عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

تغییر در پرداخت یارانه ها چطور ممکن است؟

تغییر در پرداخت یارانه ها چطور ممکن است؟

سیمان: عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید برای اصلاح در سیاست های یارانه ای، ابتدا باید حمایت های جدید برای مردم تعریف شده و سپس اقدامات اصلاحی در دستور کار قرار بگیرد.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در این تردیدی وجود ندارد که نظام پرداخت یارانه ها در ایران با مشکلات جدی مواجه می باشد و در خیلی از حوزه ها عدالت بطور کامل رعایت نمی گردد، بدین جهت تغییر در نحوه حمایت های دولتی بیشترین اهمیت را دارد.
وی با اشاره به برخی مشکلات مدیریت یارانه های دولتی به شکل فعلی، بیان کرد: این که در بعضی حمایت ها، بیش از آنکه اقشار هدف مورد توجه قرار بگیرند، طبقاتی که ثروت بیشتری دارند از یارانه استفاده می نمایند، نشان میدهد که برای رسیدن به عدالت باید تغییراتی را در این سیاست ها اعمال کرد.
بگفته آرگون، باتوجه به نرخ بالای تورم در اقتصاد ایران، یارانه نقدی که از سالهای پیش پرداخت می شده، تاثیرگذاری خودرا از دست داده و این نگرانی وجود دارد که در حمایت های جدید نیز باتوجه به تورم باید به کاهش ارزش واقعی یارانه توجه کرد.
عضو اتاق تجاری تهران افزود: در ارتباط با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز ما رویه مشابهی را دیدیم. در شرایطی که بنا بود این ارز به کاهش فشار بر سفره مردم منجر شود، رانت آن به گروه محدودی رسید و بستری برای فساد به وجود آمد. این که می بینیم برخی واحدها مواد اولیه را با ارز دولتی دریافت کرده و سپس با قیمت آزاد به فروش می رسانند نیز بخش دیگری از مشکلاتی است که نظام چند نرخی ارز به وجود می آورد.
وی با اعلان اینکه بخش خصوصی بارها اعلام نموده که ارز باید به سمت تک نرخی شدن حرکت نماید، اشاره کرد: باتوجه به فشارهایی که بر روی اقشار مختلف مردم وارد شده، در این تردیدی نیست که قبل از هر گونه اصلاح در این سیاست ها و تغییر در نحوه توزیع یارانه ها، باید پرداختی جدید برای مردم تعریف و به آنها پرداخت گردد و بعد از برطرف نمودن نگرانی های جامعه، گام های جدید دراین زمینه برداشته شود.
منبع:

1401/02/18
15:26:31
0.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان