ایران چه قدر از روسیه کالا می خرد؟

ایران چه قدر از روسیه کالا می خرد؟

به گزارش سیمان اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی روابط تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا در ۹ ماهه سالجاری پرداخته که نشان از بهبود آمارها در تمامی حوزه ها دارد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، ایران از آبان ۱۳۹۸ عضویت آزمایشی خویش را در اتحادیه اقتصادی اوراسیا شروع کرده که بناست سه سال دوام داشته باشد و بعد از آن دو طرف بر سر عضویت دائم به جمع بندی برسند. ایران در ماه های گذشته اعلام نموده که بحث تجارت آزاد با اعضای اوراسیا را هم به شکل جدی دنبال می کند.
با وجود کاهش آمار تجاری ایران پارسال تحت تأثیر کرونا، توافق تجاری با اوراسیا باعث شد که تجارت با این منطقه کاهش کمتری پیدا کند و امسال هم بعد از بهبود نسبی شرایط، افزایش تجارت با اوراسیا بالاتر از میانگین کشوری بوده است.
براوردها نشان داده است که تا آخر آذر ماه سال جاری، تجارت کالایی ایران و اوراسیا حدود ۲.۲ میلیارد دلار با وزن تقریبی ۴.۹ میلیون تن بوده است. از این مقدار ۲.۹ میلیون تن به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار ارزش واردات ایران و ۲.۱ میلیون تن معادل ۸۷۸ میلیون دلار، در ارتباط با صادرات ایران به اوراسیا بوده است.
در این زمان ارزش تجارت ایران با اوراسیا نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی ۳۳ درصدی را تجربه کرده که ۲۴.۵ درصد آن در ارتباط با افزایش واردات و ۸.۷ درصد آن در ارتباط با صادرات بوده است. در این زمان صادرات ایران حدود ۱۹ درصد و واردات ایران حدود ۴۴ درصد افزایش پیدا کرده است. از لحاظ وزنی هم صادرات ایران سه درصد و واردات ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است.
در این زمان به جز روسیه، تراز تجاری ایران در معامله با دیگر اعضای اوراسیا مثبت بوده است اما با عنایت به حجم بالای واردات از این کشور، در نهایت تراز کل تجاری ایران و اوراسیا هم منفی شده است. در مقایسه با سال قبل که تراز تجاری در ۹ ماهه منفی ۱۵۳ میلیون دلار بود، امسال این عدد به منفی ۴۰۹ میلیون دلار رسیده که تضعیف ۱۶۸ درصدی را نشان داده است.
در این زمان بیشترین حجم تجارت ایران در اوراسیا با روسیه و کمترین آن با بلاروس بوده است.
روسیه به تنهایی سهمی ۴۹ درصدی از صادرات و ۹۵ درصدی از واردات را به خود مختص کرده است. ایران در این مدت به روسیه ۴۳۳ میلیون دلار صادرات داشته اما در عوض ۱.۲ میلیارد دلار کالا هم از این کشور وارد کرده است.
در بین کالاهای اصلی صادراتی ایران به اوراسیا، پسته، پلی استیرن، کیوی، فلفل فرنگی و میله های آهنی یا فولادی قرار دارند و در جدول واردات هم گندم، روغن دانه آفتاب گردان، جو، چوب اره شده و ذرت دامی قرار دارند.1400/11/05
22:23:54
0.0 / 5
370
تگهای خبر: ارز , ایران , بازرگانی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیمان سیمان