نمایندگان کارگران استان مرکزی در روز کارگر چه گفتند؟

نمایندگان کارگران استان مرکزی در روز کارگر چه گفتند؟

مرکزی نمایندگان جامعه کار و تولید استان مرکزی در نشستی صمیمی با استاندار که به مناسبت روز کارگر برگزار شد به بیان مطالبات و مشکلات این قشر پرداختند.علی قیاسی دبیر خانه کارگر استان و رئیس کانون انجن های صنفی کارگری استان روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت در این جلسه کارگر اظهار نمود: حدود یک سال و نیم است که هیچ کارگر ساختمانی بیمه نشده و این یک معضل بزرگ به حساب می آید، در همین استان بیمه حدود ۳ هزار کارگر ساختمانی هم قطع شده است. همه می دانیم که این مسکن سازان بی مسکن مظلوم ترین قشر هستند و باید به آنها توجه جدی صورت گیرد.

وی اضافه کرد: سازمان تأمین اجتماعی اعلام نموده که به علت کسری منابع نمی تواند این افراد را بیمه کند از طرفی این افراد توان پرداخت حق بیمه را ندارند بنابراین می طلبد که مجمع نمایندگان تصویب و بررسی طرح در ارتباط با این مهم را باردیگر پیگیری کرده و در دستور کار قرار دهند تا شاهد این اتفاق مهم باشیم.

دبیر خانه کارگر استان و رئیس کانون انجمن های صنفی کارگری استان افزود: در جهت ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی هم ما آمادگی همکاری در این خصوص و اجرای طرح تنظیم شده در این خصوص را داریم ولی متاسفانه به غیر از شهرداری هیچ کدام از دستگاه ها پای کار نیامده اند.

وی بر ساماندهی اتباع هم تصریح کرد و از آمادگی همکاری خانه کارگر در این باره اطلاع داد.

قراردادهای سفید امضا، سبب آزار و اذیت کارگران

علی زند، رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان هم با تکیه بر اهمیت ثبات و امنیت شغلی جامعه کارگری، پیشگیری از واردات بی رویه و پشتیبانی از کارفرمایان اظهار نمود: قراردادهای موقت و سفید امضا سبب آزار و اذیت کارگران است، کارگری با ۲۸ سال سابقه خدمت نباید درگیر قرارداد سفید امضا شود بنابراین می طلبد این مهم ساماندهی گردد.

وی اضافه کرد: استان مرکزی در زمینه خصوصی سازی گرفتار صدمه شده و تجربه سنگینی را در این خصوص از سر گذرانده ایم.

زند بیان نمود: اگر فردی توانایی و اهلیت ندارد باید بدون تعارف کنار گذاشته شود همانگونه که آقای رئیسی اصلاح مدیریتی را برای هفت تپه انجام داد و آنرا از خصوصی سازی خارج کرد.

صنایع بهره ور کمتر مورد توجه قرار دارد

علیرضا خلیلی، رئیس کانون انجمن صنفی کارفرمایان استان هم تصریح کرد: کانون کارفرمایی استان از سال ۸۲ شکل گرفته و ۳ دوره را پشت سر گذاشته و در این ۳ دوره همکاری خوبی بین ما و کارفرمایان و اداره کل تعاون و کار وجود داشته است.

وی افزود: اشتغال و کارآفرینی یک دغدغه مهم می باشد. با کاهش رشد جمعیت و کاهش فرزند در خانواده ها طبیعتا شرایط اشتغال هم به سختی پیش رفته و نیروی کار به سختی پیدا می شود. تمام خانواده ها تمام تلاش خویش را برای فراهم ساختن آینده فرزند خود بکار گرفته اند، از طرفی فرزندان هم انگیزه و رغبتی برای کار ندارند و ما مجبور هستیم که شرایط اشتغال مناسبی را فراهم نماییم، هرچند در این سالها نتوانسته ایم به این مطلوب دست پیدا نماییم.

خلیلی تصریح کرد: برای رسیدن به رشد مطلوب باید در زمینه سرمایه گذاری های تکنولوژی تلاش بیشتری داشته باشیم که تحریم ها مانع دسترسی به تکنولوژی های روز است، در کره جنوبی سالانه حدود ۵ میلیون خودرو تولید می شود و حدود ۷۰ هزار نیرو در این صنعت فعالیت دارند اما در ایران با حدود ۵۰ هزار نیروی کار یک دهم این میزان خودرو تولید می شود بنابراین این عرصه نیازمند سرمایه گذاری و ایجاد زیرساخت لازم است.

وی اضافه کرد: صنایع بهره ور کمتر مورد توجه قرار دارد در صورتی که ماشین آلات و فناوری جدید ایجاب می کند به این سمت حرکت نماییم از طرفی کارگران ماهر هم باید مورد استفاده و توجه قرار گیرند.

بانک کشاورزی هیچ کمکی به آذراب نمی کند

سیدنورالدین ابطحی، رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی اراک هم بیان نمود: ۳۵۰ کانون در سرتاسر کشور در ارتباط با بازنشستگان تأمین اجتماعی وجود دارد که ۹ کانون با جمعیت ۱۰۵ هزار نفر در استان مرکزی مستقر است.

وی افزود: ۱۱۰ هزار نفر از بیمه تکمیلی استفاده می نمایند اما بازنشستگان در حوزه درمان خود مشکلات زیادی دارند بخصوص از زمانی که ارز دارو حذف گردیده است.

