رشد ۱۴۰ درصدی منابع مالی صندوق های خطرپذیر طی ۱ سال

رشد ۱۴۰ درصدی منابع مالی صندوق های خطرپذیر طی ۱ سال

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلان اینکه منابع مالی صندوق های خطرپذیر طی یکسال اخیر 140 درصد رشد داشته است، اظهار داشت: تشکیل صندوق های سرمایه گذاری خصوصی و جسورانه در کشور از رشد خوبی در قیاس با گذشته برخوردارست.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، دکتر علی ناظمی در نشست فرصت های سرمایه گذاری در زمینه علم، فناوری و نوآوری در نمایشگاه kish Invex ۲۰۲۱، اظهار نمود: ایجاد صندوق های خصوصی و جسورانه یک فرصت سرمایه گذاری خوب است؛ رشد این صندوق ها در کشور قابل قیاس با گذشته نیست. در فاصله ۶ سال قبل تا حالا با رشد ۱۴ درصدی در تاسیس این صندوق ها روبرو بوده و این رقم در زمینه صندوق های خصوصی بزرگ و جسورانه با ابعاد نیمه بزرگ، به ۶۱ درصد رسیده است.
ایشان سپس با اشاره به این که در زمینه منا(خاورمیانه و شمال آفریقا) به همراه پاکستان، ترکیه و ایران در نیمه اول ۲۰۲۱ یک میلیارد دلار با ۴۹۶ لیر سرمایه گذاری صورت گرفته است، بیان کرد: این مهم در ترکیه شامل ۳۸۳ میلیون دلار با ۱۴۰ لیر سرمایه گذاری و در ایران طی سال گذشته، ۳۳ میلیون دلار با ۲۹۱ لیر سرمایه گذاری بوده که این آمار نشان میدهد هنوز تمرکز ایران بر صندوق های حاوی سیدمانی است.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی میزان سرمایه گذاری پاکستان در نیمه اول ۲۰۲۱ را نیز ۷۷ میلیون دلار با ۴۸ لیر سرمایه گذاری اعلام نمود و اضافه کرد: در سال ۲۰۱۷ دسترسی به سرمایه در ایران و ترکیه حدودا به یک میزان بوده است.

ناظمی در ادامه سخنان خود با مقایسه جایگاه ایران و ترکیه در شاخص جهانی نوآوری اظهار داشت: ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۷ حدودا در یک سطح بودند اما در سال ۲۰۲۱ یک فاصله معناداری از یکدیگر پیدا کردند، بطوریکه ما در جایگاه شصتم و ترکیه در جایگاه چهل و یکم شاخص جهانی نوآوری قرار گرفته است. اما چرا از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ فاصله معناداری میان ما و ترکیه در بحث زیرشاخص های شاخص جهانی نوآوری به وجود آمد؛ قسمتی از این فاصله را باید در پیچیدگی بازار و کسب وکار در ایران جستجو کرد که از ضعف های ما برای ارتقای این شاخص است.

وی ادامه داد: امروز ترکیه از ۱۰ شرکت استارت آپی با ارزش بالای یک میلیارد دلار برخوردارست و در سال ۲۰۲۱ در زمینه نوآوری، جایگاه دوم در اروپا را به خود مختص کرده است.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی جایگاه ایران در بحث پشتیبانی از سهامداران کوچک و متوسط در شاخص جهانی نوآوری را ۱۱۰ و ترکیه را ۲۱ اعلام نمود و اظهار داشت: در زیر شاخص پشتیبانی از سهامداران کوچک و متوسط سهامی که یک صندوق دریافت می کند، ۲۵ درصد است که آیا قانون ما می تواند از سهامدار کوچک زیر ۵۰ درصد محافظت کند؟ در این حالت هیچ مشارکتی به آسانی شکل نمی گیرد. در ایران شما به جهت اینکه مشارکت کنید باید ۵۱ درصد سهام را دریافت کنید تا مالک شوید.

ناظمی در ادامه جایگاه ایران در زیرشاخص همکاری دانش با صنعت را ۱۲۰ و ترکیه را ۶۲ اعلام نمود و اضافه کرد: ایران در زیرشاخص پرداخت حقوق معنوی رتبه ۹۷ و ترکیه ۵۶ را به خود مختص کرده است.

او در آخر اشاره کرد: با اهمیت ترین عناوینی که در زمینه نوآوری باید دنبال شود، علاوه بر تامین مالی که البته از وضعیت خوبی برخوردار است، بهبود محیط کسب وکار، شفافیت های قانونی و اصلاح قانون تجارت است. شما نمی توانید سازوکار سرمایه گذاری خطرپذیر طی ۱۰ سال اخیر در کشور را با ظرفی به نام قانون تجارت که مربوط به ده ها سال قبل است پیوند بزنید، چونکه سرمایه گذاری خطرپذیر از پیچیدگی های فراوانی برخوردارست که قانون تجارت امروز ما پاسخگوی آن نیست.

تاسیس ۶۲ صندوق پژوهش و فناوری در کشور

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در ادامه این جلسه، امیرحسام بهروز، مدیر دبیرخانه کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری با اشاره به این که تا حالا ۶۲ صندوق پژوهش در کشور تاسیس شده که از این تعداد ۱۶ صندوق در زمینه های تخصصی فعالیت می نمایند، اظهار داشت: دبیرخانه کارگروه از حضور سرمایه گذاران برای تاسیس صندوق های تخصصی و همکاری مشترک با صندوق های موجود استقبال می کند.

همین طور دکتر محمدمهدی فریدوند، رییس انجمن صنفی صندوق ها و نهادهای سرمایه گذاری خطرپذیر با ارائه گزارشی از کارهای این صندوق ها، پیشنهاداتی را برای همکاریهای مشترک میان نهادهای مالی با صندوق های پژوهش و جسورانه بیان کرد.
1400/09/13
16:26:13
0.0 / 5
543
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیمان سیمان