در گفت و گو با سیمان اعلام شد

تجهیز مرکزتست ماشین برقی با مشارکت دانش بنیان ها

تجهیز مرکزتست ماشین برقی با مشارکت دانش بنیان ها

به گزارش سیمان مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضائی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به جزییات راه اندازی مرکز آزمون خودرو اعلام نمود: سه مجموعه آزمایشگاهی خودرو به بهره برداری کامل رسیده و برای تست خودرو های برقی تجهیزات آزمونی که در داخل امکان ساخت آن وجود ندارد، ثبت سفارش نیز انجام شده است.


دکتر شهریار زینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به راه اندازی ۵ بستر آزمون در زمینه خودرو اظهار نمود: از این تعداد ۳ آزمایشگاه وارد فاز عملیاتی شد و دو مورد دیگر درحال برنامه ریزی است.
وی با اعلان اینکه آزمایشگاه های "بخارات سوخت خوددروها"، "PN " و "آزمایشگاه تست کاتالیست کانورتر" به بهره برداری رسیده است، اظهار نمود: افتتاح عملیات اجرائی مرکز آزمون خودرو های برقی و مرکز آزمون تست تصادف، انجام شده و بنا بر برنامه ریزی های انجام شده در ۱۸ ماه آتی بطور کامل این دو مرکز راه اندازی خواهد شد.
زینی یکی از آزمایشگاه مهم افتتاح شده، را مربوط به آزمون های PN عنوان نمود و تصریح کرد: این آزمایشگاه خدمات مربوط به اندازه گیری ذرات معلق را ارائه می دهد. بزرگترین مشکل موجود در زمینه آلودگی هوا، ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون است که بسیار برای سلامتی مضر است. این نوع آلاینده نیز ناشی از حمل و نقل است.
مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، اشاره کرد: با شروع به کار این مرکز آزمون، شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران می تواند خودروهایی که تولید و یا وارد کشور می شود، مورد ارزیابی قرار دهد تا منشأ آلودگی نباشد.
به گفته ی ایشان، تست های این آزمایشگاه پیش از آنکه مجوز پلاک به خودرو ها داده شود، انجام می شود.
زینی به خدمات آزماشگاه بخارات سوخت اشاره و اظهار نمود: این آزمایشگاه قبل در مرکز تست خودرو موجود بود ولی به یورو ۶ ارتقا یافت. خدمات این آزمایشگاه در امتداد حفظ محیط زیست و کاهش آلاینده ها و افزایش سطح کیفی خودرو ها است.
وی افزود: آزمایشگاه کاتالیست برای انجام تست بر روی کاتالیست های تولیدی افتتاح شد و کمک می نماید که بطور شفاف مشخص شود که کاتالیست تولیدی و یا وارد می شود آیا از نظر مشخصات فنی، مطابق استانداردها هست یا خیر.
اجرای آزمون خودرو های برقی در کشور
زینی با اعلان اینکه در کشور بستر اجرای آزمون های مربوط به خودورهای برقی وجود ندارد، اظهار نمود: بصورت پراکنده مراکز پراکنده برای تست خودرو های برقی در کشور به راه افتاده است ولی بستر متمرکز در کشور وجود ندارد و در این اقدام بستر آزمون خودرو های برقی درحال به وجود آمده است.
وی تصریح کرد: این آزمایشگاه تحت استاندارد وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان استاندارد خواهد بود. این مساله با تفاهم نامه ای که با دانشگاه تهران و علم و صنعت منعقد شد، توسعه داده می شود و مقرر است از ظرفیت نخبگان دانشگاهی برای ایجاد این مرکز ازمون و با حمایت معاونت علمی به بهره برداری می رسد.
مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی، ایجاد مرکز تست تصادف مرکز آزمون را از با اهمیت ترین بخش های این آزمایشگاه نام برد و اظهار نمود: تست تصادف را ابزار اصلی طراحی خودرو ها است و اگر ما ادعا داریم که خودرو ساز هستیم نمی توانیم خودرویی بسازیم که تست تصادف نداشته باشیم؛ چونکه با بهره گیری از تست های تصادف می توان شاخص هایی را در این عرصه اندازه گیری نمود.
وی با اعلان اینکه همه کشورهایی که صاحب تکنولوژی طراحی خودرو هستند و یا قسمتی از زنجیره خودرو را دارند، مرکز تست تصادف را در کشورشان دارند و این نوع از تست ها امکان تست تصادف جانبی، جلو و عقب را دارند و خودرو با یک سرعتی به مانع برخورد می کند تا میزان صدمات و تغییرات به وجود آمده در خودرو پس از تصادف به چه میزان است تا برمبنای آن میزان استاندارد کیفی بررسی شود. با اهمیت ترین فاکتورهای تست تصادف در جهان Euro NCAP در اروپا، تست ایمنیC NCAP برای کشور چین است و سایر کشورها این استانداردها را دارند.
زینی اشاره کرد: با کنسرسیومی که میان شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران و یکی از هلدینگ ها و شرکت های بخش خصوصی و یکی از مجموعه های قطعه سازی بزرگ، دراین زمینه در کشور شکل گرفته است و با حمایت معنوی و مادی معاونت علمی، هرم نقشه ساخت در زمینه استاندارد سازی خودرو نهایی شده است ضمن آنکه یکسری از تجهیزات و دستگاهها سفارش گذاری شده که وارد کشور خواهند شد.
طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضائی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: با حمایت حاکمیت و هم دولت و هم بخش خصوصی، طی ۱۸ ماه آتی مرکز آزمون مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
خودرو سازی بدون آزمون های استاندارد
زینی با اعلان اینکه نمونه مشارکت این آزمون ها را در کشور نداشتیم اظهار نمود: ما برای این منظور ۳ آزمایشگاه از مجموعه مرکز آزمون و تست تجهیز شده است و آزمایشگاه خودرو برقی درحال تجهیز است و قسمتی از تجهیزات مربوط به تست تصادف که قابلیت ساخت در داخل کشور ندارد را سفارش دادیم و بخشی که قابلیت ساخت دارد، برنامه ریزی شده که از ظرفیت شرکت های دانش بنیان استفاده گردد.
وی با اشاره به مجوزهای صادر شده از این مرکز، تصریح کرد: شرکت بازرسی و استاندارد ایران یک نهاد صلاحیت دار در زمینه استاندارد است و این شرکت بر روند اجرای تست ها نظارت دارد.
منبع:

1401/02/27
11:40:16
0.0 / 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان