عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران:

وجود ارز 4200 تومانی برای دارو ضروریست

وجود ارز 4200 تومانی برای دارو ضروریست

به گزارش سیمان خوزستان رئیس اتاق بازرگانی اهواز در مورد اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو، اظهار داشت: در بعضی از کالاها همچون دارو وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی ضروریست اما ایجاد ساز و کار حذف این نوع ارز و هدایت منابع آن به بخش تولید باید با مشارکت و همفکری بخش خصوصی فراهم گردد تا شاهد به وجود آمدن خللی در تأمین دارو و همینطور افزایش قیمت این کالای مهم نباشیم.شهلا عموری در گفت و گو با ایسنا، در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار نمود: منابع ارزی قابل توجهی از دولت با نرخ ۴۲۰۰ تومان به واردات کالای اساسی اختصاص دارد در حالیکه همان کالا وقتی وارد کشور می شود با نرخ ارز آزاد به دست مردم می رسد و این مسئله مشکل ساز است.

وی اضافه کرد: هزینه کرد دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی و رسیدن همان کالا با نرخ ارز آزاد به دست مردم، به مسیری برای خروج سرمایه های ارزی کشور تبدیل گشته است و این مسئله باید بشکلی مدیریت و حل شود.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز اظهار داشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی اختصاص داده می شود اما علیرغم این مورد شاهد گرانی کالاها در دوره های اخیر هستیم و این مسئله ای است که باید به جدیت مورد توجه قرار گیرد چونکه سرمایه های دولت به سمت و سویی دیگر هدایت می شوند.

عموری با اشاره به اینکه باید ارز ۴۲۰۰ تومانی به صورت تدریجی حذف شود، اظهار داشت: دولت باید این منابع ارزی را به منظور توسعه محصولات تولید داخل هدایت کند تا وابستگی به واردات کاهش پیدا کند و مشکلاتی که با افزایش نرخ ارز گریبانگیر مردم می شود را دیگر شاهد نباشیم.

وی با اشاره به اینکه هزینه های دولت برای واردات کالاهای اساسی بسیار بالا رفته است، اظهار داشت: دولت باید قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، زیرساخت های توزیع این منابع در بخش تولید و تأمین کالاهای اساسی در داخل را فراهم آورد تا با مشکل جدیدی در این عرصه مواجه نشویم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می تواند در دراز مدت به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک نماید چونکه دولت در این عرصه میلیاردها دلار هزینه انجام می دهد که به هیچ عنوان به شکل یارانه به دست آن بخش از مردم که نیازمند یارانه هستند نمی رسد.

منبع:

1401/02/20
12:14:55
0.0 / 5
112
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیمان سیمان