ثبت بیشتر از 90 درصدی اطلاعات شناسه کالا

ثبت بیشتر از 90 درصدی اطلاعات شناسه کالا

به گزارش سیمان معاون تجارت و خدمات وزارت صمت از ثبت بیشتر از ۹۰ درصدی اطلاعات شناسه کالا برای کالاهای اساسی و مواد اولیه تولیدی اطلاع داد و اضافه کرد: فاکتورها از واردات تا مرحله نهایی توزیع کالا در سامانه ثبت می شود و در مرحله بعد باید اطلاعات خرده فروشان ثبت گردد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، به نقل از شاتا، علیرضا شاه میرزایی درباره سامانه شناسه کالا بیان نمود: مصوبات قانونی این پروژه زیرمجموعه قانون قاچاق کالا و ارز آورده شده است، اما شناسه کالا تنها در کنترل قاچاق کاربرد ندارد، بلکه زیرساخت خیلی از سیاست های تجاری است. در واقع مدیریت بازار، نظارت بر قیمت ها، حذف واسطه ها، پیشگیری از احتکار و حتی کنترل تورم به تکمیل پروژه شناسه گذاری کالاها وابسته است.
وی ادامه داد: در دنیا سال هاست مسأله تورم حل شده و حتی کشورهایی که بحران های سیاسی و امنیتی و مشکلات اقتصادی دارند، گرفتار تورم افسارگسیخته نمی شوند و این به دلیل استفاده از سامانه های هوشمند و گسترش ابزارهای دیجیتال در حوزه تجاری است. در واقع تکمیل این سامانه ها، علاوه بر آن که سبب مدیریت جریان کالا خواهد شد، سبب مدیریت نقدینگی سرگردان جامعه هم خواهد شد و سبب می شود نقدینگی های سرگردان جامعه به سمت نظام تولید و توزیع واقعی هدایت شود و وارد بخش های غیرمولد و تورم زا نشود.
معاون تجارت و خدمات وزارت صمت با بیان اینکه توفیق وزارت صمت در کنترل تورم در حوزه لوازم خانگی، مرهون شناسه گذاری کالاها و ثبت فاکتورها در سامانه جامع تجارت بود، توضیح داد: در حوزه لوازم یدکی خودرو هم درحال ساماندهی هستیم که بزودی مردم نتایج آنرا لمس خواهند کرد.
شاه میرزایی همینطور اظهار داشت: شاهد می باشیم در لوازم یدکی خودرو، سودهای صددرصدی در نظام توزیع وجود دارد که باید به کمتر از بیست درصد برسد؛ همینطور در مورد اصالت کالا و دسترسی سریع به کالای مناسب مردم مشکل دارند. برای ۵۳۱ عضو زنجیره قطعات خودرو و تعداد ۳۴ هزار قلم کالا هم درحال شناسه گذاری هستیم.
معاون تجارت و خدمات وزارت صمت در حوزه لوازم خانگی اظهار نمود: برای ۹۵۰۰ عضو زنجیره و برای حدود ۱۵ هزار قلم کالا شناسه گذاری انجام شده است.
رصد ۳۶ گروه کالایی در سامانه جامع تجارت و صدور حدود ۶۰۴ هزار شناسه کالا
حمید محله ای - معاون تجارت و خدمات وزارت صمت - هم درمورد شناسه دار کردن کالاها، توضیح داد: شناسه کالا به منزله نخ تسبیحی است که تمامی اجزای زنجیره تأمین را به هم متصل می کند، سامانه شناسه کالا زیرساخت مهمی است که از چند سال پیش در وزارت صمت بوجود آمده است و دستگاههای مختلف به تدریج به این سامانه متصل شده اند.
سرپرست دفتر خدمات نگهداری و فنی مهندسی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ۳۶ گروه کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید مختلف در سامانه شناسه جامع تجارت رصد می شود از صدور نزدیک به ۶۰۴ هزار شناسه کالا تابحال اطلاع داد.
او همینطور اظهار نمود: شناسه کالا در واقع مجموعه ای از اطلاعات و داده های در ارتباط با کالا شامل طبقه بندی کالا، مشخصات فنی، اطلاعات تولیدکننده، کشور سازنده و... است.
سرپرست دفتر خدمات نگهداری و تعمیر وزارت صمت با بیان اینکه تابحال ۶۰۳ هزار و ۶۵۵ شناسه کالا صادر گردیده است، خاطرنشان کرد: ۵۱۹ هزار و ۵۳۳ شناسه مربوط با کالاهای وارداتی و ۸۴ هزار و ۱۲۲ شناسه دیگر در ارتباط با کالاهای تولید داخل است.
او همینطور ضمن اشاره به رصد برخی گروههای کالایی درون زنجیره با استفاده از شناسه کالا، اظهار نمود: از آغاز سال تا ۲۴ بهمن ماه، بیشتر از 2000 تولیدکننده و ۳۰ هزار عمده فروش و ۴۰۰ هزار فعال تجاری در حوزه خرده فروشی در رابطه با ۳۶ گروه کالایی همچون شیرخشک صنعتی، فولاد خام، مقاطع فولادی، سیمان، پودرلباسشویی، انواع لاستیک و کالاهای اساسی خوراکی مثل برنج، روغن نباتی، شکر و... اسناد تجاری خویش را در سامانه جامع تجارت درج کرده اند.
منبع:

1400/12/09
20:40:41
0.0 / 5
191
تگهای خبر: ارز , بازار , تجارت , تعمیر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیمان سیمان