در ۸ ماهه امسال

تولید لوازم خانگی از ۳ میلیون دستگاه گذشت

تولید لوازم خانگی از ۳ میلیون دستگاه گذشت

به گزارش سیمان جدید ترین آمار منتشره از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که در هشت ماهه سال جاری از ۲۷ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۸ کالا افزایش پیدا کرده و تولید انواع لوازم خانگی با افزایش ۹ درصدی به بیشتر از سه میلیون دستگاه رسیده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در هشت ماهه سال جاری تولید کامیون، کامیونت و کشنده بیشتر از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده و با ۷۵.۵ درصد افزایش به ۶۱۷۷ دستگاه رسیده است. همینطور در این زمان تولید چهار کالا بیشتر از ۲۰ (تا ۵۰ درصد)، سه کالا ۱۰ تا ۲۰ درصد و ۱۰ کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید ۹ کالا هم کاسته شده است.
در این میان دو کالای دیگری که بیشترین افزایش تولید را داشتند شامل روغن ساخته شده نباتی با ۴۰.۸ و ماشین لباسشویی با ۲۶.۸ درصد افزایش هستند.
تولید روغن نباتی در در هشت ماهه سال جاری به بیشتر از یک میلیون و ۳۵۲ هزار تن رسیده است. تولید روغن در بیشتر ماه های سال قبل بیشترین کاهش را نسبت به سایر کالاها داشت. بر مبنای نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانه های تولیدی امسال باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام نمایند.
افزایش ۹ درصدی تولید لوازم خانگی
همینطور در هشت ماهه سال جاری تولید انواع لوازم خانگی با ۹ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیشتر از سه میلیون و ۱۲۵ هزار دستگاه رسیده است. از بین انواع لوازم خانگی تولید تلویزیون با کاهش ۴.۹ درصدی مواجه بوده و تولید آن از حدود ۸۰۲ هزار دستگاه در هشت ماهه سال قبل به نزدیک ۷۶۳ هزار دستگاه در مدت مشابه سال جاری رسیده است. تولید ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر با ۲۶.۸ و ۷.۸ درصد افزایش به ترتیب به نزدیک ۹۱۶ هزار و یک میلیون و ۴۴۶ هزار دستگاه رسیده است.
اما با وجود افزایش تولید لوازم خانگی در سالجاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم. به تازگی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از علل افزایش قیمت عنوان نمود.
گفتنی است که سال قبل سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارت خانه را تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال عنوان نمود، اما گفته بود که تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵ میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است.
همچون مهم ترین کالاهای دیگری که تولید آنها افزایش داشته هم میتوان به چرم، اتوبوس، مینی بوس، ون، کمباین، انواع سواری، انواع کاغذ، پتروشیمی و روغن موتور به ترتیب با ۲۴.۳، ۱۶.۲، ۱۷.۲، ۴.۲، ۱.۹، ۳ و ۴ درصد افزایش اشاره نمود.
تولید ۹ کالا کاهش یافت
از بین ۲۷ کالای منتخب صنعتی تولید ۹ کالا کاهش داشته که بیشترین کاهش در ارتباط با الیاف اکریلیک با ۶۳.۴ درصد، سموم دفع آفات نباتی با ۳۴.۱ و الکتروموتور با ۱۷.۲ درصد کاهش بوده است.
کمترین کاهش تولید هم در ارتباط با لاستیک خودرو است که تولید آن با ۲.۹ درصد کاهش به ۱۷۳ هزار و ۴۰۰ تن در هشت ماهه سال جاری رسیده است.
وانت، پودر شوینده، فیبر و نخ سیستم پنبه ای هم همچون دیگر کالاهایی است که تولیدشان در این زمان کاسته شده است.1400/10/10
12:07:03
0.0 / 5
373
تگهای خبر: ارز , بازار , بازرگانی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سیمان سیمان