حریری پاسخ داد:

اجرای توافق ۲۵ ساله ایران و چین از کجا آغاز می شود؟

اجرای توافق ۲۵ ساله ایران و چین از کجا آغاز می شود؟

به گزارش سیمان رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین می گوید میان امضای توافق ۲۵ ساله ایران و چین و اجرای آن در عمل باید مذاکرات پروژه محور و جزئی در دستور کار قرار بگیرد.


مجیدرضا حریری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در فروردین ماه سال جاری، ایران و چین سندی را امضا کردند که نشان دهنده استقبال دو طرف از گسترش همکاریهای راهبردی و طولانی مدت در حوزه های مختلف داشت که بخشی از آن هم به اقتصاد مرتبط می شد. این توافق یک نگاه کلی در همکاریهای دو طرفه را نشان داده است و در ارتباط با پروژه یا طرحی خاص صحبت نمی نماید. درواقع در قالب این سند، دو کشور اعلام آمادگی می کنند که در حوزه های مختلف همچون اقتصاد سطح همکاریهای خویش را بالا ببرند.
وی با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد باید تعریف دقیقی از نیازها و همکاریهای متقابل به وجود آید، توضیح داد: ما باید مشخص نماییم که اقتصاد چین برای ما در چه حوزه هایی قابلیت عرضه محصول و خدمات دارد و در مقابل ما در چه حوزه هایی قابلیت صادرات به چین خواهیم داشت. سپس به صورت خاص راجع به پروژه های جزئی به جمع بندی برسیم و اجرای توافق از این نقطه آغاز شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ضمن اشاره به حوزه های گسترده ای که امکان افزایش همکاری ها میان دو کشور در آنها وجود دارد، بیان نمود: ما به صورت خاص در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی امکان صادرات به محصول به چین را داریم و از جانب مقابل امکان جذب سرمایه گذار و استفاده از توان شرکتهای چینی در پروژه های داخلی ایران هم وجود دارد. در دیگر بخش های تجاری و خدماتی هم مقدمات خوبی برای افزایش همکاریهای دو کشور وجود دارد که میتوان به شکل جزئی به آنها پرداخت.
حریری افزود: ما در حوزه جذب سرمایه گذاری مستقیم از چین یا استفاده از فاینانس چینی در طرح های داخلی می توانیم از ظرفیت افزایش همکاری ها استفاده نماییم. برای مثال اگر بنا بر برقی سازی راه آهن تهران – اصفهان است، باید تعریف کرد که از ظرفیت چینی در کدام بخش از این پروژه استفاده خواهیم کرد. در دیگر حوزه ها هم به همین شکل باید به شکل طرح محور و جزئی برنامه های همکاری میان دو طرف تبیین شود.
وی ضمن اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ایران به چین، تشریح کرد: با عنایت به محدودیت های کرونایی، امکان آنکه هیئت بزرگی از ایران در این سفر وزیر خارجه راه همراهی کنند وجود نداشت اما در جلساتی که در ایام پیش از سفر برگزار شد، وزیر خارجه نظرات و خواسته های بخش های مختلف اقتصادی را دریافت کرد تا در این سفر بر مبنای اولویت های اصلی، مذاکره با طرف چینی ادامه پیدا کند. ما به صورت خاص در حوزه های بانک، بیمه و تجارت موضوع هایی داریم که در صورت پیگیری می تواند به افزایش همکاری با چین منجر شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: در این تردیدی وجود ندارد که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای، بخش مهمی از تقاضای موجود در بازار ایران از چین تأمین می شود و ازاین رو باید ما با برنامه ریزی دقیق، آماده باشیم که در صورت کاهش تحریم ها چه خواسته هایی خواهیم داشت. از طرفی در حوزه صادرات به چین هم طرح هایی مانند برگزاری نمایشگاه دائمی محصولات ایران حداقل در سه نقطه از چین در دستور کار است که با بهبود شرایط کرونایی و کاهش محدودیت ها امکان اجرایی شدن دارد و میتوان رابطه اقتصادی دو طرف را بر مبنای نیازهای متقابل و همکاریهای دو جانبه به پیش برد.
منبع:

1400/10/25
22:11:48
0.0 / 5
347
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیمان سیمان