حمل و نقل نجات دهنده اقتصاد کشور است

حمل و نقل نجات دهنده اقتصاد کشور است

به گزارش سیمان معاون اجرائی رییس جمهور اظهار داشت: صنعت حمل و نقل با توسعه و پیشرفت خود می تواند نجات دهنده اقتصاد تک محصولی در کشور باشد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، سید صولت مرتضوی در مراسم اختتامیه پنجمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و خدمات وابسته با اعلان اینکه خدمات حمل و نقل در هر کشوری بعنوان پیشران اقتصاد حائز اهمیت می باشد اظهار داشت: این بخش ها اساساً نقش آفرینی مختلفی را می تواند همراه خود داشته باشد.
مرتضوی افزود: در ابتدا بعنوان یک فعالیت اقتصادی مؤثر و رشد اقتصاد و ایجاد اشتغال می تواند به مؤلفه های توسعه کشور کمک نماید و در ادامه صنعت حمل و نقل بعنوان یک زیرساخت سبب رشد و تعالی سایر بخش های اقتصادی کشور خواهد شد.
وی در ادامه تاکید کرد: کشورهایی که به تولید ناخالص مناسب و رشد اقتصادی مطلوبی دست یافته اند یکی از عوامل مؤثر در رشد اقتصادی صنعت حمل و نقل بوده است.
معاون اجرائی رییس جمهور افزود: حمل و نقل بعنوان یک منبع تامین کننده می تواند قسمتی از نیازهای ارزی کشور را تامین کند.
مرتضوی اظهار نمود: ترانزیت حمل و نقل یکی از مؤلفه ها در توسعه درآمدزایی و ارزش افزوده در هر کشوری محسوب می شود.
وی با اعلان اینکه در کشور ما موقعیت مناسب جغرافیایی و حمل و نقل هوایی، دریایی و ریلی می تواند پیشتاز باشد و همین طور اشتغال زا و ارزآور نیز باشد اضافه کرد: در صنعت ترانزیت دریایی و هوایی و اخیراً نیز با اتصال پاره ای از خطوط ریلی به کشورهای همسایه گام های مؤثری برداشته شده اند.
مرتضوی اظهار داشت: حمل و نقل می تواند عامل بسیار مؤثری برای نجات از اقتصاد تک محصولی باشد.
وی با اعلان اینکه اگر حمل و نقل روان، آسان، ارزان و سریع صورت گیرد هم در زمینه کشاورزی و هم صنعت و معدن می توانیم صادرات را به شدت افزایش دهیم اظهار داشت: صادرات نفتی که می تواند نقطه قوت ملت ها باشد می بینیم که این نقطه قوت کشورها به لحاظ صنعت در فرآوری و ایجاد ارزش افزوده به نقطه ضعف تبدیل گشته است و کشور را از بن بست تحریم های ظالمانه در صنعت نفت نجات دهد در این عرصه باید اقدامات شایسته و بایسته ای صورت گیرد.
مرتضوی در ادامه تاکید کرد: پس از پیروزی انقلاب با تمام مشکلات پیشروی حمل و نقل اقدامات خوبی در زمینه های مختلف حمل و نقل داشته ایم، اما بنظر می رسد استعداد کشور ما بالاتر از این است و ما نتوانستیم در زمینه حمل و نقل ریلی گام های مؤثری برداریم.
وی بیان کرد: به مدد دانشمندان و شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها نیز اقدامات مؤثری در زمینه حمل و نقل صورت گرفته است.
مرتضوی اظهار داشت: به مدد الهی یکی از مهم ترین برنامه های توسعه حمل و نقل بخش حمل و نقل ریلی و ساخت واگن بوده که ما توانستیم با بهره گیری از توان مهندسان داخلی و شرکت های دانش بنیان این مشکل را برطرف نماییم.
وی با اعلان اینکه با کمک دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان و همین طور کارخانجات تولید داخل ما توانستیم حدود ۱۲۰ واگن را در بازه زمانی کوتاه مدت ساخته و به شرکت های حمل و نقلی تحویل دهیم و در حل این مشکل جهاد دانشگاهی هم همکاری بسیار مؤثری داشته است.
معاون اجرائی رییس جمهور بیان کرد: خیلی از شرکت های داخلی هم با بهره گیری از مهندسان خود و دولت هم با اعتماد به دانش آنها توانست قسمتی از مشکلات در زمینه حمل و نقلی را برطرف کند و ما با بهره گیری از این اقدام شاهد بروز استعدادهای بسیاری در این بخش بوده ایم.
مرتضوی با اعلان اینکه در این دولت سیاست تحولی را در دستور کار خود قرار داده ایم، اظهار داشت: این طرح جامع تحولی در صنعت حمل و نقل به وجود می آورد و با نگاه جدید ما اهتمام خواهیم کرد این صنعت را توسعه دهیم این طرح در دولت سیزدهم درحال نهایی شدن است و به زودی جزییات آن اعلام خواهد شد.
وی اظهار داشت: ما در این طرح با اعتماد و اتکا به دانش بومی و با بهره گیری از ظرفیت های دانشگاهی توانسته ایم رابطه دولت و دانشگاه را بازتعریف و بازطراحی نماییم.
معاون اجرائی رییس جمهور اظهار نمود: دولت باید با اعتماد به دانشگاه ها و جوانان خلاق صنعت حمل و نقل را رونق بخشد.
مرتضوی اظهار نمود: حجت الاسلام رئیسی رییس دولت سیزدهم چندین بار در سخنان خود اعلام نموده که متأسفانه شاهد آن هستیم که تعدادی از دستگاهها و شرکتها به سبب تحریم ها برای اجرای کارها بهانه تراشی می کنند اما باید اعلام نماییم که چگونه است که صنعت هوا فضا و همین طور صنعت هسته ای ایران که شدیدترین تحریم ها را دارد روز به روز درحال ارائه تازه ترین خدمات و پیشرفت هست اما ما در صنعت حمل و نقل یا سایر صنایع با مشکل مواجه هستیم و چرا در این صنعت عقب هستیم.
وی اظهار داشت: یک نوع عدم اعتماد در این بخش وجود داشته که اهتمام خواهیم کرد با ایجاد ارتباط با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها و همین طور رفع موانع از سر راه تولید بتوانیم صنعت حمل و نقل را در تمامی بخش ها توسعه دهیم.
معاون اجرائی رییس جمهور اظهار داشت: در زمینه اقتصاد صنعت حمل و نقل باید بعنوان یک صنعت اقتصادی و ثروت زا باشد و ما باید باتوجه به نیروهای خلاق و همین طور ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری در این بخش بتوانیم این صنعت را توسعه دهیم البته باید از ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی هم در این بخش استفاده نمائیم.
مرتضوی اظهار داشت: افزایش راندمان هم از دیگر اقداماتی است که باید در این صنعت در دستور کار خود قرار دهیم و در این بخش هم ما حمایت های لازم را انجام خواهیم داد و با کمک مجلس هم در بخش مقررات زایی هم اقداماتی را انجام خواهیم داد.


منبع:

1400/10/02
10:59:03
0.0 / 5
367
تگهای خبر: ارز , ایران , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیمان سیمان