با دستور استاندار مركزی:

دریچه های سدالغدیر به روی کشاورزی ساوه گشوده می شود

دریچه های سدالغدیر به روی کشاورزی ساوه گشوده می شود

مرکزی استاندار مرکزی اظهار داشت: به علت نیاز آبی اراضی و باغات کشاورزی شهرستان ساوه دریچه های سدالغدیر برای تأمین بخشی از نیاز آب کشاورزان پائین دست سد الغدیر از امروز گشوده می شود.فرزاد مخلص الائمه چهارشنبه هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در جریان بازدید از سد الغدیر ساوه و افتتاح پل هفت دهنه در گفت و گو با خبرنگاران به آخرین وضعیت آبگیری سد و شرایط موجود برای رهاسازی آب اشاره نمود و اضافه کرد: متاسفانه میزان بارندگی در سال آبی پیش رو وضعیت مناسبی نداشته و خصوصاً در فصل بهار بارش تاثیرگذاری در استان صورت نگرفته است.

وی بیان کرد: به سبب کاهش چشم گیر میزان بارش ها، میزان آب ذخیره شده در سدالغدیر با حجم ۲۷۷ میلیون متر مکعب به ۱۱۰ میلیون متر مکعب رسیده است که نسبت به دو سال اخیر کاهش داشته و در تراز مناسبی نیست و برخی نگرانی ها را برای کشاورزان مناطق پائین دست سد بوجود آورده است.

استاندار مرکزی با اشاره به این که طبق پیش بینی های صورت گرفته بارندگی موثری در فصل بهار نخواهیم داشت، اضافه کرد: باید به شکلی برنامه ریزی شود که آب ذخیره شده در دریاچه سدالغدیر علاوه بر تامین نیاز شرب شهر ساوه پاسخگوی مصارف کشاورزی نقاط پائین دستی نیز باشد.

وی با تاکید بر این که تامین آب برای مصارف شرب بر تامین نیاز کشاورزی و صنعت اولویت دارد، اظهار نمود: خوشبختانه برای تامین نیاز آب آشامیدنی شهر ساوه نگرانی وجود ندارد و در فصل تابستان بدون هیچ مشکلی مصرف شرب شهروندان ساوجی تامین خواهد شد اما برای مصارف کشاورزی محدودیت هایی وجود دارد.

مخلص الائمه اضافه کرد: با تمهیداتی که در شرکت سهامی آب منطقه ای استان مرکزی اندیشیده شده است، از امروز مقدمات رهاسازی قسمتی از نیاز آبی کشاورزان پائین دست سدالغدیر شروع خواهد شد و امیدواریم با تخصیص آب، باوجود محدودیت هایی که وجود دارد نگرانی برای تامین آب مزارع و باغات از طرف کشاورزان و باغداران بوجود نیاید.

وی با تاکید بر صرفه جویی در مصرف آب اظهار داشت: کم آبی و تنش آبی با اقلیم ایران همراه شده و باید حداکثر سازگاری در چنین شرایطی در مصارف شرب، کشاورزی و صنعتی بعمل آید و الگوهای مصرف و مدیریت آب اصلاح اساسی صورت گیرد.

او با تاکید بر این که افزون بر ۹۰ درصد منابع آبی در زمینه کشاورزی مصرف می شود و صرفه جویی حتی یک درصدی آب در زمینه کشاورزی می تواند بحران آب آشامیدنی را برطرف کند، اضافه کرد: باید با اتخاذ تدابیر لازم و اعطای تسهیلات سیستم آبیاری از سنتی به نوین تغییر یابد تا میزان مصرف آب در زمینه کشاورزی با توسعه آبیاری نوین کم شود گرچه از سرعت اجرای این طرح عقب هستیم و باید تلاش شود تا تجهیز مزارع و باغات به سیستم آبیاری نوین تسهیل و سرعت داده شود.

استاندار مرکزی در ادامه با اشاره به افتتاح پل هفت دهنه ساوه نیز اظهار داشت: این پل به سبب سازه ضعیفی که داشت بر اثر سیلاب سال ۱۳۹۸ تخریب شد و با پیگیری حوزه عمرانی و آب منطقه ای استان و با پیمانکاری شرکت ماشین سازی اراک طرحی آماده شد و امروز با سازه ای بسیار قوی و با دهانه های کمتر راه اندازی شد.

وی بیان کرد: با برداشتن مسیر دسترسی موقت جایگزین پل از امروز این پل زیر بار ترافیکی می رود که متصل کننده شهرستان ساوه به تفرش و افزون بر 10 روستاست.

استاندار مرکزی در مسافرت به ساوه از راه دسترسی شهر ساوه به شهرصنعتی کاوه که به همت مدیریت شهرصنعتی کاوه تعریض شده است بازدید بعمل آورد.
1401/02/07
18:25:26
0.0 / 5
184
تگهای خبر: ایران , تسهیلات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیمان سیمان