وزیر راه و شهرسازی:

روابط اقتصادی و حمل و نقلی ایران و آذربایجان توسعه می یابد

روابط اقتصادی و حمل و نقلی ایران و آذربایجان توسعه می یابد

وزیر راه و شهرسازی در جلسه مشترک با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، بر اجرایی شدن توافقات دوجانبه میان تهران و باکو در حوزه های مختلف اقتصادی تاکید کرد.به گزارش سیمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی در جلسه ای که به صورت ویدئو کنفرانس با هیئت آذربایجانی برگزار شد، ضمن تشکر از «شاهین مصطفی یف»، معاون نخست وزیر این کشور برای ارسال پیام تبریک به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب و میهمان نوازی آذربایجانی ها در مسافرت اخیر خود به باکو، به مرور برنامه های کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان پرداخت و بر عملیاتی شدن هرچه سریع تر توافقات مطرح شده در مسافرت خود به آذربایجان تاکید نمود.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با عنایت به اراده ای که میان مسئولین ایران و آذربایجان وجود دارد، باید روابط ویژه جدیدی در حوزه های اقتصادی، انرژی، صنعت و سایر مباحثی که در مسافرت به آذربایجان عنوان شد، شکل گیرد و در کمیسیون مشترک دو کشور نهایی شود.
پیگیری توافقات ایران و آذربایجان در مسافرت اخیر وزیر راه و شهرسازی به باکو
قاسمی همینطور به آمادگی اجرای توافقات در میان و لزوم تفاهم دو کشور در زمینه های دیگر از قبیل صنعت، انرژی، ساخت تجهیزات داروسازی و تراکتور و قطعات یدکی خودرو و … اشاره نمود و اضافه کرد: در صورت آمادگی هیئت آذربایجانی، می توانیم توافقات مشترک برای مشارکت در شهرک های صنعتی آذربایجان داشته باشیم.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: نمایندگانی از ۱۰ تا ۱۵ شرکت بزرگ سازنده در اجلاس آتی حضور خواهند داشت تا پیرامون مشارکت در بازسازی آذربایجان با شرکای آذربایجانی خود مذاکره داشته باشند.
در ادامه این جلسه، «شاهین مصطفی یف»، معاون نخست وزیر آذربایجان درخواست برگزاری نشست مشترک میان برخی از صنعتگران و سازندگان دو کشور در زمینه های مورد توافق را بیان کرد و اظهار داشت: کشور آذربایجان آمادگی دارد پیرامون مساله تراکتورسازی در شرکت تراکتور سازی تبریز در منطقه ارس، تولید قطعات خودرو در منطقه نفتچالای جمهوری آذربایجان و پروژه داروسازی در شهرک صنعتی پیراللهی با ایران به توافقاتی برسد.
مصطفی یف افزود: در مورد حضور شرکتهای ایرانی در احیا و بازسازی قره باغ و مناطق آزاد شده آذربایجان، تا آخر ماه فوریه، تخصیص بودجه برای پروژه هایی که اسناد آنها آماده است، تکمیل و به نمایندگان ایرانی عرضه خواهد شد.
معاون نخست وزیر آذربایجان از صنعتگران عرصه خودروسازی و تراکتور سازی ایران دعوت کرد تا سفری را قبل از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور به جمهوری آذربایجان داشته باشند.
در آخر دو طرف بر امضای موافقتنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور که قبلاً آماده شده، در خلال اجلاس آتی، تاکید نمودند.
همچنین مقرر شد موضوعات در میان در ارتباط با بخش حمل و نقل در جریان یک کمیته مشترک حمل ونقلی، قبل از برگزاری کمیسیون مشترک، در سطح معاونین وزرای حمل و نقل دو کشور مطرح شود.
در این نشست هیئت همراه ایرانی متشکل از شهریار افندی زاده سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، سید میعاد صالحی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، محمد محمدی بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، مسعود استاد حسین رئیس مرکز امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی و جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و هیئت آذربایجانی متشکل از جاوید قربان اف رئیس شرکت راه آهن، صالح محمداف رئیس آژانس راه های جاده ای و عارف محمداف رئیس آژانس دولتی هواپیمایی کشوری نزد وزارت توسعه دیجیتال و حمل و نقل آذربایجان حضور داشتند.


منبع:

1400/11/25
08:23:24
0.0 / 5
299
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سیمان سیمان