مهر از بازار مسكن پایتخت گزارش میدانی می دهد؛

ثبات بازار مسکن در ایام شلوغ پایانی ۱۴۰۰ و آرامش ابتدای ۱۴۰۱

ثبات بازار مسکن در ایام شلوغ پایانی ۱۴۰۰ و آرامش ابتدای ۱۴۰۱

به گزارش سیمان باآنکه بازارهای موازی در ایام پایانی سال قبل پر شور و حرارت بودند، اما این تب و تاب به التهاب در بازار مسکن منجر نشد و آرامش مذکور، به روزهای نخست سالجاری هم منتقل شده است.به گزارش سیمان به نقل از مهر، بررسی های میدانی در ایام پر شور آخر سال و قبل از فرا رسیدن تعطیلات فروردین نشان میدهد بازار مسکن در یک آرامش منتهی به رکود فرو رفته و خبری از تب و تابی که در سایر بازارها طی روزهای پایانی سال رخ می دهد، نیست.
بر اساس آخرین گزارش وضعیت بازار مسکن در بهمن سال قبل که بانک مرکزی آنرا منتشر نموده، متوسط قیمت مسکن از ۳۳ میلیون تومان در هر متر مربع گذشته است؛ این نرخ، رشد اندک ۰.۴ درصدی متوسط قیمت هر متر مسکن در بهمن نسبت به دی ۱۴۰۰ را نشان میدهد.
روندی که تقریباً در کل طول سال قبل طی شد و افزایش قیمت ماهانه، شیب سیار کند یا در مواردی رشد منفی را ثبت نمود. اتفاقی که برعکس سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ بود و دیگر روند رشد افسارگسیخته بعضاً ۲۰ تا ۳۰ درصدی در سال قبل رخ نداد.
تعداد معاملات هم در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال پیش از آن (۱۳۹۹) افزایش داشت اما آنقدر نبود که بتواند از عنوان رکود بازار مسکن فاصله بگیرد.
بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار مهر، به جز مناطق یک و ۳ پایتخت که متوسط قیمت مسکن در این منطقه در بهمن سال قبل از متری به ترتیب ۷۰ و ۶۳ میلیون تومان عبور کرده و بر افزایش متوسط قیمت مسکن در تهران اثر گذاشته بود، در سایر مناطق پایتخت قیمت ها تقریباً ثابت و حتی بعضاً کاهشی هم بوده است.
به عنوان مثال در مناطق جنوبی پایتخت شامل مناطق ۱۵ تا ۲۰ تهران که متوسط قیمت مسکن در آنها طبق گزارش بازار مسکن بهمن ماه، از ۱۵ تا ۱۹ میلیون تومان است، هم اکنون واحدهایی با متری ۱۰ تا ۱۳ میلیون تومان هم یافت می شود که البته بیشتر به واحدهای با عمر بالا و یا در طبقات ۴ به بالا بدون آسانسور و پارکینگ هستند.
افت قیمت مسکن به شهرهای جدید اطراف پایتخت کشیده شد
در برخی شهرهای جدید اطراف پایتخت شامل پردیس، پرند، اندیشه و هشتگرد هم رکود بازار مسکن سبب کاهش قیمت ها شده است. در پرند برخی واحدهای ۷۰ تا ۸۵ متری مسکن مهر به کمتر از ۲۳۰ میلیون تومان هم فروش می رسد.
در شهر جدید هشتگرد هم برخی واحدهای مسکن مهر با متراژهای زیر ۱۰۰ متر به زیر ۳۰۰ میلیون تومان افت کرده است. در شهر جدید پردیس هم بسته به متراژ، فاز یا زون محل قرار گرفتن واحدهای مسکن مهر، قیمت ها از ۸۰۰ میلیون تا ۱.۱ میلیارد تومان در نوسان است.
کمبود فایل در مناطق مصرفی
طبق گزارش های ماهانه بانک مرکزی از بازار مسکن پایتخت، بیشترین میزان تقاضای مصرفی خرید مسکن در تهران در مناطق ۴، ۵، ۷، ۸، ۱۰، ۱۴ و ۱۵ از جانب خانوارهای متوسط شهری دیده می شود.
