عملکرد تولید و فروش خودروسازان بزرگ در آذر ماه

عملکرد تولید و فروش خودروسازان بزرگ در آذر ماه

به گزارش سیمان بررسی آمار تولید و فروش دو خودروساز اصلی در آذر ماه سال جاری نشان داده است که ایران خودرو و سایپا در مجموع قریب به ۷۴ هزار دستگاه خودرو تولید کرده اند که بالغ بر ۱۵ هزار دستگاه آن تجاری نشده است؛ با احتساب ۲۲۷۵ دستگاه خودرو تکمیل و تجاری شده از محصولات خانواده پژوها و سمندها تولیدی قبل از آذرماه ایران خودرو، آمار فروش این دو خودروساز در این ماه (آذر ۱۴۰۰) ۶۰ هزار و ۵۱۰ دستگاه ثبت شده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، گزارش عملکرد تولید و فروش خودروسازان بزرگ کشور نشان داده است که ۷۳ هزار و ۹۶۹ دستگاه خودرو در آذر ماه سال جاری ساخته شده است. از طرفی از مجموع خودرو های تولیدی آذر ماه و قبل از آن (مربوط به ایران خودرو) برای ۶۰ هزار و ۵۱۰ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر گردیده است و ۱۵ هزار و ۷۳۴ دستگاه از تولیدات آذر این دو خودروساز ناقص بر دست آنها مانده و تجاری نشده است.
طبق آمار ایران خودرو از مجموع ۴۲ هزار و ۸۹۴ دستگاه خودرو تولیدی آذرماه و با تکمیل ۲۲۷۵ دستگاه از انواع پژوها و سمندهای تولید ماه های قبل از آذرماه، در مجموع برای ۳۹ هزار و ۲۱۵ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است.
با وجود این که ایران خودرو کمتر از ۳۰۰۰ دستگاه خودرو های ناقص قبلی خویش را تکمیل کرده و فروخته است اما نتوانسته از تولیدات آذر ماه ۵۹۵۴ دستگاه را عرضه و تجاری سازی کند.
از مجموع تولید ایران خودرو در آذر ماه سال جاری، ۳۰ هزار و ۵۰ دستگاه محصولات خانواده پژو است که با تکمیل ۱۹۷۱ دستگاه تولیدی ماه های گذشته، در مجموع ۳۲ هزار و ۲۱ دستگاه از محصولات این خانواده را تجاری کرده است.
تولید محصولات خانواده سمند در نهمین ماه سال ۱۴۰۰ هم به ۲۲۱۴ دستگاه رسیده است که با تکمیل و تجاری سازی ۳۰۴ دستگاه از تولیدات ناقص ماه های پیشتر، آمار فروش این محصولات را به ۲۵۱۸ دستگاه رسانده است.
البته لازم به ذکر است که این امکان وجود دارد که همه ۳۰ هزار و ۵۰ دستگاه پژوها و ۲۲۱۴ دستگاه سمندهای تولیدی آذر ماه قابلیت عرضه نداشته و تعداد بیشتری از تولیدات گذشته این محصولات تکمیل و در آمار فروش آذر ماه ثبت شده باشد.
این مورد می تواند در مورد سایر محصولات ایران خودرو که در ادامه به آمار تولید و فروش آنها اشاره می شود، صدق کند.
طی آذرماه سال جاری ۴۴۱۱ دستگاه رانا و ۱۱۸۶ تارا در مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو ساخته شده است. از طرفی برای این محصولات به ترتیب آمار فروش ۲۳۰۷ دستگاه رانا و ۱۱۵۴ دستگاه تارا ثبت شده است. بدین ترتیب تعداد فروش این دو محصول ۲۱۰۴ دستگاه رانا و ۳۲ دستگاه تارا کمتر از تولید آنها در آذر ماه است.

