده صدورها را هم به آمار صدورها اضافه نماییم، بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ صندوق، بیمه نامه صادر کرده است.
دهقانی افزود: در زمینه بیمه نامه های جاری (پرونده های در جریان) نیز ۱۳۹ پرونده معادل ۳۵۰۰ میلیارد تومان درحال بررسی است. در مجموع با استناد به این که اکثریت این پرونده ها مصوب شوند و امکان برخورداری از تسهیلات بانکی را داشته باشند، در واقع نشان داده است عملکرد ما روزبه روز درحال ارتقاء است. (امکان برخورداری از تسهیلات بانکی به این مفهوم است که امکان دارد پرونده یا شرکتی در صندوق برخوردار از ضمانت نامه و بیمه نامه باشد اما دیگر ارکان لازم برای گرفتن تسهیلات از بانک همچون این که معوقات بانکی، معوقات تامین اجتماعی، چک برگشتی داشته باشند یا... را نداشته باشند که با عنایت به بخشنامه های بانکهای مرکزی امکان استفاده از تسهیلات بانکی را نخواهند داشت و ارتباطی با عملکرد صندوق ندارد.)
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذای فعالیتهای معدنی اظهار داشت: از این ۱۳۹ پرونده در جریان، پنج پرونده که شرایط لازم را نداشته اند، توسط تیم فنی صندوق رد شده است، ۳۲ پرونده درحال تکمیل گزارش کارشناسی است، ۱۷ پرونده بنابر خواسته متقاضیان از دستور کار خارج شده و ۷۹ پرونده آماده صدور است.
ایشان در ادامه اظهار نمود: در جهت توسعه فعالیتهای صندوق، اقداماتی در نظر گرفته شده است که همچون آنها می توان به توسعه ساخت داخل ماشین آلات که از اهداف عمده وزارت صمت نیز است، اشاره نمود که حمایت لازم و موثر از هپکو و سایر سازندگان داخلی با ارائه یارانه سود تسهیلات به میزان چهار درصد برای خریداران از سازندگان داخلی صورت خواهد گرفت تا علاوه براینکه برای خریداران هزینه های مالی در این بخش کاسته شود، مشوقی برای معدن داران باشد.
دهقانی اضافه کرد: در جهت توسعه فعالیتهای مالی نیز عقد قراردادی با بانک تجارت برای توسعه فعالیتهای مالی و ارائه خدمات مالی به معدن داران داشته ایم. همین طور با ایمینو (مرکز نوآوری معدن و صنایع معدنی در ایران) در جهت گسترش فعالیت دانش بنیان و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، تفاهمنامه هایی امضا شده است؛ چونکه برآنیم یکی از عمده ترین اهداف حاکمیتی صندوق، پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای استارت آپی و ارائه دهنده خدمات نوین است. اگر بخواهیم در بخش معدن و فرآوری در جامعه رقابتی حرفی برای گفتن داشته باشیم، چاره ای جز جهش تکنولوژی در بخش معدن داشته باشیم. این مورد بسیار برای ما حائز اهمیت است؛ پس پشتیبانی از دانش بنیان ها و شرکتهای های تک و شرکت هایی که مبادرت به تاسیس پایلوت های صنعتی و نیمه صنعتی می کنند، جزو با اهمیت ترین برنامه های ماست.
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی ضمن تاکید بر این که برای پشتیبانی از شرکتهای اکتشافی و حفاری با مساعدت ایمیدرو، اعتبار قابل توجهی در نظر گرفته شده است، ابراز امیدواری کرد: در نیمه اول سال ۱۴۰۱، شرکتهای حفاری و شرکت هایی که دارای قراردادهای حفاری با معدن داران هستند، در جهت توسعه، به سازی و نوسازی ماشین آلات خود از محل وجوه داخلی تخصیص داده شده، شرکتهای حفاری از تسهیلات برخوردار شوند.
وی از انجام اقدامی نو در سال و برای نخستین بار آگاهی داد و اظهار داشت: ۳۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی صندوق را برای توسعه و توسعه و اکتشاف در بخش معدن در نظر گرفته ایم که برای نخستین بار در صندوق اتفاق خواهد افتاد. پیش از این، معاونت معدن و صنایع معدنی از محل وجوه اداره شده و از محل کمک های اعتباری که سازمان برنامه و بودجه به طور سالیانه در اختیار این معاونت قرار می داد، مبادرت به پشتیبانی از شرکتهای اکتشافی می شد اما صندوق امسال برای کاهش بروکراسی های اداری، از محل منابع داخلی خود، همین کار را بوسیله یکی از بانکهای عامل انجام خواهیم داد و امیدواریم که بتوانیم امسال بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان از بخش اکتشاف پایه و اکتشافات تکمیلی حمایت نماییم.
