یك عضو كمیسیون كشاورزی مجلس مطرح كرد

تاثیر استفاده از سموم کشاورزی در کالاهای صادراتی

تاثیر استفاده از سموم کشاورزی در کالاهای صادراتی

نماینده دامغان در مجلس با اشاره به ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی همچون فلفل دلمه ای ِایران به روسیه، اظهار داشت: برای کشت بعضی کالاها از سموم کشاورزی متفاوتی استفاده می نماییم تا آفات را دفع نماییم و این مسئله مورد قبول بعضی کشورها مثل هند یا روسیه نیست.


علی اکبر علیزاده برمی در گفت و گو با ایسنا در مورد ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی همچون فلفل دلمه ای از ایران به روسیه اظهار داشت: ما در گذشته یک بستر کشاورزی سنتی داشتیم که در کنار آن یا به عبارتی در حاشیه ماجرا صادراتی صورت می گرفت که چندان قابل توجه نبود. در دولت سیزدهم اما جنبه های صادراتی محصولات کشاورزی تقویت شده است.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اظهار نمود: کشاورزان به بازارهای جهانی آشنا نیستند و این ناآگاهی موجب می شود که بطورمثال کالاهای ما از طرف روسیه برگشت بخورد. می توان اظهار داشت که برای کشت بعضی کالاها از سموم کشاورزی متفاوتی استفاده می نماییم تا آفات را دفع نماییم و این مسئله مورد قبول بعضی کشورها مثل هند یا روسیه نبود.
نماینده مردم دامغان در مجلس اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی باید هر چه سریع تر کشاورزان و رایزن های این حوزه را به روز کند. کشاورزان قصد سوئی ندارند. می توان گفت شرایط تغییر کرده است. تفاوت سموم جدید با سم های قدیمی شبیه تفاوت بنزین یورو چهار با بنزین های قبلی است. نمی توان گفت بنزین نوع قبلی مشکل داشته است بلکه شرایط جدیدی پیش آمده و استاندارها تغییر کرده است. سازمان حفظ نباتات کشورهای مختلف دنیا با هم متفاوت هستند.

فقدان دانش از بازارهای جهانی محصولات کشاورزی
نماینده مردم دامغان در مجلس با اعلان اینکه جنبه های صادراتی کشور ما درحال تقویت است، اظهار داشت: مسئله اصلی تجارت کشاورزی در ایران امروز، فقدان دانش از بازارهای جهانی است. این مساله ما را با چالش های جدی مواجه می کند.
علیزاده برمی خطاب به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: مسئولان این وزارت خانه باید نسبت به رعایت حد استاندار تولید کالای صادراتی حساس باشند و اقداماتی در امتداد استانداردتر شدن آن انجام دهند.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، مدتی پیش خبری در خصوص ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی همچون فلفل از ایران به روسیه منتشر گردید. در این خبر ذکر شده بود که روسیه به سبب وجود باقی مانده سموم کشاورزی در محموله های فلفل این ممنوعیت را برقرار کرده است. پذیرفته نشدن فلفل دلمه ای ایران از سمت روسیه در حالی صورت گرفت که این کشور مشتری حدود ۴۴ درصد فلفل ایران در سال قبل بوده است.1400/09/25
12:09:05
0.0 / پنج
478
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سیمان سیمان