معاون وزیر جهادكشاورزی اعلام كرد

سند دار شدن اراضی کشاورزی تا ۴ سال آینده

سند دار شدن اراضی کشاورزی تا ۴ سال آینده

سیمان: معاون وزیر جهادکشاورزی عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت جهاد کشاورزی را شرح داد.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، محمد قربانی در نشست خبری که امروز به منظور تشریح دستاوردهای ۱۰۰ روزه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد با اشاره به اینکه برای اقتدار در بخش کشاورزی بایستی به شش مولفه دقت کنیم، اظهار داشت: یکی از این مولفه ها مدیریت تصمیم ها و سیاست ها است. یعنی تصمیم ها درست و به هنگام گرفته شود. بموقع در بازار ورود و بموقع خارج شویم، مداخله نداشته باشیم و ورود ما حمایتی باشد.

وی افزود: تأمین مالی و سرمایه گذاری یکی دیگر از این مولفه ها است. اگر مقرر است جهش تولید کشاورزی داشته باشیم و یا اگر می خواهیم به امنیت غذایی پایدار برسیم و جایگاه برتری در بخش کشاورزی داشته باشیم نیازمند سرمایه گذاری کلان در این بخش هستیم. همینطور بایستی در کنار تولید خرد به مگاپروژه ها هم توجه ویژه ای نماییم.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: مدیریت زنجیره های تأمین و ارزش کشاورزی هم مولفه دیگر است که در آن نگاه راهبردی و محوری تمام برنامه ها و حمایت ها متوجه زنجیره ها خواهد بود. همینطور استفاده از ظرفیت فعالان بخش کشاورزی هم در این بخش اهمیت دارد. اگر مقرر است تحولی در بخش کشاورزی صورت بگیرد باید فعالان بخش کشاورزی، تشکل ها و اتحادیه ها حضور فعال داشته باشند.

وی ضمن اشاره به این که هوشمندسازی هم از مولفه های دیگر دستیابی به اقتدار در بخش کشاورزی است، اظهار داشت: در ایام اخیر شاهد بخش های کوچکی از هوشمندسازی در زنجیره توزیع بودیم.

به گفته وی تحقیقات باید در خدمت بخش کشاورزی باشد و تحقق اهداف کشاورزی باید از مسیر تحقیقات بگذرد والبته تجاری سازی یافته ها هم صورت گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برای گذر از چالش های بخش کشاورزی همه باید همکاری کنند. وزارت جهاد به تنهایی قادر به مدیریت کل فعالیتهای کشاورزی نیست. اگر مقرر است تحول اساسی رخ دهد احتیاج به همکاری همه بخش ها داریم. تجربه سه ماه فعالیت وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم نشان داد می توانیم با هم بر مشکلات غلبه نماییم.

قربانی در ادامه اقدامات سه ماهه وزارت خانه را شرح داد و اظهار داشت: محور تمام اقداماتی که انجام شده با نگاه توأمان به منافع تولیدکننده، مصرف کننده و فعالان زنجیره بوده است که این نگاه تا چهار سال آینده تداوم خواهد داشت و امیدواریم نقش راه آینده بخش کشاورزی باشد.

افزایش سهم ۳۰ درصدی مرغ لاین آرین در بازار

وی اضافه کرد: برنامه تأمین نهاده های دام و طیور و محصولات دامی، اجرای الگوی کشت، تأمین ارز برای واردات، پیگیری تأمین ارز برای کالاهای اساسی، پیگیری جبران خسارات بیمه کشاورزان، ایجاد آرامش در بازار مواد غذایی، برنامه ریزی برای تأمین مرغ و تخم مرغ در هر ماه، واردات تخم مرغ نطفه دار و تشویق تولیدکنندگان به افزایش تولید جوجه، افزایش سهم ۳۰ درصدی مرغ لاین آرین در بازار، واردات و توزیع همزمان مرغ منجمد، راه اندازی قرارگاه امنیت غذایی برای رصد پایش کالاهای اساسی بخشی اقدامات این وزارت خانه بوده است.

قربانی همینطور به بحث الگوی کشت هم اشاره نمود و اظهار داشت: برای نخستین بار با تلاش همکاران در شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی، قیمت تضمینی محصولات کشاورزی پیش از سال زراعی اعلام گردید و قیمت گندم از ۵۰۰۰ تومان در سال زراعی گذشته به ۷۵۰۰ تومان در سال زراعی آینده رسیده است. در دانه های روغنی هم قیمت ها بگونه ای تعیین شده که با سیاست های مد نظر همخوانی داشته باشد. همینطور برای نخستین بار الگوی کشت و کشاورزی قراردادی با هم ترکیب شدند، چونکه برای عملیاتی سازی الگوی کشت راهی جز کشاورزی قراردادی نداریم.

