۴۳ درصد خانوارهای شهری فاقد مسکن ملکی هستند

۴۳ درصد خانوارهای شهری فاقد مسکن ملکی هستند

رییس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: از 19 میلیون خانوار شهری، 8 میلیون خانوار فاقد مسکن ملکی هستند.به گزارش سیمان به نقل از مهر، محمد رضا رضایی کوچی قبل از ظهر امروز در برنامه زنده تلویزیونی شبکه خبر درباره گزارش امروز سه شنبه ۲۱ دی ماه وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس درباب آخرین وضعیت اجرای قانون جهش تولید مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن اظهار نمود: تا کنون بیش از ۱۰۰ روز از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن می گذرد طبیعی است که مجلس در جایگاه نظارتی، باید عملکرد دستگاه های اجرائی را رصد کند.
وی اضافه کرد: در قانون جهش تولید مسکن دستگاه های مختلفی دخیل هستند که شامل بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت و وزارت راه و شهرسازی؛ امروز وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس حضور پیدا و گزارشی از عملکرد ۱۰۰ روزه ابلاغ قانون جهش تولید مسکن را بیان کرد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس اشاره کرد: آنچه مهمست که از ۱۹ میلیون خانوار شهری، بیش از ۸ میلیون خانوار، فاقد مسکن ملکی هستند که به مفهوم وجود یک نیاز انباشته شده مسکن در کشور است؛ باید در کنار آن، نیاز مسکن ملکی در روستاها را هم تصریح کرد که طی سالهای اخیر در اختیار خانوارهای روستایی قرار داده نشده است.
وی افزود: باید حرکت جهادی درباب خانه دار شدن مردم صورت بگیرد؛ به ویژه که در قانون اساسی، برنامه ششم و چشم انداز ۲۰ ساله به موضوع مسکن اشاره شده است.
رضایی کوچی اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی ابتدائا برای تامین زمین یک میلیون واحد مسکونی در سال اقداماتی انجام داد که همچون الحاق ۱۲ هزار هکتار اراضی واقع در محدوده شهرها یا نزدیک شهرها به حریم شهرها بوده است. بدین سبب هم اکنون برای تامین مسکن مشکل نداریم.
وی با اعلان اینکه مشکل اجرای قانون جهش تولید مسکن، کمبود منابع مالی است، به پیش بینی راه اندازی صندوق ملی مسکن در این قانون اشاره و بیان کرد: محل تامین منابع این صندوق ترکیبی از کمک های دولت، مالیات های در رابطه با زمین و مسکن و خانه های خالی به اضافه تسهیلات بانکی است.
رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: تا کنون شاهد واریز شدن کمک های مالی دولت به اجرای قانون جهش تولید مسکن که سازمان برنامه و بودجه باید آنرا پرداخت می کرد، نبوده ایم؛ بدین سبب صندوق ملی مسکن هم اکنون از کمک های دولتی خالی است.
وی تاکید کرد: بانکها هم هنوز همراهی لازم را انجام نداده اند که در مجلس به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تذکر دادیم که همراهی بانکها با قانون جهش تولید مسکن را بیشتر کنند.
رضایی کوچی درباب مصالح ساختمانی هم اظهار داشت: قرار شد وزارت اقتصاد زمینه ای را برای پیش خرید مصالح ساختمانی از بورس فراهم آورد که اجرای آن نیاز به بخشنامه ای دارد که وزارت اقتصاد، صمت و زاره و شهرسازی باید آنرا تهیه و در دولت تصویب می کردند که تا کنون این بخشنامه تدوین نشده و در این خصوص کوتاهی صورت گرفته است. ضمن این که مصالح ساختمانی هم وضعیت با ثبات را ندارد و مرتباً قیمت های بالا و پایین می رود که برای تولیدکندگان مشکل به وجود آورده است.
وی اشاره کرد: ما در مجلس پیشنهادهایی به وزارت راه و شهرسازی دادیم و برای آنها زمانی را مشخص کردیم تا این اقدامات اجرائی شود؛ وزارت راه و شهرسازی باید سیاستگذار بوده و نقش راهبری داشته باشد؛ ما انتظار نداریم که دولت برای مردم خانه بسازد؛ بلکه باید زمینه را برای حضور بخش خصوصی و پیمانکاران فراهم کند؛ همچون این که به صنعتی سازی کمک نماید، جانمایی ساخت و سازها را در نظر بگیرد و از راه اندازی مسکن بر روی گسل ها، بستر و حریم رودخانه ها پیشگیری کند و در نهایت به کیفی سازی واحدهای مسکونی دقت لازم را به عمل آورد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: شورای عالی مسکن که با حضور رییس جمهور برگزار می گردد باید دو ماه یک دفعه برگزار شود؛ تا کنون بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قانون جهش تولید مسکن ثبت نام کرده اند؛ درحال برطرف نمودن ایرادات و نقصها هستیم که بتوانیم به هدف گذاری راه اندازی سالانه یک میلیون مسکن دست یابیم.

1400/10/21
15:57:17
0.0 / 5
314
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیمان سیمان