هفته پر ماجرای بازار سکه و طلا

هفته پر ماجرای بازار سکه و طلا

سیمان: طبق تحلیل نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، باوجود سیر صعودی قیمت اونس جهانی طلا اما با تغییر مسیر نرخ ارز از اواسط هفته و کاهشی شدن، قیمت سکه و طلا نیز کنترل شد اما به جهت افزایش تقاضا در بازار و تبدیل ارزهای خانگی به سکه و طلا، حباب انواع قطعات سکه افزوده شد و در نتیجه قیمت سکه را نیز بالا برد.


محمد کشتی آرای در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی اظهار نمود: در هفته ای که گذشت، قیمت اونس جهانی به سبب تحولات جنگ اوکراین و روسیه، سیر صعودی را در طول هفته تجربه نمود. از طرف دیگر قیمت ارز نیز سیر صعودی را تا اواسط هفته دنبال کرد. بدین سبب هم قیمت اونس طلا و هم نرخ ارز با افزایش همراه بود. اما در اواسط هفته باتوجه به انتشار دو خبر در خصوص آزادسازی قسمتی از دارایی ها و ارزهای بلوکه شده ایران و همین طور آزادسازی ارزهای خانگی سبب شد که نرخ ارز از روز چهارشنبه سیر نزولی پیدا کند.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: بر این اساس در حالی که تا اواسط هفته قیمت اونس جهانی طلا و نرخ ارز سیر صعودی داشت، قیمت سکه و طلا نیز سیر صعودی پیدا کرده بود اما از روز چهارشنبه (در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه) کاهش قیمت ارز از کانال ۲۸ هزار تومان به کانال ۲۷ هزار تومان (بطور متوسط ۷۵۰ تومان ظرف مدت دو روز نرخ ارز کاهش یافت) موجب شد که قیمت سکه و طلا نیز با کاهش روبرو شود؛ این در حالی بود که قیمت اونس جهانی طلا همچنان تحت تاثیر تحولات منطقه اوراسیا، با افزایش همراه بود.
افزایش قیمت سکه به جهت افزایش حباب
وی اشاره کرد: در روز پایانی هفته (پنجشنبه) قیمت هر اونس طلا به ۱۹۶۹ دلار رسید و هم اکنون ۱۹۷۷ دلار است. به طور متوسط در هفته ای که گذشت حدود ۳۱ دلار افزایش اونس جهانی طلا را داشتیم. قیمت سکه و طلا باتوجه به کاهشی که در ایام چهارشنبه و پنجشنبه تجربه کرد، به نسبت ابتدای هفته تغییر خاصی نداشت اما تبدیل ارزهای خانگی به سکه و طلا سبب شد حباب انواع سکه افزایش پیدا کند.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با آخرین نرخ های معامله شده در روز گذشته (پنجشنبه) اظهار داشت: قیمت سکه طرح قدیم در آخرین معاملات هفته ۱۲ میلیون تومان دادوستد شد که به نسبت ابتدای هفته ۱۰۰ هزار تومان افزایش داشت. هر قطعه سکه تمام طرح جدید به ۱۳ میلیون و ۱۳۰ هزار در آخر هفته رسید که افزایش ۱۸۰ هزار تومانی را به نسبت ابتدای هفته نشان میدهد. نیم سکه در آخرین معاملات هفت میلیون و ۳۸۰ هزار تومان و ربع سکه چهار میلیون و ۳۲۰ هزار تومان در معاملات پایانی هفته تعیین قیمت شدند که به ترتیب افزایش ۵۰ هزار تومانی (نیم سکه) و ۲۰ هزار تومانی (ربع سکه) را تجربه کرده اند. سکه های یک گرمی بانک مرکزی نیز با ۵۰ هزار تومان افزایش هفتگی در آخر هفته به دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.
کشتی آرای اشاره کرد: تمامی این افزایش قیمت ها ناشی از افزایش حباب انواع قطعات سکه است که به جهت افزایش تقاضا در بازار بوجود آمد. حباب سکه با ۱۵۰ هزار تومان در هفته اخیر، در آخرین معاملات روز گذشته به ۳۲۰ هزار تومان رسید. افزایش تقاضا برای خرید سکه در بازار (به دلیل اشاره شده؛ آزادسازی ارزهای ایرانی و خبر مربوط به نگهداری ارزهای خانگی) منجر به افزایش حباب سکه شد.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: هر مثقال طلای آب شده (۱۷ عیار) به پنج میلیون و ۶۶۰ هزار تومان در آخرین معاملات روز پنجشنبه رسید که به نسبت ابتدای هفته تغییری نداشت؛ البته در اواسط هفته باتوجه به افزایش قیمت اونس جهانی طلا و افزایش نرخ ارز تا پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان هم پیش رفته بود. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز به طور متوسط روز پنجشنبه یک میلیون و ۳۰۷ هزار تومان که به نسبت ابتدای هفته تغییری نداشت اما در اواسط هفته تا یک میلیون و ۳۳۵ هزار تومان بالا رفته بود.

منبع:

1401/01/27
08:57:33
0.0 / 5
190
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیمان سیمان