رئیس اتحادیه املاك:

قیمت مسکن رو به کاهش است

قیمت مسکن رو به کاهش است

سیمان: در صورتیکه رییس اتحادیه مشاوران املاک از رو به کاهش بودن قیمت مسکن در مناطق میانی و جنوبی تهران می گوید، اما بانک مرکزی از رشد 6 درصدی قیمت مسکن در اسفندماه خبر می دهد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، بانک مرکزی در گزارش اخیر خود درباب آخرین وضعیت بازار مسکن در تهران طی اسفند ماه سال قبل از کاهش ۲۰ درصدی تعداد معاملات در اسفند سال قبل نسبت به ماه پیش از آن (بهمن ۱۴۰۰) و در مقابل، افزایش ۳۰ درصدی نسبت به اسفند ۱۳۹۹ آگاهی داده است.
از نظر بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در تهران نیز در ماه گذشته، بیش از متری ۳۵ میلیون تومان بود که در مقایسه با اسفند ۱۳۹۹ افزایش ۱۶ درصدی و در مقایسه با بهمن سال قبل رشد ۶.۲ درصدی داشته است.
این در حالی است که برخی فعالان بازار مسکن از روند رو به کاهش قیمت مسکن و همین طور رکود شدید در بازار به سبب امتناع خریداران از ورود به این بازار به سبب احتمال افزایش توافق در وین و نیز تأثیر کاهشی آن بر قیمت ها در بازار خبر می دهند.
اما این که روند افزایش اندک ماهانه قیمت ها در بازار مسکن طی سال گذشته، ناگهان به افزایش بیش از ۶ درصدی در آخرین ماه سال ۱۴۰۰ نسبت به ماه پیش از آن منجر گردید، بنظر می رسد در پی افزایش قیمت ها در مناطق شمالی خصوصاً مناطق یک و ۳ پایتخت باشد که بر متوسط قیمت مسکن شهر تهران اثر گذاشته است.
به خصوص که افزایش متوسط قیمت مسکن در بهمن ۱۴۰۰ نسبت به دی ماه سال قبل ۴ دهم درصد و در دی ماه ۱۴۰۰ نسبت به آذر همان سال، تنها ۱.۱ درصد بوده است.
این در حالی است که بررسی قیمت ها در بازار مسکن در ۳ ماهه پایانی سال قبل نشان میدهد که قیمت مسکن در مناطقی چون ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ رشد چندانی نداشته و این افزایش قیمت ها در مناطق شمالی است که به افزایش متوسط قیمت مسکن در پایتخت منجر گردیده است.
کاهش قیمت مسکن در مناطق جنوبی و رشد ناگهانی در مناطق شمالی پایتخت
در اسفند سال قبل متوسط قیمت مسکن در ۴ منطقه مذکور به ترتیب ۱۷.۵، ۱۶.۵، ۱۶.۹ و ۱۸ میلیون تومان در هر متر مربع بوده است؛ این ۴ منطقه تهران در بهمن سال قبل نیز به ترتیب دارای متوسط قیمت متری ۱۷.۶، ۱۵.۶، ۱۹.۲ و ۱۶.۹ میلیون تومان بوده اند. این وضعیت در دی ماه ۱۴۰۰ نیز به ترتیب متری ۱۷.۸، ۱۵.۶، ۱۹ و ۱۶.۹ میلیون تومان بوده اند.
بنابراین نه فقط قیمت مسکن در مناطق جنوبی پایتخت در اسفند رشد نداشته بلکه حتی در مواردی کاهشی هم بوده است
منطقه یک متری ۷ میلیون تومان تنها ظرف یک ماه افزایش قیمت داشت!
بررسی قیمت ها در منطقه یک تهران نشان میدهد که در صورتیکه متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در دی ماه و بهمن ماه در منطقه ۱ تهران ۷۰ میلیون تومان بود، در اسفند ماه ناگهان به ۷۷.۴ میلیون تومان رسیده است.
در منطقه ۳ نیز از متوسط متری ۶۳ میلیون تومان در ماه های دی و بهمن، به متوسط متری ۶۵ میلیون تومان در اسفند رسیده ایم. این افزایش نسبتاً زیاد قیمت ها در مناطق شمالی پایتخت سبب رشد متوسط قیمت مسکن در کل تهران شده است.
خسروی رییس اتحادیه املاک: بانک مرکزی از گران شدن مسکن نفع می برد
در همین ارتباط مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت بازار مسکن اظهار نمود: در اسفند ماه بازار مسکن رکود داشت و قیمت ها رو به پایین بود. اما گزارش بانک مرکزی رشد ۶ درصدی قیمت ها را اعلام نموده است.
وی افزود: از آنجا که بانک مرکزی قیمت مناطق یک و شمیران را هم در نظر می گیرد، سبب می شود تا گزارش این بانک صحت نداشته باشد. حال آنکه قیمت مسکن در مناطق، ۱۰ و ۱۷ نسبتاً مناسب و حتی رو به کاهش است.
خسروی اظهار داشت: واحدهای مسکونی و ساختمان ها پشتوانه بانکها هستند و هر چه قدر قیمت ساختمان ها افزایش یابد، سرمایه بانکها رشد می کند و بانک مرکزی هم از این محل ۲۰ درصد از بانکها دریافت می کند؛ بانک مرکزی با گزارش های افزایشی قیمت مسکن، کاسبی می کند.
وی با تاکید بر این که بازار مسکن هم اکنون راکد است و خرید و فروشی صورت نمی گیرد، اضافه کرد: تعداد خریداران واقعی مسکن در بازار کم است؛ نمی دانم چرا عده ای نمی گذارند بازار روال عادی خودرا پیدا کند؟
رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با اشاره به تعیین مالیات ۲۷ درصدی بر ساخت و ساز اظهار داشت: وقتی سازمان امور مالیاتی از بساز و بفروش ها ۲۷ درصد می گیرد، دیگر سازنده دنبال ساخت و ساز نمی رود چون سوددهی ندارد.


منبع:

1401/01/17
09:25:20
0.0 / 5
200
تگهای خبر: بازار , ساختمان , قیمت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سیمان سیمان