معاون وزیر راه:

ایران ناوگان ریلی از روسیه تهیه می کند

ایران ناوگان ریلی از روسیه تهیه می کند

به گزارش سیمان مدیرعامل راه آهن اظهار داشت: در مسافرت به روسیه، مذاکرات خوب و رو به جلویی در بالاترین سطح مقامات حوزه حمل و نقل ریلی دو کشور برگزار شد که یکی از این موارد، تأمین ناوگان ریلی از روسیه بود.به گزارش سیمان به نقل از مهر، سید میعاد صالحی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن پیرامون سفر اخیر به روسیه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «در سفر به روسیه، مذاکرات خوب و رو به جلویی در بالاترین سطح مقامات حوزه حمل و نقل ریلی دو کشور برگزار گردید. در این سفر که با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، اینجانب و همینطور مسؤلان حوزه های حمل و نقل دریایی، هوایی و جاده ای کشور برگزار شد، سه دیدار مهم در مورد موضوعات ریلی انجام گرفت.
یک دیدار با ویتالی ساولیف وزیر حمل و نقل روسیه، یک دیدار با بلازاروف رئیس راه آهن روسیه و دیداری هم با پاولوف قائم مقام راه آهن روسیه داشتیم.
همچنین در این سفر، تفاهم نامه جامع حمل و نقل بین وزیر حمل و نقل روسیه و وزیر راه و شهرسازی ایران به امضا رسید.
تفاهمات خوبی هم در زمینه ناوگان صورت گرفت که پیشرفت و توسعه مشهود کریدور شمال جنوب را به دنبال خواهد داشت.
این کریدور بنادر جنوبی ایران شامل بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و شهید بهشتی چابهار را از راه مرزهای اینچه برون در شرق دریای خزر، آستارا در غرب دریای خزر و بنادر شمالی همچون امیرآباد، کاسپین و انزلی را به روسیه، همسایه های شمالی ایران و اروپای شرقی متصل خواهد نمود.
تکمیل راه آهن رشت-آستارا، اصلاح و برقی سازی خط ریلی اینچه برون-گرمسار و تأمین بخشی از لکوموتیو مورد نیاز کشور همچون موضوعات مورد گفتگو در این سفر بود.
با افزایش تنش روسیه و غرب و کاهش مبادلات فیمابین، طبیعتاً حجم تجارت روسیه با کشورهای آسیایی و آفریقایی افزایش می یابد.
با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی ایران که اصطلاحاً چهار راه تجارت جهانی است و هم تنش های رو به افزایش روسیه با اروپا و آمریکا، شاهد افزایش تمایل مقامات این کشور به گسترش همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران در حوزه ترانزیت هستیم.
ما هم از این مورد استقبال می نماییم و امیدواریم با استفاده از فرصت تاریخی پیش آمده، بتوانیم حداکثر منافع را برای ملت ایران به دست آوریم. نباید گذاشت این دفعه هم این فرصت تاریخی به علت کوتاهی و سستی ها، موقعیت نشناسی ها و احیاناً نفوذها از دست برود.»


منبع:

1401/02/21
20:07:49
0.0 / 5
258
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیمان سیمان