داوود عسگری، رئیس شورای اسلامی کار شرکت آذرآب هم بیان نمود: آذرآب شرکت صنعت سازی است که به خصوصی سازی واگذار شد. در دولت قبل شخصی سهام آذرآب را خرید ولی با اعتراضات که به کار او صورت گرفت، در نهایت به بانک کشاورزی سهامدار آذرآب شد اما این بانک هیچ کمکی به این صنعت نمی کند و به عبارتی ۷ سال است که این سهامدار خون کارگر را می مکد.

وی تصریح کرد: اگر مشکل سهامداری آذرآب حل شود یا این که آذرآب به آغوش دولت برگردد، مشکلات این شرکت و کارگران هم حل خواهد شد، کارگران از دولت مردمی انتظار دارند که کمک نماید تا مشکل سهامداری این شرکت حل شود.

آذرآب کجا، ماشین سازی کجا!

عسگری تصریح کرد: بین آذرآب و ماشین سازی یک دیوار ۲۰ سانتی متری فاصله است اما ماشین سازی کجا و آذرآب کجا؟ ماشین سازی مملو از کار است و آذرآب هیچ!

قراردادهای کوتاه مدت حربه ای در دست مدیران/ماشین سازی به دولت بازگردد

محمدرضا نظام آبادی، رئیس شورای کار ماشین سازی اراک هم اضافه کرد: مهم ترین موضوع، امنیت شغلی است که کارگران را آزار می دهد، قراردادهای کوتاه مدت حربه ای در دست مدیران شده که کارگران از این مساله رنج می برند.

وی افزود: تغییرات در آئین نامه ها در زمان اجرا بدون دریافت نظر شوراهای کار ماشین سازی هم از دیگر مشکلات در این حوزه می باشد.

نظام آبادی افزود: بی درایتی در حوزه منابع انسانی نشان داده است که جریانی وجود دارد که ارتباط کارگر با مجموعه صنعتی را کمرنگ می کند. در این عرصه باید نظارت دقیقی صورت گیرد تا مسائل کوچک مشکلات بزرگ را ایجاد نکند.

وی تصریح کرد: مسائل در ارتباط با پایه سنواتی کارگران و طبقه بندی ارزیابی و مزایای مشاغل سخت و زیان آور هم باید بررسی شده و مورد توجه قرار گیرد. انتظار ما این است که ماشین سازی به دولت بازگردد و امیدواریم تغییراتی که رئیس جمهور از آن صحبت کرد بزودی اتفاق افتد.

خطر کاهش نیروی کار در آینده

سیدامیر میرناصری، رئیس شورای اسلامی کار هپکو هم خاطرنشان کرد: اگر کشور و دولت ما در بحث تولید و اشتغال تصمیم درستی نگیرد، با عنایت به این که تعداد کارگران کارخانجات کشور رو به کاهش است، شاید در سال های آینده علاوه بر این که واردات افزایش می یابد، نیروی کار متخصص هم وجود نخواهد داشت.

وی بیان نمود: کم شدن نیروی متخصص و ماهر نتایج ناخوشایندی را به دنبال خواهد داشت.

مپنا در آذراب هم سرمایه گذاری کند

قلعه نویی، رئیس شورای اسلامی کار واگن پارس هم در این جلسه اضافه کرد: یکی از بزرگترین مشکلات جامعه کارگری امنیت شغلی است، چرا باید یکسری شرکت ها که کارشان استمرار دارد قرارداد یک ماهه یا دوماهه داشته باشند؟ باید قانونی برای استخدام دائم کارگران باشد و تا قانونی نباشد هیچ کارفرمایی این مهم را رعایت نمی کند.

وی بیان نمود: در ارتباط با کسانی که عضو شوراهای اسلامی کار می شوند هم ضعف قانونی وجود دارد که باید مورد توجه مسؤلان مربوطه قرار گیرد.

قلعه نویی بیان نمود: در اراک واگذاری صنایع به افرادی صورت می گیرد که اهلیت ندارند، خوشبختانه واگن پارس به مپنا واگذار شده اما انتظار می رود به این سهامداران برای سرمایه گذاری بیشتر توجه بیشتری صورت گیرد. با عنایت به این که مپنا ساخت پروژه های نیروگاهی را انجام می دهد و آذرآب هم در این عرصه فعالیت دارد پیشنهاد می شود حمایت لازم از مپنا در مورد سرمایه گذاری در آذرآب هم صورت گیرد.

وی افزود: واردات بی رویه از دیگر مشکلات است برای مثال هم اکنون قراردادی در خصوص واردات لوکوموتیو درحال انعقاد است که باید از این واردات بی رویه هم جلوگیری شود.

عارضه یابی ۴۰ واحد تولیدی در سال گذشته

سرهنگ محمد سجادی، مسئول بسیج کارگران کارخانجات سپاه روح الله استان مرکزی هم بیان نمود: سازمان بسیج کارگری ۲ مأموریت ذاتی کمک به رفع موانع تولید و اسلامی سازی و سالم سازی محیط کار را بر عهده دارد.

وی اضافه کرد: در سطح استان طی یکسال گذشته در حوزه کمک به رفع موانع تولید، با کارگروه هایی که تشکیل می شود نسبت به عارضه یابی اقدام و مبحث تحت عنوان رفع موانع تولید به استان اعلام می شود. در هیئت اندیشه ورز از اساتید مجرب هم استفاده و نسبت به رفع موانع تولید با استفاده از ظرفیت های موجود در استان اقدام می شود.

سجادی تصریح کرد: پارسال از ۸۰ واحد که عارضه یابی شده اند، در مورد رفع عارضه ۴۰ واحد اقدام شده است. پارسال همینطور سازه فلزی و اسکلت و برق کشی ۶۰۰ واحد مسکونی توسط بسیج سازندگی در حوزه محرومیت زدایی انجام شده است.

منبع:

1401/02/12
09:38:25
0.0 / 5
177
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیمان سیمان