یك واردكننده مواد اولیه كفش:

اشتغال بیش از 25 هزار نفر در خطر است

اشتغال بیش از 25 هزار نفر در خطر است

سیمان: یک واردکننده و توزیع کننده مواد اولیه کیف و کفش ضمن برشمردن مشکلاتی که بانک مرکزی، گمرک و وزارت صمت برای واردات مواد اولیه این صنف ایجاد کرده، اظهار داشت که اگر این مشکلات برطرف نشود امکان دارد اشتغال بیش از 25 هزار نفر از بین رود.


امیر دیانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به حضور ۲۵ هزار کارگر در بخش های مختلف صنف تولید کیف و کفش و ۱۰ هزار نفر در بخش صنف فروش مواد اولیه تولید کیف و کفش اظهار داشت: باتوجه به مشکلات فراوانی که از طرف بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ایجاد شده، احتمال بیکاری این کارگران وجود دارد و هر روز شاهد بیکاری قسمتی از کارگران این مجموعه هستیم.
وی ادامه داد: هم اکنون بخش بزرگی از مواد اولیه تولید کیف و کفش در داخل تولید نمی گردد و باید از اروپا و آسیا خریده شود که به علت وجود تحریم ها مجبور به خرید آنها از واسطه ها هستیم که با این تفاسیر این مواد ۵ تا ۱۵ درصد گران تر از قیمت واقعی شان برای واردکنندگان و تولیدکنندگان ایرانی تمام می شود.
این توزیع کننده مواد اولیه تولید کیف و کفش با اعلان اینکه وزارت صمت هم مشکلاتی برای واردکنندگان مواد اولیه به وجود آورده است، اشاره کرد: دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صمت دراین زمینه می تواند همکاری هایی کند که تعدادی از آنها مثل وضعیت حقوق ورودی گمرک، افزایش میزان سقف برای واردکنندگان مواد اولیه، تخصیص ارز نیمایی به واردکنندگان مواد اولیه تولیدی و کاهش زمان تخصیص به کمک بانک مرکزی صورت گیرد.
دیانی با اعلان اینکه بانک مرکزی هم مشکلاتی از دولت قبل تابحال به وجود آورده است، اضافه کرد: از جانب دیگر واردکنندگان مواد اولیه مجبورند جهت استفاده از ارز نیمایی حدود ۴۵ روز منتظر بمانند که با این وضعیت اروپایی ها قبول نمی کنند به خریداران ایرانی کالا بفروشند. این زمان برای اروپایی ها غیر قابل باور و عجیب است و فکر می کنند ما دروغ می گوییم؛ با این وجود واردکنندگان تا زمان تخصیص ارز نیمایی نمی توانند از ارز آزاد خودشان هم استفاده کنند. این مشکل مربوط به بانک مرکزی است؛ در صورتیکه مواد اولیه و کالا های غیر ضروری برای تخصیص ارز زمان یکسانی دارند و بانک مرکزی می تواند در این امور اولویت را به واردکنندگان مواد اولیه بدهد.
دیانی همین طور با اشاره به افزایش نرخ پایه حقوق گمرکی در امسال، اظهار داشت: با این وجود نرخ جدید حقوق پایه هنوز اعلام نشده و از واردکنندگان تعهد گرفته می شود که پس از تغییر نرخ، مابه التفاوت آنرا پرداخت کنند که این مسئله در قیمت گذاری کالاها مشکل جدی به وجود آورده است. هرچه اصرار بر قیمت گذاری می نماییم واکنشی نمی بینیم. ما هم نمی توانیم تمام شده کالاهای وارد شده را محاسبه نماییم. در این شرایط تعدادی از تجار از فروش خودداری می کنند و با این سختی ها علاقه ای به واردات ندارند و کنار کشیده اند و حتی کسانی که پیشکسوت در عرصه واردات هستند دیگر خسته شده اند.
وی ادامه داد: در این شرایط مسئولان وزارت صمت و بانک مرکزی نیز پاسخی به دغدغه ها و نامه نگاری های فعالان صنعت کفش نمی دهند و باتوجه به هشدار بیکاری بخش بزرگی از کارگران و کارکنان این صنف ما درخواست داریم دیداری با رئیس محترم بانک مرکزی و وزیر محترم وزارت صمت داشته باشیم.
منبع:

1401/02/11
11:58:13
0.0 / 5
169
تگهای خبر: ارز , ایران , تجارت , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیمان سیمان