آزاد شدن تجارت ایران با روسیه سرعت می گیرد

آزاد شدن تجارت ایران با روسیه سرعت می گیرد

رییس سازمان توسعه تجارت می گوید که باید مقدمات لازم برای سرعت گرفتن پروسه تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا در دستور کار قرار بگیرد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، از شروع آبان سال ۱۳۹۸، ایران عضویت آزمایشی خودرا در اتحادیه اقتصادی اوراسیا آغاز نموده و این پروسه سه سال ادامه خواهد داشت.
برمبنای توافقات دو جانبه، بعد از این مدت، ایران و اوراسیا درباره عضویت دائم تصمیم گیری خواهند کرد و البته افزایش همکاری تا سطح تجارت آزاد را نیز بررسی می کنند.
هم اکنون تجارت ایران و اوراسیا برمبنای تعرفه ترجیحی در بعضی کالاها انجام می شود. بررسی ها نشان میدهد که با وجود کاهش نسبی سطح تجارت در سال قبل تحت تاثیر انتشار ویروس کرونا، تجارت مشترک ایران و اوراسیا روندی مثبت داشته است.
بغیر از آن تراز تجاری ایران در معامله با کشورهای عضو این اتحادیه نیز جز روسیه با دیگر اعضا مثبت بوده است اما باتوجه به بالا بودن میزان واردات از روسیه تراز تجاری کل منفی شده است.
ایران در ماه های گذشته بارها از لزوم نهایی شدن پروسه تجارت آزاد میان دو طرف آگاهی داده که باتوجه به بزرگی بازار و حجم معاملات، احیانا بر روابط اقتصادی ایران و روسیه تاثیر جدی خواهد گذاشت.
علی رضا پیمان پاک – رییس سازمان توسعه تجارت – با تاکید بر لزوم افزایش سطح همکاری ها میان ایران و اوراسیا، از لزوم تسریع در پیگیری امضای موافقتنامه تجارت آزاد میان دو طرف سخن گفته است.
وی با اشاره به زمینه های توسعه تجارت با اوراسیا بعنوان یک بازار دارای پتانسیل بالا برای کشورمان، خواهان همکاری همه دستگاهها خصوصاً وزارت جهاد کشاورزی به سبب این که عمده صادرات ایران در این بخش به اوراسیا انجام می شود، شد.
معاون وزیر صمت با اشاره به الزامات یک موافقت نامه تجارت آزاد، به همراهی کامل بخش صنعت وزارت صمت در این خصوص اشاره کرده و بر شمول بیشتر کالاها در موافقت نامه تجارت آزاد اصرار کرد.
پیمان پاک همین طور درباب همکاری ها خصوصاً در زمینه بانکی و تبادلات مالی، با اعلان اینکه زمینه های این همکاری کاملاً برقرار است، ابراز امیدواری کرد در دوره ی جدید بانک مرکزی همراهی بیشتری را دراین زمینه به عمل آورد.
طبق گزارش سازمان توسعه تجارت، وی با اشاره به سفر قریب الوقوع رییس جمهوری به فدراسیون روسیه، یکی از موضوعات مهم مورد بحث طرفین را پیگیری جدی موافقت نامه تجاری ایران و اوراسیا عنوان نمود.1400/10/19
20:14:24
0.0 / 5
66
تگهای خبر: ایران , بازار , تجارت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیمان سیمان