گزارش سیمان؛

تشکیل قرارگاه مسکن با افزایش عوارض صدور پروانه همخوانی ندارد

تشکیل قرارگاه مسکن با افزایش عوارض صدور پروانه همخوانی ندارد

به گزارش سیمان انبوه سازان معتقدند افزایش عوارض صدور پروانه ساخت با ادعای تشکیل قرارگاه مسکن مطابقت ندارد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، به دنبال کاهش تولید مسکن در سالهای اخیر و افزایش قیمت آنکه به طور عمده ناشی از کمبود عرضه و همینطور کاهش ساخت و ساز و افت شدید مسکن نوساز خصوصاً واحدهای مسکونی مصرفی است، دولت سیزدهم اصلی ترین شعار خویش را ساخت سالانه یک میلیون مسکن اعلام نمود.
همزمان با این برنامه دولت، مجلس یازدهم هم قانون جهش تولید مسکن را تصویب و به دولت ابلاغ نمود که بعنوان بازوی قانونی دولت و وزارت راه و شهرسازی برای توسعه مسکن مصرفی خانوارها و زیرساخت قانونی اتخاذ تصمیمات دولت برای پشتیبانی از ساخت و ساز عمل می کند.
از مهم ترین بندهای قانون جهش تولید مسکن، ایجاد شورایعالی مسکن به ریاست رئیس جمهور است که تا کنون چند جلسه و چندین مصوبه مهم برای پشتیبانی از مسکن مصرفی خانوارها به دنبال داشته است.
شهرداری تهران هم بعنوان شهرداری پیشرو، قرارگاه جهادی مسکن را راه اندازی کرده که این مورد درحال تسری به سایر کلانشهرها، مراکز استان ها و شهرهای دیگری است که با مشکل کمبود عرضه و تولید مسکن روبه رو هستند.
شهردار تهران قرارگاه مسکن تشکیل داد
علیرضا زاکانی در نامه به شهرداران مناطق ۲۲ گانه پایتخت و همه مدیران ستادی شهرداری تهران، دستور تشکیل قرارگاه جهادی مسکن را در شهرداری تهران در هفته جاری صادر کرد.
شهردار تهران در این نامه ضمن اشاره به فرمایشات ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ رهبر انقلاب در خصوص نارضایتی از میزان تولید مسکن در کشور، از مدیران شهرداری خواست نسبت به شناسایی گلوگاه های بروز وضع موجود اقدام نمایند.
زاکانی در این بخشنامه، مطالبات زیر را از مدیران شهرداری تهران مطرح کرده است:
۱) راه اندازی قرارگاه جهادی تأمین مسکن در شهرداری تهران برای مدیریت هماهنگ و همکارانه و مانع زدایی از همه فرآیندها
۲) به حداقل رساندن زمان و حذف فرآیندهای موازی و زائد برای صدور مجوزهای لازم برای تولید مسکن در شهر تهران
۳) در اولویت قرار دادن و بکارگیری همه ابزارهای مورد نیاز برای سرعت بخشی به نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد
۴) شناسایی همه ظرفیت های تولید مسکن در شهر تهران و کوشش برای فعال سازی آنها
۵) به میدان آوردن همه امکانات شهرداری تهران (شامل زمین، مجوزها و جز آن) برای تأمین مسکن و بخصوص مسکن استطاعت پذیر
۶) فعال کردن اجرای بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری در خصوص اتخاذ تدابیر لازم برای تأمین مسکن برای افراد و گروههای بی بضاعت و کم استطاعت
اگرچه این اقدام فی نفسه فرایند مثبتی است اما شنیده ها حاکی از نارضایتی انبوه سازان از افزایش ارقام عوارض ساختمانی در بعضی شهرهاست.
افزایش عوارض صدور پروانه ساخت؛ عامل تورم مسکن
گفته می شود هنوز در تهران رقم جدید برای عوارض پروانه ساخت اعلام نشده اما به نظر می آید شهرداری پایتخت تا قبل از اتمام سالجاری عوارض صدور پروانه ساختمانی را با دریافت مصوبه ای از شورای شهر، افزایش دهد.
کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند افزایش عوارض صدور پروانه ساخت به افزایش هزینه تمام شده مسکن نوساز منجر شده و از آنجاییکه قیمت مسکن تابعی از مسکن نوساز است، این افزایش قیمت تمام شده، به قیمت مسکن در سرتاسر شهر می انجامد.
به گفته برخی انبوه سازان، شهرداری های برخی مناطق پُر مخاطب تهران بعضاً تا متری ۱۰ میلیون تومان عوارض صدور پروانه ساخت دریافت می کنند!
دبیر کانون انبوه سازان: برخی شهرداری ها خواستار افزایش چند برابری عوارض صدور پروانه ساخت شده اند
فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن در گفتگو با خبرنگار مهر درباره عوارض ساختمانی و هزینه صدور پروانه ساخت اظهار داشت: سالانه در بهمن ماه لوایح عوارضی و بودجه ای از جانب شهرداری ها به شوراهای شهر عرضه می شود که مورد بررسی برای سال آینده قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: در سالهای اخیر شهرداری ها ۵۰ درصد عوارضی که باید دریافت نمایند را از حوزه ساخت و ساز می گیرند که به پدیده شهرفروشی مشهور شده و مورد نقد کارشناسان قرار گرفته است.
پورحاجت افزود: افزایش عوارض پروانه ساختمانی به صورت زنجیره وار در همه حوزه های ساختمانی تأثر زنجیره وار در قیمت تمام شده دارد که بنیانگزار تورم مسکن می باشد.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان این افزایش عوارض ساختمانی را غیر کارشناسی دانست و اظهار داشت: شهرداری ها همواره به دنبال حل مشکل کمبود درآمدهای خود از محل عوارض ساختمانی هستند؛ این در شرایطی است که مسکن صنعت پیشران است و حتی ارتباط مستقیم با معیشت خانوار دارد.
وی با اشاره تصویب قانون جهش تولید مسکن در مجلس تصریح کرد: این قانون به دنبال ایجاد ثبات در تولید مسکن و درنتیجه آرامش در بازار این کالاست؛ از طرفی کنترل تورم در حوزه مسکن از مهم ترین برنامه های دولت می باشد اما شهرداری ها به این نکته توجه ندارند و هم اکنون در برخی از شهرها افزایش چند برابری عوارض صدور پروانه ساخت را به شوراهای شهر عرضه کرده اند.
نایب رئیس انبوه سازان تهران: پیشبینی افزایش ۵۰ درصدی عوارض ساختمانی تهران
ایرج رهبر نایب رییس انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره افزایش عوارض ساخت و ساز اظهار داشت: اخیراً در برخی از شهرها هزینه صدور پروانه ساخت در لوایح شهرداری ها برای سال بعد افزایش داشته که احتمالاً به سایر شهرها هم تسری خواهد یافت.
وی اضافه کرد: از یک سو دولت بر مبحث تولید مسکن تاکید دارد اما از طرفی هزینه های تولید را شهرداری ها افزایش می دهند؛ این هزینه ها به بیشتر شدن قیمت تمام شده ساخت و ساز می انجامد که به ضرر مصرف کننده نهایی که خانواده ها هستند، منجر خواهد شد.
این فعال صنعت انبوه سازی از پیشبینی افزایش ۵۰ درصدی عوارض صدور پروانه ساخت برای تهران تا آخر سال جاری جهت تصویب در شورای شهر و برای اجرا در سال آینده اطلاع داد.
به گفته رهبر، ممانعت از تراکم فروشی در کلانشهرها سبب شده تا شهرداری ها برای جبران کاهش درآمدهای خود به افزایش عوارض صدور پروانه ساخت روی بیاورند.

1400/11/17
13:43:25
0.0 / 5
374
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سیمان سیمان