بهره گیری کلینیک های دیابت از دستگاه ایرانی درمان و پیشگیری از قطع عضو دیابتی

بهره گیری کلینیک های دیابت از دستگاه ایرانی درمان و پیشگیری از قطع عضو دیابتی

به گزارش سیمان تعدادی از پژوهشگران یکی از شرکتهای فناور دستگاهی را به ثبت اختراع رساندند که می تواند از راه پلاسما، راهکاری را برای سرعت بخشیدن به روند درمان انواع زخم ها مانند زخم دیابتی و بستر عرضه نماید و الان این روش در بعضی از کلینیک های درمان زخم دیابت کاربردی شده است.


سارا فتح الله، مدیرعامل این شرکت فناور در گفتگو با ایسنا، دستگاه "پلاسما سرد فشار اتمسفری" را از محصولات دانش محور این شرکت دانست که برای درمان انواع زخم های مزمن و دیابتی و بستر کاربرد دارد و اظهار داشت: این دستگاه در سال ۱۳۹۳ به ثبت اختراع رسید و تابحال در حال گذراندن مراحل سلولی، حیوانی و بالینی این دستگاه بودیم، ضمن آنکه تاییدیه بالینی این دستگاه دریافت شده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون این دستگاه درمان انواع زخم ها در کلینیک های دیابت برای درمان بیماران دیابتی کاربردی شده است، اظهار نمود: عملکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا با استفاده از پلاسما، سطح زخم را کاملا از باکتری، منفی می کند و منفی شدن باکتری از سطح زخم سبب خواهد شد که وقتی پانسمان روی سطح زخم قرار می گیرد، روند ترمیم زخم، تسریع شود.
فتح الله، عملکرد دیگر این دستگاه را تحریک سلولی دانست و خاطرنشان کرد: این دستگاه به علت تولید ذراتی، مبادرت به تحریک سلول ها می کند و از این طریق یک مرحله از روند و سرعت درمان زخم را زیاد می کند.
مدیر عامل این شرکت فناور ضمن اشاره به استفاده از فناوری پلاسما در این دستگاه، تصریح کرد: پلاسمای سرد فشار اتمسفری با روش های مختلفی همچون گاز هلیوم، آرگان و یا بدون گاز با دی وی دی تولید می شود که هر کدام مزایای خویش را دارد.
وی در مورد کاربرد کلینیک و خانگی این دستگاه، اظهار داشت: این دستگاه جهت استفاده افراد به تنهایی در منزل طراحی نشده است، بلکه برای بیمارانی که زخم بستر دارند، با عنایت به این که این دستگاه قابل حمل است، توسط پرستاران خانگی برای بیماران استفاده می شود.
مدیرعامل این شرکت فناور خاطرنشان کرد: این پلاسمای سرد است که منجر به پاکی سطح زخم می شود، به این صورت که این دستگاه گاز هلیوم را با های ولتاژ، یونیزه و پلاسما می کند. پلاسما، مجموعه ای از ذرات واکنش پذیر یون، الکترون و رادیکال های آزاد است که این ذرات هر کدام خواص مختلفی دارند و سبب می شود کشت باکتری روی سطح زخم، کاملا منفی شود.
فتح الله، با تکیه بر این که این روش درمان زخم برای زخم های گرید ۲ و ۳ از قبیل زخم بستر و دیابت قابل استفاده می باشد، تصریح کرد: در حالتی که استخوان بیمار بر اثر زخم، درگیر زخم شده باشد و بیمار در بیمارستان بستری می شود و نسبت به قطع کردن عضو تصمیم گیری می شود یا خیر، از پلاسما برای درمان استفاده می شود.
وی اظهار داشت: استفاده از این دستگاه، سرعت ترمیم زخم را یک مرحله بالا می برد، به این معنا که اگر درمان درم از هفته هفتم شروع می شود، با استفاده از این روش، درمان درم از روز سوم خواهد بود و تا ۶۰ درصد سرعت ترمیم زخم را افزایش خواهد داد.
این فناور افزود: هم اکنون علاوه بر استفاده در داخل کشور، برای صادرات از کشورهای مالزی و آمریکای جنوبی درخواست داریم، ولی چون استاندارد بین المللی برای این محصول هنوز در داخل و خارج از کشور تعریف نشده است، درحال تعریف مجوز در اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو و از طرفی درحال دریافت تاییدیه اروپا برای صادرات هستیم.
مدیر عامل این شرکت خاطرنشان کرد: هیچ کدام از روش ها به تنهایی برای ترمیم و درمان زخم کافی نیستند، بلکه نقش درمان مکمل را دارند. اگر تنها از پانسمان برای ترمیم زخم استفاده شود، سرعت درمان کم می شود و استفاده از پلاسما در کنار پانسمان سبب می شود ما به مرحله قطع عضو نرسیم و سرعت ترمیم افزایش یابد.
وی اظهار داشت: تمام مطالعات در مورد زخم بیماران دیابتی برای این است که بتوانیم زخم را کنترل نماییم، چون درصد قطع عضو خیلی بالا است. در دنیا در هر ۲۰ ثانیه یک نفر قطع عضو می شود و در ایران هم هر بیمار دیابتی در سه سال اول بیماری درگیر زخم دیابتی می شود.
منبع:

1400/12/05
12:43:21
0.0 / 5
2130
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سیمان سیمان