مخالفت تلویحی دولت با پیشنهاد افزایش قیمت نان

مخالفت تلویحی دولت با پیشنهاد افزایش قیمت نان

سیمان: رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران اظهار داشت: قیمت فعلی نان متناسب با افزایش هزینه های تولید نیست. از وزارت صمت درخواست کردیم قیمت نان را افزایش دهد، ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.


بیژن نوروزی مقدم در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که آیا با افزایش قیمت گندم صنف و صنعت قیمت نان افزایش می یابد؟ اظهار داشت: ماده اولیه نانوایی ها گندم و آرد است اما عواملی که در قیمت نان اثر می گذارد تنها این دو مورد نیست. بالغ بر ۹۰ درصد هزینه های نانوایی ها دستمزد، آب، برق، بیمه و خمیرمایه و... است و ۱۰ درصد باقی مانده را آرد تشکیل می دهد.

وی افزود: ازاین رو با عنایت به افزایش هزینه های تولید چه قیمت آرد و گندم زیاد شود چه نشود باید قیمت نان تغییر کند.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران افزود: از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ نرخنامه نان ثابت بود و تغییری نکرد. سال ۱۳۹۸ عددی جزئی به آن افزوده شد که البته بر مبنای آنالیزهای ما نبود. سال ۱۳۹۹ هم مبلغی به قیمت نان اضافه نشد. در سال ۱۴۰۰ مقدار جزئی به قیمت نان افزوده شد و در نرخنامه هم قید شد که این نرخ در ارتباط با ۱۴۰۰ است. یعنی سال ۱۴۰۱ باید نرخ جدیدی اعلام گردد ولی تابحال با وجود گذشت یکماه از شروع سال هنوز تغییری حاصل نشده است.

وی خاطرنشان کرد: آنالیز قیمت برای سال جدید را انجام و از وزارت صمت درخواست کردیم که قیمت ها را تغییر دهد که تابحال پاسخی دریافت نکردیم.

نوروزی مقدم در انتها اظهار داشت: اگر قرار باشد همه عوامل تولید با افزایش قیمت همراه شوند باید قیمت نان هم تغییر کند. پیشنهاد ما این بود که هر سال با عنایت به افزایش هزینه ها به قیمت نان هم اضافه شود که هم دولت زیر بار مالی اضافه نرود و هم به مردم فشار نیاید. از طرفی نانوایان هم بتوانند از پس هزینه های نانوایی برآیند.
1401/02/05
20:14:40
0.0 / پنج
268
تگهای خبر: تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیمان سیمان