معاون وزیر راه در دیدار با هیئت روسی:

امکان تردد کشتی های با پرچم ایران به همه بنادر روسیه فراهم گردد

امکان تردد کشتی های با پرچم ایران به همه بنادر روسیه فراهم گردد

سیمان: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بر تسهیل تردد کشتی های با پرچم جمهوری اسلامی ایران به تمامی بنادر روسیه همچون بندر نووراسییسک تاکید نمود.به گزارش سیمان به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، علی اکبر صفایی در نشست بررسی توسعه همکاریهای دریایی و بندری ایران و روسیه که با حضور دیمیتری زورئوف استانیسلاوویچ معاون وزیر حمل و نقل روسیه و هیئت همراه انجام شد با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران برمبنای سیاست های دولت ارتباطات گسترده ای با کشورهای همسایه برقرار کرده است، گفت: اثرات این ارتباطات گسترده در زمینه تجاری قابل مشاهده می باشد.
به گفته وی کشور دوست و بزرگ روسیه نیز ارتباطات خوب و گسترده ای با کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج فارس دارد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به این که جلسات و توافقات خوبی بصورت کلی بین ایران و روسیه در بخش های مختلف داشته ایم، اشاره کرد: دیگر فرصت و زمان رایزنی برای مسائل کلی فراهم نیست و باید بصورت پروژه محور تبادلات تجاری بین دو کشور دوست و بزرگ ایران و روسیه و کشوهایی نظیر هند و عمان در دستورکار قرار گیرد.
سرمایه گذاری ایران در خرید و ساخت کشتی برای فعالیت در دریای خزر
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در خرید کشتی و ساخت کشتی برای فعالیت دریای خزر به سرعت سرمایه گذاری می نماییم و در این جهت سه فروند کشتی بزرگ وجود دارد، ۴ فروند کشتی در دست خرید و ۱۲ فروند کشتی نیز سفارش ساخت شده است.
وی ضمن درخواست از معاون وزیر حمل و نقل روسیه بمنظور تسریع راه اندازی خط منظم کشتیرانی رو-رو بین بنادر روسیه و بنادر شمالی ایران مانند امیرآباد، انزلی و نوشهر راه اندازی شود، اظهار داشت: از روسیه می خواهیم تاریخ راه اندازی این کشتیرانی را به ایران اعلام نماید تا فعالیت ها بصورت عملیاتی جلو برود.
ایران و روسیه مسیرهای خود تحریمی را حذف کنند
مدیرعامل سازمان بنادر با اعلان اینکه ایران و روسیه در وضعیت خاصی به سر می برند و باید مسیرهای خود تحریمی را حذف نماییم، اشاره کرد: تجارت خارجی روسیه هم اکنون بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار است و اگر قسمتی از این تجارت بوسیله دریای خزر که نمی تواند مورد تحریم قرار گیرد صورت پذیرد، نیازمند گسترش ناوگان کشتیرانی هستیم.
درخواست ایران برای حذف عوارض تردد کشتی از ولگا به دریای خزر
صفایی با اشاره به این که خواهان حذف عوارض تردد کشتی از ولگا به دریایی خزر هستیم، عنوان کرد: در صورتیکه این اتفاق رخ دهد تا کشتی ها برای ورود به دریای خزر عوارض پرداخت نکنند، اتفاق بسیار خوشایندی رخ داده است.
وی با اعلان اینکه از روسیه درخواست می نماییم اجازه دهد کشتی های با پرچم جمهوری اسلامی ایران در تمامی بنادر روسیه همچون بندر نووراسییسک تردد کنند، گفت: در این صورت می توان صادرات غلات به روسیه را تضمین نمود.
صفایی در ادامه با اشاره به این که پایین آمدن آب دریای خزر به همه کشورها لطمه می زند، عنوان کرد: یکی از دلیلهای اتفاقی که رخ داده این است که در ولگا سدهایی به وجود آمده که روی سطح آب دریای خزر تأثیر گذاشته و درخواست می کنم که در این رابطه توجه بیشتری از طرف روسیه صورت گیرد.
وی همین طور با بیان این که سازمان بنادر و دریانوردی آمادگی دارد لایروبی بنادر روسیه بوسیله ایران صورت گیرد، اظهار داشت: لایروب های بزرگی در دستور خرید داریم و امیدواریم شاهد توسعه همکاریهای دریایی و بندری دو کشور باشیم.


منبع:

1401/03/05
19:22:33
0.0 / 5
171
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سیمان سیمان