توافق آمریکا و ژاپن بر سر تعرفه گوشت گاو

توافق آمریکا و ژاپن بر سر تعرفه گوشت گاو

به گزارش سیمان مقامات آمریکایی اعلام کردند که ایالات متحده و ژاپن توافقی را اعلام نمودند که به کشاورزان و دامداران آمریکایی اجازه می دهد تا تقاضای رو به رشد ژاپن برای گوشت گاو آمریکا را برآورده کنند و شانس ژاپن برای اعمال تعرفه های بالاتر در آینده را می کاهد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، این توافق شامل سازوکار جدیدی است که مستلزم دستیابی به سه شرط جداگانه به جای یک شرط برای ژاپن، برای استناد به مکانیسم ماشه و اعمال عوارض بالاتر بر گوشت گاو ایالات متحده به مدت ۳۰ روز است.
کاترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده در اطلاعیه ای اظهار داشت: این توافق یک پیروزی بزرگ برای دو کشور است که تضمین می نماید کشاورزان و دامداران آمریکایی می توانند به تقاضای رو به رشد ژاپن برای گوشت گاو باکیفیت بالا پاسخ دهند. یک مقام ارشد آمریکایی اظهار داشت: این توافق که بعد از یک سال رایزنی بین دو کشور حاصل شد، بعد از نهایی شدن و تکمیل چند مرحله اجرا می گردد.
تام ویلساک، وزیر کشاورزی ایالات متحده از این توافق استقبال کرد و اظهار داشت که این امکان را برای رشد بیشتر بر مبنای بازار در صادرات گوشت گاو ایالات متحده به ژاپن فراهم می آورد.
داده های ایالات متحده نشان داده است که در سال ۲۰۲۱، ایالات متحده با فروش جهانی گوشت گاو و محصولات آن به ارزش بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار، بزرگ ترین صادرکننده گوشت گاو در جهان بود. صادرات گوشت گاو ایالات متحده به ژاپن در سال ۲۰۲۱ حدودا ۲.۴ میلیارد دلار بود.
ژاپن بعد از آنکه واردات گوشت گاو آمریکا از ۲۵.۸ درصد در مارس ۲۰۲۱ به مدت ۳۰ روز به ۳۸.۵ درصد افزایش داد به این علت که تقاضا برای گوشت گاو ایالات متحده در آن دوره افزایش پیدا کرده بود چونکه خشکسالی واردات از استرالیا را کم کرد. افزایش تعرفه ها دو کشور را بر آن داشت تا بر سر یک توافق جدید مذاکره کنند.
برپایه گزارش رویترز، رام امانوئل سفیر ایالات متحده در ژاپن در اطلاعیه ای اظهار داشت: یک سال طول کشید تا موارد مناسب برای این توافق پیدا شود. مقامات دولت ژاپن در یک نشست خبری اعلام نمودند که مذاکرات با اختلافات بزرگ شروع شد اما هر دو طرف به اجماع خوبی دست پیدا کردند. به قول این مقام ارشد، هم اکنون گوشت گاو ایالات متحده با سطح تعرفه ۲۵ درصدی معمولی وارد ژاپن می شود که در توافقنامه سال مالی ۲۰۲۱ ژاپن که در ۳۱ مارس تمام می شود، مذاکره شده است و هیچ تعرفه موقت بالاتری در سال مالی جاری انتظار نمی رود.1401/01/07
21:38:15
0.0 / 5
246
تگهای خبر: ارز , بازار , صادرات , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سیمان سیمان