کدام کالای ایرانی بیشترین مشتری را در هند دارد؟

کدام کالای ایرانی بیشترین مشتری را در هند دارد؟

به گزارش سیمان اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجاری ایران و هند در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ پرداخته است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهای عرضه شده از جانب این اتاق، مجموع تجارت ایران و هند تا آخر آذر ماه سال جاری به ۲.۴ میلیارد دلار رسیده که از این عدد ۱.۳۴ میلیارد دلار در ارتباط با صادرات ایران و ۱.۰۵ میلیارد دلار در ارتباط با واردات ایران از هند می شود.
امسال میزان صادرات ایران به هند حدودا ۷۴ درصد افزایش پیدا کرده و در مقابل ارزش واردات از این کشور حدودا ۳۷ درصد کاهش پیدا کرده است. بدین سان تراز تجاری ایران در معامله با هند مثبت شده و به عدد ۲۹۶ میلیون دلار رسیده است.
محاسبات نشان داده است که هند ششمین مقصد صادراتی ایران بعد از چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان بوده و همینطور این کشور هفتمین صادرکننده کالا بعد از کشورهایی چون امارات متحده عربی، چین، ترکیه، آلمان و سوییس به حساب می آید.
از نظر وزنی، ایران حدودا ۹۵۳ هزار تن کالا از هند وارد کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدودا ۴۷ درصد کاهش را نشان داده است. همینطور در این مدت حدودا پنج میلیون تن کالای ایران به هند رفته که افزایشی پنج درصدی را نشان داده است. متوسط قیمت واردات از هند ۱۰۹۹ دلار در هر تن و متوسط صادرات ایران ۲۷۳ دلار در هر تن بوده است.
در بین کالاهایی که ایران از هند وارد کرده، برنج با ۲۲۰ میلیون دلار صدرنشین است و بعد از آن چای سیاه، اکسید آلومینیوم، موز، زغال سنگ و شکر تصفیه شده قرار دارد.
در بین کالاهای صادراتی ایران به هند اما متانول با سهم ۱۱۶ میلیون دلاری صدر نشین است و بعد از آن آمونیاک بدون آب، محصولات آهنی اسفنجی، پسته، اوره، ورق فولادی، خرما و پلی اتیلن قرار دارد.
منبع:

1400/11/02
23:59:40
0.0 / 5
304
تگهای خبر: ارز , ایران , بازرگانی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سیمان سیمان