دهقانی تصریح کرد: صندوق برای هویت بخشی به تامین منابع مالی در بخش معدن مذاکراتی با بانکهای عامل انجام شده (تقریبا این مذاکرات به پایان رسیده) تا شعبه تخصصی معدن و فرآوری را برای نخستین بار در کشور به نام بخش معدن و صنایع معدنی ارائه دهیم تا بتوانیم خدمات مالی خاص و درخور برای بخش خصوصی معدن عرضه نماید. این اقدام می تواند نویدبخش حرکت مالی جدیدی خصوصاً برای بخش خصوصی باشد.
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی به اقدامات بسیار موثر و در جهت شفاف سازی فعالیتهای صندوق و راستای تسهیل روابط معدن کار و بخش معدن، بعنوان دیگر برنامه های صندوق اشاره نمود و افزود: در ارتباط با تسهیل معدن کاری، در سالهای گذشته با مصوبه هیات مدیره صندوق مبادرت به تقسیط حق بیمه برای درخواست کنندگان بیمه نامه و تسهیلات از صندوق، کرده ایم. تمام اهتمام ما بر این است که حداکثری تسهیل گری لازم در قالب قانون برای توسعه بخش معدن داشته باشیم. امید است که در سال آینده این تسهیل گری را افزایش دهیم. با کمک اعضای هیات مدیره صندوق ما به طور مستمر در فرآیندهایی که در صندوق شکل می گیرد و کاهش بروکراسی ها را بازبینی می نماییم. این امر طی چند نوبت در حال انجام می باشد. با سایر بخش های ایمیدرو و بخش های حاکمیتی همکاری هایی شکل گرفته است که منجر به تسهیل گری در بخش معدن خواهد شد. با بخش اکتشاف ایمیدرو تفاهمنامه ای از محل منابع داخلی امضا شده که با حمایت سازمان برنامه و بودجه کمکی به حفاران غیرنفتی و معدنی خواهیم داشت.
دهقانی به موضوعی در خصوص دریافت چند تسهیلات توسط برخی شرکتها اشاره نمود و اظهار داشت: بتازگی بین معدن کاران این مورد مطرح گردیده است که برخی شرکتها چندین بار تسهیلات دریافت کرده اند. ما از حیث اعطای بیمه نامه و خلق اعتبار بعنوان اهرم اعتباری در بانکهای عامل، هیچگونه محدودیتی برای اعطای تسهیلات و بیمه نامه برای گرفتن تسهیلات از بانکهای عامل نداریم. شرکت هایی هستند که به طور مستمر و چندباره از تسهیلات بانکی به واسطه بیمه نامه اعتباری ما بهره برده اند. همین طور شرکت هایی نیز هستند که همزمان با آنکه یک وام آنها در جریان است، وام دیگر برای توسعه واحد خود گرفتن کرده اند. ؛ براین اساس همه شرکتها بدون استثنا چنانچه توسعه و تکمیل زنجیره خودرا مدنظر داشته باشند، می توانند از تسهیلات چندباره استفاده کنند.
وی ادامه داد: یکی از موفقیت های صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی در سال ۱۴۰۰، اعطای بیمه نامه بدون نیاز به سپرده گذاری در بانک عامل بوده است. تیم صندوق توانسته اعتبار بیمه نامه خودرا به میزانی افزایش دهد که بانکها بدون سپرده گذاری و خلق اعتبار در بانک توسط مشتریان و تنها از محل منابع داخلی بانک، بیمه نامه صندوق را بعنوان ضمانت نامه بپذیرند. این مورد موفقیتی بسیار بزرگ برای صندوق که در سال ۱۳۹۰ حتی با پشتوانه نیز خیلی از بانک ها، بیمه نامه های ما را قبول نمی کردند، بشمار می رود.


1401/03/08
22:57:32
0.0 / 5
186
تگهای خبر: ارز , ایران , بخش خصوصی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سیمان سیمان