راه وشهرسازی در یك هفته گذشته؛

خبرهای خوب از روابط تهران-باکو به گوش میرسد

خبرهای خوب از روابط تهران-باکو به گوش میرسد

به گزارش سیمان در سفری که ۲۴ ساعت اخیر وزیر راه و شهرسازی به جمهوری آذربایجان داشته، مقرر است اسناد توافق خیلی از مباحثی که در ماه های اخیر درباره آنها مذاکره شده بود، به امضای طرفین برسد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، در هفته جاری رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی برای دومین در یک ماه اخیر جهت امضای قراردادهای ترانزیتی با جمهوری آذربایجان به باکو سفر کرد.
وزیر راه و شهرسازی که رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان است، در این سفر موضوعات دیگری چون مشارکت شرکتهای ایرانی در بازسازی آذربایجان را هم پیگیری خواهد نمود.
وزیر راه و شهرسازی در باکو
موضوعاتی چون آب، انرژی، خودرو، واگذاری برخی پروژه ها به آذربایجانی ها، کشاورزی، فرهنگی، ورزشی، گردشگری و… هم در این سفر به همراه امضا و تبادل اسناد مربوطه از جانب هیئت ایرانی پیگیری می شود.
افزایش تعداد پروازهای تهران-باکو، راه اندازی مجدد قطار مسافری نخجوان-تبریز-مشهد و حذف یا کاهش عوارض تردد کامیون های ترانزیتی ایران از خاک آذربایجان، پیگیری پروژه راه اندازی پل آستاراچای، تکمیل پروژه بارانداز ریلی آستارا و پروژه ریلی رشت-آستارا بعنوان بخشی از کریدور شمال-جنوب، توسعه همکاریهای متقابل در زمینه کشتیرانی رو-رو، کشتی سازی، تعمیر کشتی و ایجاد خطوط کشتیرانی مشترک کانتینری، یخچالی رو-رو از دیگر موضوعات قابل پیگیری از جانب وزیر راه و شهرسازی و هیئت همراه می باشد.
ساخت آزادراه، بزرگراه و ریل
خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از بهره برداری ۷۰۰ کیلومتر مسیر آزادراهی جدید، ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مسیر بزرگراهی و بیشتر از ۱۲۰۰ کیلومتر مسیر ریلی تا آخر دولت سیزدهم بعنوان بخشی از تعهدات وزارت راه و شهرسازی در حوزه توسعه زیرساخت های حمل و نقلی اطلاع داد.
تأکید مدیرعامل راه آهن بر تقویت ناوگان باری از تولیدات داخل
سید میعاد صالحی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن در هفته جاری بازدیدی از بخش های مختلف کارخانجات واگن سازی داشت و اظهار داشت: در دولت سیزدهم بنای ما تمرکز بر صنعت ریلی و اولویت دادن به تولید داخل است.
صالحی در این بازدید بر لزوم رشد قابل توجه حوزه حمل و نقل ریلی بار تاکید نمود.
رفع نقاط حادثه خیز
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه تخصصی رؤسای پلیس راهور و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه طی ۳ ماه گذشته ۴۰۰ تا ۴۵۰ نقطه حادثه خیز برطرف شده، اضافه کرد: حدود دو سال طول می کشد تا ۳ هزار نقطه حادثه خیز برطرف شود و تلاش می نماییم هرچه سریعتر در زمان بندی انجام گرفته اقدامات لازم صورت گیرد.
کامیون ها هم مانند اتوبوس ها به سامانه سپهتن مجهز می شوند
وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به طراحی سامانه جامع حمل و نقل تصریح کرد: بخش هایی از سامانه سپهتن در حوزه تردد جاده ای اتوبوس ها اجرا شده و برای کامیون ها هم در سال ۱۴۰۱ اساسا اجرا خواهد شد که از خبرنگاران برای بازدید این سامانه دعوت خواهیم کرد.
حجم انبوه پروازهای نوروزی و ثبات قیمت بلیت هواپیما
میر اکبر رضوی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور اعلام نمود: تاکنون، از تعداد ۹۳۴ مجوز صادره برای پروازهای خارجی نوروز، ۸۱۳ مجوز به شرکتهای هواپیمایی داخلی و ۱۲۱ مجوز به شرکتهای هواپیمایی خارجی اختصاص یافته است.
وی اضافه کرد: همینطور تعداد ۸۸۹ مجوز پرواز برای شرکتهای هواپیمایی داخلی در مسیرهای داخل کشور صادر گردیده است. بنابراین این شرکت ها باید از ظرفیت بوجود آمده جهت خدمت رسانی و جلب رضایت بیشتر مسافرین هوایی استفاده کنند.
وی در مورد افزایش قیمت بلیت هواپیما در روزهای عید اظهار داشت: قیمت بلیت هواپیما بر مبنای فهرست اعلامی در سایت انجمن شرکتهای هواپیمایی در آذر ماه سالجاری تعیین شده و در روزهای عید به هیچ عنوان افزایش پیدا نخواهد کرد و سازمان هواپیمایی کشوری با هرگونه تخلف در این حوزه برخورد می کند.
مقررات جدید کرونایی ورود به ایران
میراکبر رضوی، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، آخرین مقررات کرونایی پذیرش مسافران ورودی در پروازهای بین المللی به ایران را اعلام نمود که بر مبنای آن سفرهای مستقیم و غیرمستقیم از کشورهای پر خطر کرونایی برقرار است و مسافران ورودی از این کشورها ملزم به عرضه تست منفی PCR کرونا با مهلت ۷۲ ساعت و همینطور گواهی انجام دو نوبت واکسیناسیون کرونا هستند.
