تورم کدام کشورها از ایران بالاتر است؟

تورم کدام کشورها از ایران بالاتر است؟

سیمان: هر چند در ماه های گذشته با برنامه ریزی دولت، روند تورم در اقتصاد ایران کاهشی شده اما این آمار همچنان نسبت به میانگین جهانی بالاتر است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، برمبنای تازه ترین بررسی هایی که اتاق تجاری تهران انجام داده، مقایسه تورم کشورهای منتخب نشان میدهد که همچنان آرژانتین بالاترین تورم را دارد. تورم در این کشور آمریکای جنوبی بیش از 50 درصد تخمین زده می شود. بعد از آن ترکیه قرار دارد.
همسایه غربی ایران که از چند ماه قبل با شوک های اقتصادی جدیدی روبه رو شده، هنوز نتوانسته راهی برای کاهش نرخ تورم پیدا کند و این نرخ در ترکیه به بالای 48 درصد رسیده است. تورم ایران نیز در طول این مدت حدود 35 درصد تخمین زده شده و بدین سان تورم ترکیه حدودا 13 درصد بیش از ایران است.
در رده های بعدی این بررسی، پاکستان با 13، برزیل با 10، لهستان با 9 و روسیه با هشت درصد قرار گرفته اند. البته در ایام گذشته و بعد از حمله به اوکراین، تورم روسیه نیز به شکل قابل توجهی بالا رفته که احیانا خودرا در گزارش های بعدی نشان میدهد. در بررسی های انجام شده تورم آمریکا نیز به حدود 7.5 درصد رسیده که نسبت به ماه های قبل افزایشی قابل توجه را نشان میدهد.
در بین کشورهای بررسی شده چین با تورمی کمتر از یک درصد و عربستان سعودی با تورم 1.2 بهترین عملکرد را داشته اند. آمارها نشان میدهد که تورم ایران حدودا 6.8 برابر تورم عراق و 2.8 برابر تورم پاکستان بوده است.
اتاق تجاری تهران همین طور وضعیت تولید کالاهای منتخب صنعتی در اقتصاد ایران تا اختتام دی ماه را نیز بررسی نموده است. بر این اساس تولید این کالاها به طور متوسط رشد 4.3 درصدی را به ثبت رسانده است و در بین 36 کالای بررسی شده، 23 کالا رشد تولید داشته اند.
در بین این کالاها، تولید کامیون، چرم، روغن تولید شده نباتی، اتوبوس، شمش آلومینیوم، ماشین لباسشویی و دوده بیشترین افزایش را نسبت به زمان مشابه سال قبل به ثبت رسانده اند.
الیاف الریلیک، چینی بهداشتی، الکترو موتور، پودر شوینده و نخ سیستم پنبه ای و فیبر نیز بیشترین کاهش تولید را به ثبت رسانده اند.
منبع:

1400/12/21
20:02:07
0.0 / 5
176
تگهای خبر: ایران , تولید , سیستم , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیمان سیمان