شهرك های صنعتی در سال ۱۴۰۰

از احیای واحدهای راکد تا کمبود برق

از احیای واحدهای راکد تا کمبود برق

به گزارش سیمان سال قبل حدود ۲۰۱۵ واحد صنعتی راکد در کشور احیا شد و برای احیای ۳۳۰۰ واحد راکد امسال هم برنامه ریزی شده، اما به نظر نمی رسد مشکلات تأمین برق شهرک های صنعتی در کوتاه مدت قابل حل باشد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، تابحال حدود ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد در کشور شناسایی شده است. اما تمامی این واحدها به علت نوع تولیدشان قابلیت احیا ندارند و طبق نظر کارشناسان کلینیک های کسب و کار، فقط ۶۲ درصد این واحدها قابل احیا هستند.
طی سالهای گذشته برنامه ریزی هایی برای احیای این واحدها طراحی شده که عمدتا هم به اهداف خود رسیده است. برنامه سال قبل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران احیای ۲۰۰۰ واحد راکد بود که طبق اعلام مدیرعامل این سازمان تا ۲۴ اسفند ماه ۲۰۱۵ واحد با اشتغالزایی برای بیشتر از ۲۶ هزار نفر احیا شده است.
اما برنامه سالجاری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با جهش نسبی، احیای ۳۳۰۰ واحد راکد صنعتی است که باید دید محقق می شود یا خیر.
عمده مشکلات واحدهای راکد، طبق گفته خود فعالان صنعتی، "تأمین مالی" است، اما مشاوران سازمان صنایع کوچک، مشکلات مدیریتی یا کمبود ماشین آلات و تجهیزات و غیره را هم عامل رکود واحدها تشخیص داده اند.
همینطور ۱۱ هزار و ۳۳۷ واحد با ظرفیت بالای ۷۰ درصد، ۱۳ هزار و ۸۶۴ واحد با ظرفیت بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۱۶ هزار و ۵۲۰ واحد با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد درحال فعالیت اند که برنامه افزایش ظرفیت تولید برای دو گروه زیر ۷۰ درصد هم در اولویت های سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی است.
حل مشکل کمبود برق، شاید چند سال بعد!
طی سالهای اخیر با افزایش دما، نقاط مختلف کشور بارها با قطع گسترده برق مواجه گردید و برق واحدهای تولیدی هم ابتدا به صورت پراکنده و پس از رایزنی های انجام شده برای پیشگیری از صدمه به تجهیزات با برنامه ریزی قطع شد. در این سال ها کمبود برق در تابستان همزمان با محبوب شدن ارزهای دیجیتالی شدت یافت و بنابراین در این رابطه عده ای استخراج ارزهای دیجیتالی را مقصر می دانند، اما عده ای عقب ماندگی وزارت نیرو در تولید برق را به علت کمبود منابع مالی و مشکلات ناشی از تحریم عامل کمبود برق عنوان می کنند.
معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، تیر ماه سال جاری کسری برق شهرک های صنعتی را ۸۰۰۰ مگاوات عنوان نمود و از عرضه مشوق برای ساخت پنل خورشیدی در شهرک ها، اطلاع داد. بر این اساس برای کسانی که بتواند همزمان در پشت بام خود پنل خورشیدی برای تولید بیشینه ۱۰۰ کیلووات برق نصب کنند و از وزارت نیرو مجوز بگیرند تا به شبکه برق متصل شوند، ۵ تا ۱۰ درصد در قیمت زمین تخفیف در نظر گرفته شده است.
برنامه دیگر سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی برای جبران استفاده از مولدهای مقیاس کوچک یا خود تولید یا سی اچ پی بوده که ۱۱۰ هکتار زمین درون شهرک های صنعتی برای تولید ۴۲۵۰ مگاوات برق به تولید برق با این مولدها اختصاص یافته بود، اما با عنایت به این که تکنولوژی و فناوری مورد نیاز این فرایند وارداتی است، شرایط تحریم و نوسانات اقتصادی سبب شد که تا میانه سال قبل فقط ۴۷۰ مگاوات به بهره برداری برسد. به عبارت دقیق تر ۱۱۰ هکتار زمین در چارچوب ۴۵۳ قرارداد برای توزیع ۴۲۵۰ مگاوات برق تفاهم شده بود، اما آنچه محقق شده ۵۳ قرارداد برای تولید ۴۷۰ مگاوات در ۱۴ هکتار زمین، یعنی حدود ۱۱ درصد برنامه است.
در این میان به تازگی وزیر صمت اطلاع داده که آغاز به راه اندازی حدود ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه در بخش صنعت شده که سه تا چهار سال آینده به بهره برداری می رسد و نیاز صنعت را تأمین می کند. ازاین رو بعید به نظر می آید مشکل تأمین برق صنعت در کوتاه مدت برطرف شود.
وضعیت شهرک های صنعتی در سال ۱۴۰۰
بر مبنای آخرین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صمت تا آخر آذر ماه سال قبل تعداد شهرک ها و نواحی صنعتی مصوب به ۱۰۲۵ شهرک و ناحیه رسید که نسبت به تعداد ۱۰۰۶ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب تا آخر آذر سال ۱۳۹۹، افزایش ۱.۹ درصدی داشته است. همینطور تعداد شهرک ها و نواحی صنعتی درحال بهره برداری تا آخر آذر سال قبل با ۱.۱ درصد افزایش نسبت به پایان آذر سال ۱۳۹۹ به ۸۳۲ شهرک و ناحیه رسیده است.
تعداد واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده در شهرک ها و نواحی صنعتی تا آخر آذر سال قبل ۴۸ هزار و ۵۳۵ واحد بوده که در مقایسه با ۴۶ هزار و ۸۲۲ واحد به بهره برداری رسیده تا آخر آذر سال ۱۳۹۹، حدود ۳.۷ درصد کاهش داشته است.
همینطور آمارها نشان داده است میزان اشتغال بوجود آمده در واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده در مدت یاد شده حدود ۲.۲ درصد افزایش داشته، به صورتی که تا آخر آذر در سال ۱۳۹۹ معادل ۹۴۱ هزار و ۵۵۸ شغل در واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده بوجود آمده بود، اما در مدت مشابه سال قبل ۹۶۱ هزار و ۹۱۰ نفر در واحدهای صنعتی تازه به بهره برداری رسیده شاغل شدند.
منبع:

1401/01/03
14:20:55
0.0 / 5
188
تگهای خبر: ارز , ایران , تحریم , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیمان سیمان