استاندار مركزی:

اقتصاد نفتی، ناتوان در تحمل بار تحول اقتصادی

اقتصاد نفتی، ناتوان در تحمل بار تحول اقتصادی

مرکزی استاندار مرکزی اظهار داشت: نباید فرصت حاصله از تحریم نفت را از دست داد.


فرزاد مخلص الائمه عصر روز گذشته، پنجشنبه ۲۶ اسفندماه در آیین تجلیل از صادرکنندگان برتر استان مرکزی اظهار داشت: نزدیک به دوسال است که اقتصاد کشور به اقتصاد غیر نفتی نزدیک شده است، اقتصادی که ۷۷ درصد آن به نفت و مشتقات، میعانات و فراورده های نفتی وابسته بوده است.
وی با اشاره به اظهارات مقام معظم رهبری درباب وابستگی به نفت و بلیات اقتصادی ناشی از آن، اضافه کرد: میتوان اظهار داشت که خوشبختانه وابستگی به نفت و صادرات آن با دست دشمن رو به کاهش رفته و ما حتی شاهد کاهش صادرات نفت و تقاضای آن بودیم.
وی ضمن اشاره به اقتصاد تک محصولی ایران بیان کرد: اقتصاد ایران از سال ۱۳۵۰ با افزایش قیمت نفت به سمت وابستگی به نفت رفت، این وابستگی به سمتی رفت که همه اجزا را در خود غوطه ور کرد و پیامد آن بروکراسی ناتوان و نظام اداری فرتوتی است که توان راه رفتن ندارد و نمی تواند بار تحول اقتصادی را نیز به دوش بکشد.
استاندار مرکزی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در زمینه وابستگی به نفت در کشور، اظهار نمود: در طول چند دهه اخیر دولت ها تلاش کردند تا اقتصاد ایران را به سمت اقتصاد غیر نفتی و صادرات مبتنی بر محصولات و فرآورده های غیر نفتی حرکت دهند که این اقدامات در حالتی رخ داد که نظام اداری هیچگونه کمکی نکرده و نخواهد کرد اما خوشبختانه توفیقاتی به طور نسبی در ایین زمینه حاصل شد که نمایندگان این توفیقات امروز حاضر در این نشست اند و لازم است برای پایداری این دستاوردها تلاش شود.
وی با تاکید بر این که نباید فرصت حاصله از تحریم نفت را از دست داد، افزود: فارغ از نتایج مذاکرات، امروز نرخ صادرات نفت به ۵.۶ رسیده است، پس باید کوشش کرد تا اقتصاد و صادرات کشور به طور مجدد به نفت وابسته نشود و سرمایه به بخش مولد روانه نشود.
مخلص الائمه اشاره کرد: لازم است مشکلات زیرساختی برطرف شده و جهت گیری به طرف ساخت و شکل دهی اقتصاد قدرتمند در عرصه تحولات بین المللی انجام شوند. صادرات در زمینه خدمات دارای جایگاه حساسی است و محصولات خام غیرقابل تجارت هستند پس تقاضا دارم از هرگونه خام فروشی پرهیز شود.
رئیس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نیز در این آیین بیان کرد: عوامل و مولفه های بسیاری نظیر روایط عمومی و بازاریابی صادراتی بر امر صادرات و بخش خصوصی تاثیر گذارهستند. کشور ما دارای صادرکننده های با تجربه ای است.
ناصر بیکی درباب مشکلات و چالش های بخش صادرات اظهار داشت: مشکلات زیادی در زمینه قوانین و مقررات صادرات وجود دارد همین طور در بعضی موارد نظیر فرهنگ و تکنولوژی صادراتی، شاهد کمبود منابع آموزشی هستیم. سیاست، طراحی و بسته بندی، کیفیت محصولات، عوامل جانبی محصول و برند سازی در کشور ما با مشکلات و موانع بسیاری روبرو بوده و همین طور در ارائه خدمات بعد از فروش در مرحله ضعیفی قرار داریم.
وی ضمن اشاره به بازار کساد صادرات ناشی از تحریم ها و کرونا اضافه کرد: خوشبختانه باوجود مشکلات دوسال اخیر، درآمد حاصل از صادرات در کشور به یک میلیارد و صد هزار دلار نزدیک است، همین طور در استان مرکزی نیز حدود ۱۸۷ گواهی مبدا برای صادرکنندگان صادر شد.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا دو نفر از صادر کنندگان برتر به نیابت از دیگر صادرکنندگان به بیان مشکلات خود در زمینه مواردی همچون قانون برگشت ارز، مشکل زیرساخت ها، عدم حمایت دولت و نبود سرمایه گذار در این بخش پرداختند.1400/12/27
19:29:06
0.0 / 5
220
تگهای خبر: آموزش , ارز , ایران , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سیمان سیمان