بازار موبایل در سال ۱۴۰۰

سامسونگ پرتقاضا ترین موبایل در ایران، هواوی در قعر جدول

سامسونگ پرتقاضا ترین موبایل در ایران، هواوی در قعر جدول

به گزارش سیمان به قول سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در بازه زمانی اسفند سال ۱۳۹۹ تا اسفند ۱۴۰۰، سامسونگ ۴۸ درصد، شیائومی ۲۸، نوکیا ۱۲، اپل شش و هواوی یک درصد سهم بازار را به خود مختص کرده است.


محمدرضا عالیان در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در سال ۱۴۰۰ تا ابتدای اسفند ماه، ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده، اما در همین بازه زمانی ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه در کشور مصرف شده است. علت بیشتر بودن مصرف نسبت به واردات این است که اگر روند تأمین و واردات کالا عادی باشد، ماهانه حدود دو میلیون دستگاه باید ذخیره شود. علت این مازاد مصرف همان مازاد واردات سال قبل است.
به نقل از ایشان، بیشترین مصرف در خرداد ۱۴۰۰ بوده است. اما در سال ۱۳۹۹ بیشترین مصرف در ماه های پایانی سال بود. شاید علت کم رونق بودن بازار آخر سال نسبت به سالهای بی نتیجه ماندن برجام بوده است.
عالیان ضمن اشاره به ورود دو میلیون دستگاه موبایل در خرداد به کشور و مصرف یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه در این ماه، خاطرنشان کرد: به صورت کلی از اول اسفند ۱۳۹۹ تا اول اسفند ۱۴۰۰ مجموعا ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه موبایل به کشور وارد شده که از این تعداد ۱۸ میلیون و ۲۸۰ هزار دستگاه مصرف شده است. ازاین رو مصرف و واردات تعادل منطقی پیدا کرده است.
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی ضمن اشاره به ضرورت ذخیره دو تا سه میلیون ذخیره موبایل، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ واردات نسبت به مصرق حدودا کم بوده، اما نسبت به سال ۱۳۹۹ واردات و مصرف رشد داشته است.
سهم برندها دربازار ایران
عالیان درباره سهم بازار برندها هم اظهار داشت: در مدت یاد شده سامسونگ ۴۸ درصد، شیائومی ۲۸، نوکیا ۱۲، اپل شش و هواوی یک درصد سهم بازار را به خود مختص کرده است.
به قول وی در این زمان هشت میلیون و و ۷۱۰ هزار دستگاه موبایل سامسونگ به ارزش یک میلیارد و ۷۸۷ میلیارد دلار، پنج میلیون و ۲۱۰ هزار دستگاه موبایل شیامی از مدلهای مختلف به ارزش یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار و دو میلیون و ۲۵۰ هزار دستگاه موبایل از برند نوکیا به ارزش ۵۴ میلیون دلار مصرف شده است. همینطور مصرف برند اپل معادل یک میلیون و ۳۰ هزار دستگاه به ارزش یک میلیارد و ۳۵۳ میلیون دلار و هواوی ۲۳۰ هزار دستگاه به ارزش هفت میلیون دلار بوده است.
سخنگوی انجمن موبایل در ادامه مدل A۱۲ سامسونگ، موبایل فیچر فون نوکیا ۱۰۵ و موبایل پوکو X۳ پرو از برند شیائومی را پرتقاضاترین موبایل های بازار را تا اپل اسفند سال قبل عنوان نمود و اظهار داشت: مصرف این موبایل ها به ترتیب بیشتر از دو میلیون و ۱۴۰ هزار دستگاه و یک میلیون و ۴۹ هزار و یک میلیون و ۱۳ هزار دستگاه بوده است.
به قول وی در بازار جهانی اپل بیشترین سهم بازار را پارسال داشته، اما در ایران به علت شرایط اقتصادی مردم و گران بودن این گوشیهای موبایل سهم زیادی از بازار نداشته است. پرمصرف های ایران عموما موبایل های ارزان تر هستند.1401/01/05
13:21:07
0.0 / 5
198
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیمان سیمان