عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

ورود بخش خصوصی به تامین اجتماعی

ورود بخش خصوصی به تامین اجتماعی

رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار و رفع موانع تولید اتاق بازرگانی تهران می گوید ابلاغ سیاست های کلی تأمین اجتماعی از جانب مقام معظم رهبری، می تواند فرصتی مناسب برای بهبود شرایط این بخش باشد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، محمدرضا نجفی منش در نشست این کمیسیون، با اشاره به اینکه، سیاست های کلی تامین اجتماعی برای نخستین بار است که توسط عالی ترین مقام کشور ابلاغ گردیده، اظهار داشت که امسال فرصت کم نظیری برای فعالان بخش خصوصی حاصل شده تا با همکاری سایر شرکای اجتماعی خود، پیشنهادات و راهکارهای منطقی و مورد نظر خودرا به متولیان اجرائی این سیاست ها ابلاغ کرده و با همکاری مستمر یکدیگر منشا تحولات جدیدی در این عرصه باشند.
وی با اعلان اینکه «فعالان بخش خصوصی اشکالات و انتقاداتی را نسبت به نحوه اداره سازمان تامین اجتماعی و نوع برخورد و رفتار این سازمان با جامعه کارفرمایی کشور وارد می دانند» اظهار داشت: امیدواریم با بهره بردن از فرصت مناسبی که ابلاغ این سیاست های کلی در اختیار شرکای اجتماعی سازمان تامین اجتماعی قرارداده است بتوانیم با همکاری مسئولان حوزه تامین اجتماعی بخش قابل توجهی از این مشکلات را حل نماییم.
در ادامه این جلسه، صغرا علی آبادی، مدیر امور بیمه و تامین اجتماعی اتاق تهران در سخنانی با اشاره به اینکه بخش خصوصی ابلاغ این سیاست ها را خوش یمن تلقی می کند، اظهار داشت: اتاق تجاری تهران طی سالهای قبل نسبت به وضعیت منابع و مصارف سازمان تامین اجتماعی و پیشی گرفتن هزینه های این سازمان از منابع درآمدی آن هشدار داده است توضیح داد: طی سالهای قبل اتاق با انتشار گزارش مبسوطی با عنوان بمب ساعتی پیش بینی هایی درباب مشکلات آتی سازمان ارائه کرد که حالا شاهد می باشیم که مسایل درج شده در این گزارش، با سیاست های ابلاغی تامین اجتماعی همسو است.
او با اشاره به این که مرکز پژوهش های مجلس نیز با انتشار گزارشی خطر پیشی گرفتن مصارف از منابع در سازمان تامین اجتماعی را هشدار داده بود، اضافه کرد: یکی از مواردی که اتاق مورد پیگیری قرار داده است، اصلاح قانون بازنشستگی قبل از موعد در مشاغل سخت و زیان آور است. چنانکه حالا حدود ۶۵ درصد از بازنشستگی های قبل از موعد به حوزه مشاغل سخت و زیان آور مربوط می شود.
طبق گزارش سایت اتاق تهران، غلامحسین عابدی روشی، سرپرست گروه کارفرمایان و سازمان های اداره کل فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی، با ارائه گزارشی تحلیلی و آماری خدمات و تعهدات تامین اجتماعی به تبیین عملکرد سازمان تامین اجتماعی از بدو پیدایش تا حالا پرداخت.
او سازمان تامین اجتماعی را یک سازمان هزینه درآمد خواند و اظهار داشت: بالاترین و با اهمیت ترین خاصیت عملکردی و وظایف سازمان تامین اجتماعی سه جانبه گرایی و بین النسلی بودن آنست که این مساله موازنه درآمد و هزینه های این سازمان را ضروری جلوه داده است.
عابدی روشی با اشاره به این که برمبنای آمار موجود هم اکنون ۷۲ درصد شاغلان کشور، تحت پوشش خدمات سازمان تامین اجتماعی قرار دارند اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی هم اکنون با دریافت ۳۳ درصد حق بیمه از کارفرمایان و بیمه شدگان در مجموع ۲۰ نوع خدمات به بیمه شدگان ارائه می دهد که در نوع خود متنوع است.
سرپرست گروه کارفرمایان و سازمان های اداره کل فرهنگی و اجتماعی اضافه کرد: برمبنای بررسی های انجام شده سهم نیروی انسانی از هزینه های تولید در بخش کشاورزی ۱۴ و نیم درصد، بخش صنعت ۱۲درصد و در بخش خدمات ۳۴ درصد است و میانگین این سهم در مجموع ۶/۲۳ درصد برآورد شده و برمبنای بررسی های انجام شده تاثیر حق بیمه در هزینه تولید در مجموع حدود ۸.۷ درصد است.
منبع:

1401/02/17
20:55:44
0.0 / 5
283
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیمان سیمان