این در حالی است که بررسی های میدانی از کمبود فایل های فروش مسکن مصرفی در این مناطق حکایت دارد؛ یک مشاور املاک در منطقه ۱۰ به خبرنگار مهر اظهار داشت: باتوجه به افزایش قیمت مسکن در سایر مناطق پایتخت و رسیدن قیمت واحدهای مسکونی ۶۰ تا ۱۰۰ متری در مناطقی که در سالهای قبل اقشار متوسط و خانوارهای کارمند در محله هایی چون ستارخان، جنت آباد، شهرزیبا، شهران، صادقیه و مرزداران به ۵ تا ۱۵ میلیارد تومان، بیشتر خانوارها به سمت مناطق ۹ و ۱۰ که جنوب خیابان آزادی هستند، متمایل شده اند.
وی اضافه کرد: قیمت مسکن در این مناطق از ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان در متراژهای کوچک و طبقات بالا بدون آسانسور شروع شده و تا ۲.۵ میلیارد تومان ادامه می یابد. ولی مسأله اصلی این است که پس انداز خانواده ها به همراه وام خرید مسکن، کفاف خرید واحدهای زیر یک و نیم میلیارد تومانی را می دهد که تعداد آنها در منطقه کم است و فروشندگان منتظرند تا ببینند امسال چه اتفاقی برای بازار مسکن رخ می دهد؛ بنابراین فایل فروش مسکن مصرفی در مناطق میانی پایتخت رو به کاهش گذاشته است.
عضو هیئت مدیره اتحادیه املاک: کاهش نرخ دلار و مذاکرات وین در ثبات قیمت ها در بازار مسکن مؤثر بود
سعید لطفی عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر ثبات قیمت مسکن در ماه های گذشته را به سبب کاهشی بودن قیمت دلار در دو ماه اخیر دانست و اضافه کرد: خبرهایی که از نشست وین به گوش می رسد، در عدم افزایش قیمت مسکن طی دو ماه گذشته بی تاثیر نبوده است.
وی با اعلان اینکه امیدواریم با سیاست های حمایتی دولت از بازار مسکن، شاهد کنترل قیمت ها در این بازار طی ماه های نخست سالجاری باشیم، اضافه کرد: متأسفانه نرخ صدور پروانه ساخت در تهران برای سالجاری بالا رفته است؛ نظام مهندسی هم رشد تعرفه های نظارت مهندسان بر ساخت و ساز و تأیید نقشه ها در سال ۱۴۰۱ را هدف گذاری کرده است که به افزایش قیمت مسکن نوساز می انجامد؛ ضمن این که تعرفه صدور مجوز بهره برداری از شبکه آب، برق و گاز مقرر است امسال افزایش یابد که به دو عامل قبلی در افزایش قیمت مسکن نوساز کمک می نماید.
فعال صنعت ساختمان اظهار داشت: طرح های حمایتی مسکن دولت سیزدهم در صورت اجرایی شدن در سال جدید، می تواند به ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای مسکن منجر شده و روند ثبات قیمت مسکن را به دنبال داشته باشد.
وی با اعلان اینکه بهتر بود بخشی از واحدهای نهضت ملی مسکن به بافت های فرسوده شهر تهران منتقل می شد، اشاره کرد: برخی معتقدند ساخت و ساز در اطراف تهران کمکی به بازار مسکن تهران نمی کند و باید این ساخت و سازها در بافت های فرسوده و میانی شهر تهران با همکاری شهرداری پایتخت در کاهش هزینه صدور پروانه انجام شود؛ در این صورت می شد امیدوار بود که افزایش عرضه مسکن مصرفی و با قیمت مناسب در تهران، به کنترل قیمت مسکن پایتخت بینجامد.

1401/01/02
19:01:47
0.0 / 5
221
تگهای خبر: بازار , ساختمان , عرضه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیمان سیمان