رئیس كمیسیون فرش اتاق تعاون:

هیچ حمایتی نمی خواهیم فقط مصوبه را بردارید!

هیچ حمایتی نمی خواهیم فقط مصوبه را بردارید!

رییس کمیسیون تخصصی فرش، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران با اعلان اینکه درخواست هیچ نوع کمک مالی، تامین مواد اولیه و حتی حضور در نمایشگاه را نداریم، از دولت و وزارت تعاون خواست مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی که جلوی صادرات سالانه 500 میلیون دلاری فرش را گرفته و سبب خروج تدریجی بافندگان از این صنعت شده است، بردارند.عبدالله برنامه در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: مصوبه تعهد ارزی که سال ۱۳۹۸ بانک مرکزی وقت ابلاغ نمود موجب خروج تدریجی قالیبافان از گردونه شد و انگیزه کار در زمینه فرش را از بین برد، چون با این مصوبه هیچ تاجری حاضر به صادرات فرش ایرانی نبود و این رویه باوجود درخواستها و پیگیری های مداوم همچنان ادامه دارد.
وی اشاره کرد: دغدغه اصلی ما مصوبه تعهد ارزی است و هیچ حمایتی نمی خواهیم؛ فقط مصوبه تعهد ارزی را از بخش فرش بردارند. این مصوبه گلوگاه فرش است و در سه سال قبل فرش را خفه کرده است.
بهرامی در توضیح بیشتر اضافه کرد: بعد از آن که واردات فرش ایرانی در بعضی کشورها همچون آمریکا تحریم شد، بحث تعهد ارزی بانک مرکزی به میان آمد که نه فقط کمکی به بحث صادرات فرش نکرد بلکه مانع بزرگی سر راه صادرات فرش شد و حجم صادرات فرش ایران به ۵۰ میلیون دلار در سال رسید.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف، عدم برگزاری نمایشگاه در دو سال کرونا و عدم حضور تجار خارجی را یکی دیگر از موانع صادرات فرش در طول این مدت ذکر کرد که موجب شد بازار فرش لطمه ببیند و انگیزه قالیبافان و بافندگان فرش کم شود.
بگفته بهرامی، فرش از نظر قیمتی گران شده است، چون تعداد بافنده کم شده و قیمت مواد اولیه به شدت بالا رفته است؛ از طرفی تسهیلات خاصی هم برای تامین مواد اولیه تولید وجود ندارد و بافندگان ناچارند با قیمت بسیار بالا از بازار آزاد خریداری کنند.
وی در عین حال به پیگیری هایی که از سه سال قبل برای معافیت فرش دستباف از مصوبه تعهد ارزی انجام شده اشاره نمود و اظهار داشت: در دولت قبل به معاون اول رئیس جمهور اعلام کردیم که در این شرایط تحریم باید وضعیت را برای صادرات فرش تسهیل کنند نه اینکه میزان صادرات آنرا کاهش دهند. در دولت جدید هم خدمت دکتر مخبر رسیدیم و مسأله را اعلام کردیم که ایشان پذیرفتند تعهد ارزی برای فرش برداشته شود. از تمام تریبون ها، شبکه ها و رسانه ها این مسأله را اعلام و درخواست کردیم و همچنان منتظر پاسخ هستیم.

بهرامی در آخر اظهار داشت: بحث صادرات فرش، به تولید و اشتغال برمی گرد. اگر صادراتی انجام نشود تولید داخلی هم از بین می رود و اشتغال با خروج بافندگان کاهش پیدا می کند. هم اکنون باتوجه به شرایط موجود و مصوبه تعهد ارزی هیچ تاجری حاضر به صادرات فرش نیست پس از دولت و وزارت تعاون می خواهیم برای پشتیبانی از تولید هم که شده فرش را از این مصوبه معاف کنند.1401/02/23
23:35:19
0.0 / 5
276
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سیمان سیمان