مدیركل راه و شهرسازی استان مركزی اعلام كرد؛

استفاده از اراضی اوقافی در طرح مسکن ملی برای نخستین بار در کشور

استفاده از اراضی اوقافی در طرح مسکن ملی برای نخستین بار در کشور

به گزارش سیمان مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی اظهار داشت: در اجرای طرح اقدام ملی مسکن در اراک برای نخستین بار در کشور از اراضی اوقافی استفاده شد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، احمد مرزبان ظهر دوشنبه در شورای مسکن استان مرکزی با اعلان اینکه در قانون جهش تولید مسکن سهمیه استان مرکزی ۶۱ هزار و ۱۲۷ واحد است، اظهار نمود: ۱۹ هزار واحد مربوط به شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران و ۴۲ هزار واحد در سایر شهرهای استان مرکزی است.
وی افزود: تا به امروز علاوه بر حدود ۱۰ هزار واحد که در حال اجراست ۴۹۲ هکتار نیز به استعداد ساخت ۲۹ هزار واحد برنامه ریزی شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به این که در طرح اقدام ملی مسکن ۲۱ هزار و ۲۹ واحد سهمیه ابلاغی استان مرکزی بود، اشاره کرد: ۱۲ هزار و ۴۰۰ واحد مربوط به شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران و مابقی برای سایر شهرها بوده است.
مرزبان اظهار داشت: در قانون جهش تولید مسکن به جهت حداقل یک میلیون واحد مسکونی توسط مجلس شورای اسلامی در زمان دولت مردمی سیزدهم به تصویب رسید در این راستا یک صندوق ملی در بخش های مقرر شده ظرف سه ماه تشکیل گردد که این اتفاق رخ داده است.
وی افزود: در امتداد تحقق اهداف نهضت ملی مسکن باتوجه به کمبود زمین در اراک، یکی از شیوه های تامین زمین استفاده از اراضی اوقافی بود که در اراک برای نخستین بار در کشور از این فرمول استفاده شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی عنوان کرد: حدود ۷۰ هکتار از اراضی اوقافی به محدوده الحاق شد که پس از الحاق طراحی صورت گرفت و در این طراحی ۸ هزار و ۱۰۰ واحد جانمایی و تغییر کاربری از زراعی به مسکونی انجام شده است.
مرزبان بیان کرد: در این طرح متقاضیان باید ۲۶ میلیون تومان به حساب اوقاف بعنوان پذیره و ۴۰ ملیون تومان به حساب مسدودی خود در بانک مسکن واریز نمایند که تا ۳۰ دی مهلت واریز وجه دارند و از آنجا که دو برابر ظرفیت واجد شرایط وجود دارد بدین سبب در صورت عدم پرداخت جایگزین خواهند شد.
وی افزود: شیوه واگذاری زمین دولتی به ۲ صورت اجاره داری بصورت ۹۹ ساله و فروش اقساطی است که در جهش تولید مسکن از روش نخست استفاده شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی اظهار نمود: وزارت راه و شهرسازی موظف است برای اجرای برنامه حمایتی نسبت به واگذاری اراضی مورد نیاز ساخت مسکن بصورت یک عقد ۹۹ ساله اقدام نماید، عقد اجاره برای سال اول حداکثر معادل ۲۰ درصد قیمت منطقه ای زمین مسکونی متناسب با قدرالسهم هر متقاضی در همان سال با یک درصد ارزش کارشناسی روز زمین در ابتدای سال واگذاری تعیین می شود و این رقم برای سالهای آتی تا ۹۹ سال سالانه به میزان ۱۵ درصد افزایش می یابد.


منبع:

1400/10/27
23:00:57
0.0 / 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیمان سیمان