در حالیکه ۴۳۷۰ دستگاه دنا به تولید رسید تنها ۵۸۱ دستگاه فروخته شد
آمار تولید و فروش در محصول دنا اما بسیار قابل توجه است؛ در صورتی که در آذرماه سال جاری ۴۳۷۰ دستگاه خودرو دنا ساخته شده است، تنها ۵۸۱ دستگاه از این محصول عرضه شده و ۳۷۸۹ دستگاه ناقص باقی مانده و قابلیت تجاری سازی نداشته است.
این گروه صنعتی در نهمین ماه از سال ۱۴۰۰، ۶۵۱ دستگاه هایما تولید کرده که ۶۳۴ دستگاه آنرا فروخته است.

وانت آریسان به سبد محصولات ایران خودرو بازگشت اما هنوز ارائه نشده است
به دنبال این که از آغاز سالجاری، تولید وانت آریسان در گروه صنعتی ایران خودرو به سبب بهبود مسائل زیست محیطی متوقف بود، مقرر شد تا این محصول به لحاظ کیفیت و قوای محرکه ارتقا پیدا کند و به سبد محصولات ایران خودرو بازگردد.
حال بعد از آنکه قریب به هشت ماه جای این خودرو در سبد محصولات این گروه خودروسازی خالی بود، آمار تولیدات آذر ماه نشان داده است وانت آریسان بهبودیافته به چرخه تولید برگشته است. بر این اساس در آذر ماه سال جاری، ۱۲ دستگاه خودرو وانت آریسان ساخته شده اما هنوز به مرحله تجاری سازی نرسیده و ارائه نشده است.

۹۷۸۰ دستگاه خودرو ناقص سایپا روی دست این خودروساز ماند
در دیگر خودروساز بزرگ کشور (سایپا) هم در مدت یک ماهه آذر ماه ۳۱ هزار و ۷۵ دستگاه خودرو ساخته شده است. در مقابل برای ۲۱ هزار و ۲۹۵ دستگاه خودرو هم فاکتور فروش صادر گردیده است. براین اساس تنها ۹۷۸۰ دستگاه خودرو تنها از تولید آذرماه این خودروساز ناقص باقی مانده و قابلیت تجاری سازی نداشته است.
به تفکیک آمار، گروه خودروسازی سایپا در مجموع در آذر ماه سالجاری ۲۹۰۲ دستگاه وانت پراید (سایپا ۱۵۱) تولید کرده اما تعداد فاکتور صادر شده برای این محصول ۱۸۴۷ دستگاه است و ۱۰۵۵ دستگاه آن ناقص باقی مانده است.
در این زمان ۲۶ هزار و ۲۸ دستگاه از محصولات خانواده تیبا و ۲۱۴۵ دستگاه شاهین ساخته شده است که به ترتیب برای ۱۷ هزار و ۴۵۲ دستگاه از محصولات خانواده تیبا و ۱۹۹۶ دستگاه شاهین صورت مالی ثبت شده است.
از تولیدات تیبا ۸۵۷۶ دستگاه محصولات خانواده تیبا و ۱۴۹ دستگاه شاهین به مرحله عرضه نرسیده اند.
آمار تولید خودرو های ناقص در شرایطی به تدریج در حال افزایش می باشد که بعد از عدم توجه خودروسازان به اخطار سازمان بازرسی در خصوص پایش روند تجاری سازی و تکمیل خودرو های ناقص، سازمان مذکور دو شرکت ایران خودرو و سایپا را برای عرضه توضیحاتی در مورد عدم اعتنا به افزایش خودرو های ناقص و عدم تکمیل آنها، فراخوانده است؛ ضمن این که به استناد آمار تولید و فروش و همینطور افزایش خودروهای ناقص ۹ ماهه ۱۴۰۰، بالغ بر ۴۳ هزار دستگاه خودرو تولیدی ایران خودرو و سایپا از تولیدات سال جاری خودروسازان تابحال تجاری نشده و ناقص کف پارکینگ خودروسازان باقی مانده است.1400/10/16
12:10:33
0.0 / 5
281
تگهای خبر: ایران , تولید , خودرو , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سیمان سیمان