تمام سیب های خریداری شده بدون امحا و ضایعات وارد چرخه مصرف شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی همینطور به خرید تضمینی خرما، سیب صنعتی، زعفران اشاره نمود و اظهار داشت: ورود ما سال جاری به سیب صنعتی سبب شد که از کاهش منافع تولیدکنندگان جلوگیری شود و تمام سیب های خریداری شده بدون ضایعات وارد چرخه مصرف شود.

به گفته وی وزارت جهاد کشاورزی در خرید و صادرات دام عشایر و روستایی هم ورود کرده است.

افزایش ذخایر کالاهای اساسی از ۲ماه به ۴ ماه

وی به اقدامات دیگر این وزارت خانه اشاره نمود و اظهار داشت: افزایش ذخایر راهبردی کالاهای اساسی از دو ماه به چهار ماه، افزایش ۱۳۰ درصدی ذخایر گوشت قرمز و ۱۴۰ درصدی مرغ منجمد دستاورد این وزارت خانه است. از طرفی مسئولیت تنظیم بازار و نظارت و بازرسی به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده و این وزارت خانه تنها متولی بخش کشاورزی است.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در ادامه افزود: پشتیبانی از تولید دانه های روغنی، افزایش قیمت کلزا از ۷۸۰۰ تومان به ۱۵هزار تومان (افزایش ۹۲ درصدی)، اصلاح قیمت چغندر قند، جهش تولید دو میلیون و ۳۰۰ هزار هکتاری کشت دیم، افزایش ۲۳ درصدی جوجه ریزی از دیگر اقدامات وزارت جهاد در این ۱۰۰ روز است.

تحویل ۵ میلیون دز واکسن /اراضی کشاورزی سند دار می شوند

وی همینطور به تحویل پنج میلیون دوز واکسن به وزارت بهداشت و سنددار کردن اراضی کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: در چهار سال آینده همه زمینهای کشاورزی سنددار می شوند.

قیمت کودهای فسفاته و پتاسه ۷ برابر شده بود

معاون وزیر جهاد کشاورزی به تأمین کود مورد نیاز کشاورزان اشاره نمود و اظهار داشت: قیمت کودهای فسفاته و پتاسه هفت برابر شده بود و ارقام بگونه ای بود که تولیدکنندگان امکان استفاده از این کودها را نداشتند. بنابراین مقرر شد کشاورزان کودهای مورد نیاز خویش را دریافت نمایند و وجه آنرا در فصل برداشت از محصول بازگردانند.

وی همینطور به کشت فراسرزمینی، تدوین دستورالعمل اجرایی آن و واردات آب مجازی هم اشاره نمود.

به گفته این مقام مسئول در بودجه ۱۴۰۱ برخی تبصره هایی در رابطه با جهاد کشاورزی اصلاح و تبصره های جدیدی هم اضافه شده است که بخشی از آنها مورد تصویب قرار گرفته است.

قربانی در پاسخ به این سؤال بعضی از مرغداران نسبت به تأخیر در شارژ سامانه بازارگاه گله مند هستند، اظهار داشت: نهاده مورد نیاز واحدهای مرغداری تأمین شده است و ذخایر هم داریم. بانک مرکزی هم ارز لازم را برای آن تخصیص داده است. مشکلی که وجود دارد بحث حمل و نقل است. حجم زیادی نهاده وارد بندر می شود و انتقال آن زمانبر است.

وی اضافه کرد: تابحال بیشتر از ۱۲ میلیون تن نهاده در سامانه بازارگاه عرضه نموده ایم در حالیکه کل نهاده ای که سال قبل توزیع شد ۱۲ میلیون تن بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سؤال که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چه اتفاقی در بخش کشاورزی خواهد افتاد، اظهار داشت: در بررسی هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که بایستی حداقل برای سه ماه ذخایر راهبردی داشته باشیم. همینطور حداقل برای سه ماه ارز تأمین شده باشد و ثبت سفارش ها هم انجام شده باشد. با عنایت به اختلالی که امکان دارد بر اثر تغییر نرخ ارز رخ دهد باید نقدینگی واردکنندگان هم تأمین شود.

کاهش ۱۸ درصدی تولید برنج

وی در انتها با اشاره به اینکه سال جاری تولید برنج ۱۸ درصد کاهش داشت، اظهار داشت: شرکت بازرگانی دولتی در این زمان در چند مرحله مبادرت به توزیع برنج در بازار کرد تا کمبودی در بازار به وجود نیاید. از طرفی برنامه هایی در دستور کار داریم که قیمت برنج وارداتی در بازار برای مصرف کننده مناسب تر شود.
1400/09/15
19:46:29
0.0 / 5
426
تگهای خبر: ارز , بازار , بازرگانی , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سیمان سیمان