وی تصریح کرد: برای اتباع ایرانی که واکسن دریافت نکرده اند یا واکسیناسیون ناقص دارند در بدو ورود آزمایش PCR مجدد صورت خواهد گرفت و تا دریافت جواب آزمایش در محل قرنطینه تعیین شده مستقر خواهند شد.
رضوی با اشاره به اینکه برای مسافران ترانزیت هوایی وجود تست PCR منفی با مهلت ۷۲ ساعت کفایت می کند، اضافه کرد: سایر کشورها منع تردد سفر هم اکنون نداشته و عرضه تست PCR منفی با مهلت مقرر یا گواهی واکسیناسیون کامل الزامی است. همینطور اتباع کشور افغانستان در صورت عدم دریافت واکسن باید در بدو ورود واکسینه شوند.
اسامی کشورهای پر خطر کرونایی
سازمان هواپیمایی کشوری لیست کشورهای پرخطر با بروز بالای بیماری کرونا را اعلام نمود که به شرح ذیل است:
افغانستان، آلبانی، الجزایر، آندورا، آنتیگوآ و باربودآ، آرژانتین، ارمنستان، استرالیا، اتریش، آذربایجان، بحرین، بنگلادش، باربادوس، بلاروس، بلژیک، بلیز، بوتان، بولیوی، بوسنی هرزگوین، برزیل، بلغارستان، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، دومنیکن، آکوادور، مصر، استونی، استواتینی، فیجی، فنلاند، فرانسه، گرجستان، یونان، گرانادا، گواتمالا، گینه، هائیتی، مجارستان، ایسلند، هند، عراق، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، اردن، قزاقستان، کره شمالی، کوزوو، کویت، لتونی، لائوس، لبنان، لیبی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، ماداگاسکار، مالدیو، مکزیک، مولداوی، موناکو، مغولستان، مونته نگرو، مراکش، نپال، هلند، مقدونیه شمالی، نروژ، عمان، پاکستان، پالائو، پاناما، گینه نو پاپوآ، پاراگوئه، پرو، فیلیپین، لهستان، پرتقال، قطر، رومانی، روسیه، سنت لوسیا، سن مارینو، عربستان سعودی، صربستان، سیشیل، سنگاپور، اسلوواکی، اسلوونی، جزایر سلیمان، اسپانیا، سورینام، سوئد، سوئیس، سوریه، تاجیکستان، ترینیاد و توباگو، تونس، ترکیه، ترکمنستان، اوکراین، امارات متحده عربی، انگلستان، آمریکا، اروگوئه، ازبکستان، ونزوئلا، ویتنام و یمن.
برقراری مجدد پروازهای تهران-باکو بعد از دو سال
هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» از تاریخ شانزدهم اسفندماه سالجاری پروازهای بین المللی خود به مقصد باکو را از سر گرفت.
هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» بعد از دو سال وقفه در روز دوشنبه شانزدهم اسفندماه سالجاری نخستین پرواز هفتگی «هما» خویش را از فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) به مقصد فرودگاه بین المللی حیدر علی اف انجام خواهد داد.
پروازهای «هما» به فرودگاه باکو در ایام دوشنبه هر هفته انجام می گردد. پرواز رفت این مسیر در ایام دوشنبه هر هفته با شماره ۷۴۹ در ساعت ۱۴ فرودگاه حضرت امام (ره) را ترک و در ساعت ۱۵ و ۵۵ دقیقه (به وقت محلی) وارد فرودگاه شهر باکو می شود.
برگشت این پرواز هم در همان روز با شماره ۷۴۸ در ساعت ۱۶ و ۵۵ دقیقه از فرودگاه بین المللی حیدر علی اف شهر باکو پرواز و در ساعت ۱۷ و ۵۵ دقیقه در فرودگاه بین المللی حضرت امام خمینی (ره) به زمین خواهد نشست.
مدیرعامل بانک مسکن: ساخت سالی یک میلیون مسکن امکان پذیر است
محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن گفت:: خیلی ها امکان دارد امروز بگویند تأمین مالی یک میلیون واحد برای سیستم بانکی امکان پذیر نیست. می خواهم خدمت شما بگویم که این دقیقاً امکان پذیر است؛ چونکه اگر نگاهی به گذشته بیندازیم مشاهده می نماییم که بانک مسکن با آن منابع اندکی که داشت توانست سالی بیشتر از ۲۰۰ هزار واحد بسازد.
وی اضافه کرد: پارسال ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به سیستم تکلیف کرده بودند که این تسهیلات پرداخت گردد. به علت این که سازوکارهای این امر فراهم نشده بود بانکهای دیگر کمتر توانستند در سال ۱۴۰۰ مشارکت کنند. اما بانک مسکن به تنهایی تکلیفی (۲۱۰ هزار واحد) که بر دوش آن قرار داده بود را انجام داد و درواقع بیشتر از تکلیف خود در این بخش تأمین مالی انجام داد.
تعداد ثبت نامی های نهضت ملی مسکن از ۵ میلیون نفر عبور کرد
پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان این که نام نویسی برای طرح نهضت ملی مسکن تا ۲۹ اسفند ادامه دارد از مشارکت بیشتر از ۵.۳ میلیون نفر در طرح اطلاع داد.
وی اضافه کرد: از تعداد کل ۵ میلیون و ۳۴۱ هزار نفری که در سامانه ثبت نام کرده و متقاضی مسکن هستند ۴۳۵ هزار و ۳۹۷ نفر مردان مجرد بالای ۲۳ سال سن تا ۴۵ سال هستند که با تلاشهای وزیر راه و شهرسازی و موافقت شورایعالی مسکن به آمار ثبت نامی های مسکن افزوده شدند.


منبع:

1400/12/20
21:29:30
0.0 / 5
198
تگهای خبر: ایران , تخصص , تسهیلات , تعمیر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیمان سیمان