صنعت سیگار در سال ۱۴۰۰

جدال لایتناهی بر سر مالیات سیگار

جدال لایتناهی بر سر مالیات سیگار

سیمان: در سالهای قبل مالیات سیگار همیشه موضوعی مورد مناقشه بین تولیدکنندگان و دست اندرکاران وزارت بهداشت بوده است. اما سال 1400 این مناقشه جدی تر و طولانی بود و در نهایت هم به صورتی تولیدکنندگان پیروز میدان بودند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، ماجرا از اینجا آغاز شد که از دی ماه سال قبل مقرر شده بود مالیات سیگار در قالب قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده تجمیع شود و هر سال پنج واحد درصد به آن اضافه شود که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ هم به همین دلیل مالیات سیگار تعیین شده بود. اما کمیسیون تلفیق برای هر کارتن سیگار تولید داخل دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و در هر کارتن سیگار خارجی سه میلیون تومان مالیات نخی پیش بینی نمود که ۸۲۰ درصد نسبت به مالیات نخی سال ۱۳۹۹ سیگار افزایش داشت. این مساله از زمانی که عنوان شد، انتقادات زیادی از طرف تولیدکنندگان سیگار، وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به همراه داشت و در نهایت هم مجلس شورای اسلامی با این بند مخالفت کرد.
در مقابل تولیدکنندگان که افزایش ناگهانی مالیات را عامل قاچاق سیگار می دانند، دست اندرکاران وزارت بهداشت معتقدند ایران کمترین مالیات را بر محصولات دخانی دارد و قاچاق فقط بهانه و توجیهی برای جلوگیری از افزایش مالیات و متقاعد ساختن دولت و مجلس برای عقب نشینی از تصمیماتی که می تواند منجر به کاهش مصرف مواد دخانی از یک طرف و به کارگیری مالیات دریافت شده برای رفاه مردم شود، است.
پس از مخالفت مجلس هم دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت از کاهش ۶۱ درصدی درآمد مالیات بر دخانیات در بودجه ۱۴۰۱ آگاهی داد و خواهان ورود دستگاه های نظارتی و شورای نگهبان به این مساله شد که در نهایت محقق نشد.
بالاخره چه کسی مافیا است؟
در این میان مخالفان و موافقان افزایش مالیات سیگار طی سالهای اخیر بارها یکدیگر را مافیا خطاب کرده اند. مسئولان بهداشتی معتقدند مافیا مانع افزایش مالیات سیگار است و تولیدکنندگان هم می گویند مافیا در بین کسانی که به دنبال افزایش ناگهانی مالیات سیگار نفوذ کرده است.
با این وجود تا حالا هیچ نهاد ناظری به این اتهامات رسیدگی نکرده و بنظر می رسد این مساله باید مورد توجه مسئولان مربوطه قرار گیرد.
وضعیت تولید و قاچاق سیگار در سال ۱۴۰۰
در همین بستر زمانی نگاهی به وضعیت تولید و قاچاق سیگار هم خالی از لطف نیست. آخرین آمار مربوط به وضعیت تولید و قاچاق سیگار مربوط به ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ است که برمبنای آن تولید سیگار در مدت یاد شده با ۱۰ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۹ به بالای ۴۵ میلیارد و ۵۸۸ میلیون نخ سیگار رسیده است. هرچند طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی این افزایش بیشتر مربوط به تولیدکنندگان بین المللی بوده و تولیدکنندگان داخلی به سبب اعمال مالیات نخی در سال قبل با کاهش تولید مواجه گشته اند.
در پی این افزایش تولید و با توجه به این که میزان مصرف ۹ ماهه سیگار ۴۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون نخ برآورد شده و همین طور توقف واردات رسمی سیگار از سال ۱۳۹۷، برآورد قاچاق سیگار هم با ۴۹ درصد کاهش، از هفت میلیارد و ۳۹۰ میلیون نخ سیگار در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ به سه میلیارد و ۷۴۰ میلیون نخ سیگار در زمان مشابه سال قبل رسیده است.
منبع:

1401/01/12
13:48:17
0.0 / پنج
371
تگهای خبر: ارز , ایران , تولید , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیمان سیمان