وزیر نفت خبر داد؛

مذاکره ایران و روسیه در مورد توسعه میادین مشترک نفتی و گازی

مذاکره ایران و روسیه در مورد توسعه میادین مشترک نفتی و گازی

به گزارش سیمان وزیر نفت اظهار داشت: در خلل سفر هیات بلندپایه روسی به تهران، در مورد توسعه میادین مشترک نفتی و گازی، صدور کاتالیست، سواپ گاز، فراورده های نفتی و نفت خام مذاکرات خوبی انجام شد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، جواد اوجی در یک گفت و گوی تلویزیونی در مورد جزییات سفر هیأت بلندپایه روسی به ایران، اظهار نمود: هم اکنون سقف روابط تجاری ما با روسیه ۴ تا ۴.۵ میلیارد دلار است اما برنامه ریزی کرده ایم که این رقم را سالانه به ۴۰ میلیارد دلار برسانیم. باتوجه به توافقاتی که انجام شده بنظر می رسد ظرف یک و نیم سال آینده به این رقم خواهیم رسید.
وزیر نفت اضافه کرد: کارگروه عالی اقتصادی به سرپرستی معاون اول تشکیل شد که بصورت هفتگی گزارش عملکردها را به این کمیسیون مشترک ارائه می دهیم.
وی با اعلان اینکه جلسات مختلفی پس از سفر رییس جمهور به روسیه (در سال گذشته) انجام شد و سفرهایی هم به روسیه داشتیم، اظهار داشت: الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه همراه با یک هیأت بلندپایه متشکل از مسئولان مختلف روسی با اختیارات تام به تهران سفر کرد که در این سفر مذاکرات دوجانبه ای که در همه حوزه ها انجام و جلسات فشرده ای طی روز گذشته و امروز انجام شد.
استفاده از ارزهای ملی در پیمان های پولی دوجانبه
اوجی اظهار داشت: مسائل مالی و بانکی از محورهای مهم این جلسات بود و تصمیماتی حول محور استفاده از ارزهای ملی در پیمان های پولی دوجانبه و اتصال کارت شتاب ایران به سوئیچ کارت روسیه گرفتن و کاگروهی دراین زمینه تشکیل شد.
وی اضافه کرد: در مورد استفاده از خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری که روسیه به ایران اختصاص داده، صحبت شد تا حالا که ۵۰ درصد از این خط اعتباری استفاده شده است.
توسعه میادین مشترک نفتی و گازی
وزیر نفت با اشاره به بخش انرژی، افزود: در مورد توسعه میادین مشترک نفتی و گازی، سرمایه گذاری های مشترک و فعالیت در زمینه محصولات پتروشیمی، صدور کاتالیست، سوآپ گاز، فرآورده های نفتی و نفت خام در قالب کارگروه مشترک توافقات خوبی انجام شد.
اوجی اظهار نمود: در زمینه حمل و نقل هم در مورد کریدور بین المللی شمال- جنوب، خط راه آهن رشت- آستارا و گرمسار- اینچه برون تصمیمات خوبی گرفتن شد. در زمینه ریلی، کشتیرانی و دریانوردی کارگروه مشترک در وزارت راه و شهرسازی با طرف روسی شکل گرفته که توافقات خوبی انجام شد.
وی در مورد کریدور شمال به جنوب، اظهار داشت: در این خصوص کارگروه مشترکی شکل گرفت که هم در مورد پروژه راه آهن رشت- آستارا و هم خط راه آهن گرمسار اینچه برون توافقاتی شد که امیدواریم در نیمه دوم سال جاری عملیاتی شود.
روسیه ۵ میلیون تن غلات به ایران می دهد
وی اظهار داشت: روسیه در زمینه کشاورزی ۵ میلیون تن غلات به ایران اختصاص می دهد که تنظیم قرارداد در این سفر نهایی شد.
اوجی اظهار نمود: در بخش صنعت هم کمک به توسعه همکاریهای صنعتی دو کشور و بحث افزایش صادرات متقابل صنعت شامل مواد خام مورد نیاز دو کشور و ساخت راه آهن، ماشین سازی، کشتی سازی و ادوات و تجهیزات کشاورزی توافقاتی صورت گرفت.
لغو روادید تجار و گردشگری
وزیر نفت اضافه کرد: در مورد لغو روادید تجار و گردشگری هم توافقاتی شد که امیدواریم به زودی عملیاتی شود.
وی اظهار داشت: در آخر یک بیانیه مشترک هم به امضا رسید که امیدواریم مردم به زودی ثمرات این توافقات را ببینند.
اوجی تصریح کرد: ایران و روسیه تحت تحریم های ظالمانه هستند که با پتانسیل هایی که داریم می توانیم این تحریم ها خنثی نماییم.


منبع:

1401/03/06
11:26:46
0.0 / 5
203
تگهای خبر: ارز , ایران , تحریم , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیمان سیمان